Uczulenie kojarzy nam się jako dolegliwość dokuczająca coraz większej ilości osób. Czy wiecie jednak, że zwierzęta również mogą mieć alergię? Jeśli sami macie zwierzaka w domu, sprawdźcie co musicie wiedzieć.

Alergia u psów – charakterystyka

Zacznijmy od podstawowych informacji. Alergia to obronna reakcja organizmu, powstała w wyniku kontaktu z uczulającą substancją, tzw. alergenami. U psów można wyróżnić 3 rodzaje alergii: wziewne (uczulenie na kurz, pleśń, pyłki itd.), kontaktowe (w wyniku zetknięcia uczulającej substancji ze skórą) i pokarmowe (nadwrażliwość na pewien składnik pokarmu).

Według badań, na występowanie alergii u zwierząt może mieć wpływ kilka czynników: geny, czynniki środowiskowe, przebyte choroby czy sposób życia. Musisz wiedzieć, że jeśli rodzice Twojego pupila mieli alergię, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że on również będzie cierpiał na tą samą przypadłość.

Warto także podkreślić, iż część ras jest zwyczajnie podatna na wszelkiego rodzaju uczulenia. Rasy ze specyficznymi pyszczkami (np. buldogi angielskie czy francuskie) są obciążone większym ryzykiem alergii wziewnych. Labradory, Golden Retrievery czy owczarki niemieckie mogą natomiast cierpieć na nietolerancję pokarmową.

Alergia u psów – objawy

Jak rozpoznać alergię u psa? Niestety nasi milusińscy nie potrafią mówić, więc sami musimy obserwować zachowanie pupila. Uczulenia u zwierząt nie różnią się jednak zbytnio od tych u ludzi, więc możemy zauważyć niemalże identyczne zmiany, np. katar i zaczerwienione spojówki przy alergii wziewnej, świąd skóry przy kontaktowej czy problemy żołądkowe przy uczuleniu pokarmowym. Aby dowiedzieć się co dokucza naszemu czworonogowi, warto obserwować kiedy i w jakich okolicznościach występują objawy – o uczuleniu na pyłki będzie świadczyć nasilanie się dolegliwości w okresie wiosenno-letnim, a o alergii kontaktowej wysypka i swędzenie po zetknięciu skóry z określoną substancją (np. preparatem przeciw kleszczom).

Musimy wiedzieć, że alergia u zwierząt może być równie dokuczliwa jak u człowieka i tak jak w naszym przypadku, może się pojawić w każdym wieku. Nie powinniśmy jednak ignorować tego problemu. Dlaczego? Uczulenie może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie psa, a w najcięższych przypadkach prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego czy nawet śmierci.

Alergia u psów – postępowanie

Jeśli u naszego pupila występują silne objawy alergii, najlepiej udać się z nim do weterynarza. Na miejscu lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie krwi lub test skórny, w celu postawienia diagnozy. Po otrzymaniu wyników dobierze sposób leczenia do rodzaju alergii. Współczesna medycyna pozwala na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów, a nasze działania pozytywnie wpłyną na stan psiaka.

Jeśli Twój pupil ma alergię pokarmową, najlepiej zainwestować w specjalną karmę, która nie zawiera szkodliwych składników. Przy uczuleniu kontaktowym powinniśmy stosować delikatne szampony do kąpieli i regularnie zmieniać środki przeciw pchłom czy kleszczom. Najwięcej problemów może nam przysporzyć alergia wziewna – trudno w tym przypadku całkowicie wyeliminować alergeny, ale m.in. dzięki profesjonalnemu leczeniu (np. farmakologii czy odczulaniu) i stosowaniu specjalnych antyalergicznych legowisk, możemy zmniejszyć dolegliwości naszego pupila.

Alergia u psów to schorzenie, które może poważnie utrudniać funkcjonowanie naszym pupilom, ale swoimi działaniami możemy zmniejszyć ich dolegliwości. Zadbajcie o swoje psiaki, a gwarantujemy Wam, że w zamian dostaniecie jeszcze więcej miłości i wdzięczności.