Wychowywanie dziecka w domu, w którym mieszka pies jest polecane przez bardzo wielu pediatrów. Kontakt ze zwierzakiem uczy m. in. malucha empatii i odpowiedzialności. Niestety, bezproblemowe porozumienie dziecka i psa nie zawsze jest możliwe. Jak zadbać o to, by z tej znajomości zrodziła się prawdziwa przyjaźń?
Pies i dziecko pod jednym dachem – zalety
Udowodniono, że dzieci wychowywane w domu, w którym mieszkają zwierzęta cechują się większą empatią i wrażliwością. Dodatkowo, pies w domu uczy malucha odpowiedzialności za drugą istotę. Z tych względów pediatrzy polecają rodzicom wiele łagodnych ras psów, które mogą mieszkać w domu wraz z dzieckiem.
Ugodowy charakter niektórych psich ras nie oznacza jednak, że w nowo zawiązaną relację nie należy ingerować. Przyprowadzając do domu psa należy zadbać przede wszystkim o jego komfort psychiczny, a także zapewnić mu warunki, w których będzie czuł się pewnie – nawet wówczas, gdy w okolicy będzie bawić się pełne energii dziecko.
Konflikty na linii pies-dziecko
Bagatelizując nieodpowiednie zachowanie dziecka w stosunku do psa nie tylko utrwalasz w nim złe nawyki ale też sprawiasz, że zwierzak nie czuje się pewnie we własnym domu. Gdy maluch niespodziewanie wchodzi do legowiska dla psa, sprawia mu ból lub zachowuje się głośno zwierzę może czuć się zagrożone. Zarówno pies, jak i dziecko muszą zostać przystosowane do nowej sytuacji, która zapanowała w domu, od kiedy wprowadził się do niego zwierzak.
Nazwa produktu | Zdjęcie produktu | Cena produktu | Opcja |
---|
Jak zadbać o przyjaźń między psem a dzieckiem?
Co zrobić, aby czworonóg i maluch zapałali do siebie uczuciem? Jeśli tylko zadbasz o poniższe aspekty, z pewnością stworzą zgrany duet, który będzie przyjaźnił się przez długie lata.
- Ucz i upominaj
Małe dzieci mogą nie być do końca świadome, że istota, którą właśnie przyprowadziłeś do domu odczuwa wszystko podobnie, jak one. Reaguj, gdy maluch ciągnie psa za ogon lub za mocno poklepuje – za każdym razem tłumacz, że zwierzę również czuje ból.
- Zapewnij spokojny kąt i legowisko dla psa
Posłanie dla psa powinno być dla niego miejscem wytchnienia i relaksu po zabawach z maluchem. Ważne, aby zostało ustawione w cichym i spokojnym miejscu, w którym zwierzak w dowolnym momencie może wypocząć. Zadbaj również o to, by legowisko dla psa było wygodne i pozwalało mu na niczym niezmącony odpoczynek.
- Posłanie dla psa z dala od dziecka
Miejsce, w którym ustawisz legowisko dla psa powinno być niedostępne dla malucha. Nikt nie lubi, gdy przerywany jest mu odpoczynek. Nawet najbardziej spokojny pies może zareagować negatywnie na zaczepki ze strony malucha. Zadbaj o to, by posłanie dla psa znajdowało się w pokoju np. zabezpieczonym bramką dla dzieci.
- Uciszaj malucha, gdy pies śpi w legowisku
Jeśli nie masz możliwości oddalenia posłania dla psa od bawiącego się malucha, spróbuj zadbać o to, by zachowywał się cicho podczas, gdy pies śpi. Zwierzęta reagują stresowo na maluchy, które zachowują się nieprzewidywalnie, a źródłem napięcia jest dla nich np. dziecięcy krzyk.
- Obmyślaj zabawy dla psa i dziecka
Zaplanuj ciekawie spędzony czas dla psa i dziecka. Ucz ich różnych zabaw, które mogą zbliżyć ich do siebie i nauczyć funkcjonowania w swoim towarzystwie.
- Angażuj dziecko do pomocy
Starsze maluchy mogą pomóc ci w trosce o zwierzaka. Proproś dziecko o poprowadzenie pieska na spacerze czy nasypanie karmy do miski. Takie zachowanie sprawi, że maluch nauczy się odpowiedzialności za zwierzę.
- Zachęcaj do czułości
Gdy zwierzę wyleguje się w posłaniu dla psa, zachęć dziecko do pogłaskania go lub podrzucenia małego smakołyku. Dzięki temu zwierzę poczuje, że w towarzystwie małego człowieka również może czuć się bezpiecznie.
Nowe zasady w trosce o silną więź
Wprowadzenie nowych zasad do domu po przygarnięciu psa jest właściwie koniecznością. Gdy wspólną przestrzeń muszą dzielić pies i dziecko należy zrobić wszystko, by obydwie strony czuły się komfortowo. Jeśli tylko ci się to uda, możesz liczyć na to, że twoją pociechę oraz pupila połączy bardzo silna przyjaźń.