Przygarnięcie psa wiąże się z nadaniem mu imienia, które będzie towarzyszyć mu przez resztę życia. Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego imienia to proste zadanie. Niemniej jednak, właściciele czworonogów często popełniają błędy, które mogą utrudniać komunikację z psem. Dowiedz się, czym kierować się podczas wyboru imienia, którym będziesz zwracać się do przyjaciela i które umieścisz na legowisku dla psa.

Burek, Atos, Reks, Maks… z pewnością każdy choć raz w swoim życiu spotkał psa o jednym z tych imion. Zastanawiasz się, jak nazwać psa oryginalnie, a zarazem ułatwić wzajemną komunikację? Skorzystaj z porad znawców psiego charakteru: Beds4Dogs!

Komunikacja pies-człowiek. Najważniejsze zasady

Czy wiesz, że pies może rozróżniać aż kilkadziesiąt słów i odpowiednio na nie reagować? „Do nogi”, „zostaw”, „spacer” i wiele innych sformułowań dają mu do zrozumienia, co nastąpi za chwilę lub czego od niego oczekujesz. To jednak kwestia treningu i ciągłego powtarzania.

Do psa należy zwracać się za pomocą jak najkrótszych wyrazów – tylko takie zwierzak jest w stanie zapisać w pamięci. Nie oczekuj więc, że gdy powiesz mu: „nie powinieneś gryźć moich kapci”, zwierzak zrozumie.

W codziennej komunikacji z psem należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Słowa, które do niego kierujesz, powinny mieć związek z czynnościami. Zwłaszcza na początku waszej znajomości, takie połączenie zagwarantuje psu szybszą naukę. Przykładowo, zwrot „spacer” warto zestawiać z pokazywaniem psu smyczy.
  • Używaj krótkich, najlepiej dwusylabowych wyrazów – takie pies zapamiętuje najszybciej.
  • Nie wysyłaj psu sprzecznych komunikatów; nie drażnij się z nim słowem „masz”, podając mu zabawkę, a następnie ją odbierając.

Imię dla psa – wybierz je mądrze

Zasady komunikacji z psem dotyczą również jego imienia. To nim będziesz się zwracać do zwierzaka, gdy zechcesz, by pojawił się u twojego boku lub zwrócił na ciebie uwagę. Imię towarzyszy psu całe życie, dlatego musi być dla niego jasne i łatwo zapamiętywalne.

Nie mamy dla ciebie listy konkretnych propozycji imion dla psów; takie poradniki z łatwością znajdziesz w sieci. Zamiast tego, przygotowaliśmy poradnik, który znacznie ułatwi ich wybór.

Imię dla psa – wybierz to krótsze

Jedno, maksymalnie dwusylabowe imię dla psa sprawdzi się najlepiej. Po pierwsze, pies szybko je zapamięta, a po drugie, tobie będzie łatwiej je wymówić, kiedy będzie zależało ci na szybkim przywołaniu psa do nogi.

Krótkie imię będzie również znacznie lepiej prezentowało się na legowisku dla psa. Na naszych legowiskach z imionami psów możesz umieścić do 7 znaków, a także wpisać dowolną treść do 20 znaków w ozdobnym serduszku.

Postaw na oryginalne imię dla psa

Jak wiadomo, Burków, Reksów i Azorów jest już bez liku. Nie warto nazywać tak swojego psa, ponieważ istnieje ryzyko, że podczas spaceru ktoś inny użyje imienia do przywołania swojego zwierzaka, a twój również na nie zareaguje. Jest wiele pięknych, polskich słów, które mogą posłużyć jako nietypowe imię dla zwierzaka.

W takim razie, gdzie poszukiwać inspiracji? Psa możesz nazwać mnóstwem pięknych wyrazów, używając nazw słodyczy, owoców, kwiatów, postaci fantastycznych. Warto przyjrzeć się dobrze swojemu zwierzakowi i zastanowić się, z czym najbardziej ci się kojarzy, a następnie sformułować pasujące imię.

Oryginalne imię dobrze będzie prezentowało się również na legowisku dla psa. Nasi klienci stale zadziwiają nas swoją kreatywnością!

Imię jak najbardziej odmienne od komendy

Imię twojego zwierzaka nie powinno kojarzyć mu się z codziennymi komendami. Pamiętaj, że choć psy to bardzo inteligentne zwierzęta, dla nich rozróżnianie subtelnych różnic językowych stanowi spore wyzwanie. Niezbyt dobrym pomysłem jest zatem nazywanie psa Cerber, co brzmi bardzo podobnie do „spacer!”.

Jakich imion dla psów unikać?

Poza zbyt długimi, mało oryginalnymi i mylącymi imionami dla psa, warto wystrzegać się tych, które brzmią wulgarnie. Niekoniecznie trafionym rozwiązaniem może okazać się nadanie psu imienia ludzkiego – jeśli spotkasz kogoś, kto je nosi, może poczuć się nieco urażony.

Czy psu można zmienić imię?

Zastanawiają się nad tym zwłaszcza ci, którzy przygarnęli psa ze schroniska, który już ma własne imię. Psy szybko uczą się nowego imienia, zwłaszcza gdy są jeszcze małe. Trzeba jednak pamiętać, że nauka może wprowadzić zamęt w głowie zwierzaka. Bardzo prawdopodobne, że pies będzie reagował na dwa imiona jednocześnie. Taką zmianę warto wobec tego dobrze przemyśleć.

Jak przyzwyczajać psa do imienia?

Oczywiście, najlepiej sprawdzi się metoda nagrody. Przywołuj psa do siebie jego imieniem często, a gdy zareaguje i pojawi się przy tobie, nagrodź go przysmakiem. Zwierzak szybko zapamięta, że słysząc dany wyraz powinien do ciebie przybiec, niekoniecznie od okoliczności.

Wybierz imię na legowisko dla psa

Gdy już zdecydujesz, jak nazwiesz swojego czworonoga, zamów dla niego wygodne legowiska dla psa i umieść imię na jego froncie. To nie tylko wspaniały gadżet dla zwierzaka, ale również modne uzupełnienie domu, które zakomunikuje wszystkim gościom, jak wabi się twój czworonóg. Udanych poszukiwań psiego imienia!