Jedna z popularnych teorii mówi, że psy dużych ras nie powinny być trzymane w niewielkich mieszkaniach. Przywykliśmy do wizerunku dużego bernardyna lub doga niemieckiego w przestronnym domu z ogrodem. Czy jednak faktycznie duży pupil potrzebuje aż tak wiele miejsca?

Wbrew powszechnej opinii, bardzo duży pies niekoniecznie musi mieszkać w ogromnym domu! Istnieją ważniejsze czynniki decydujące o tym, czy pupil będzie czuł się świetnie w nowym lokum. Warto uświadomić sobie to, że zwierzęta inaczej niż my postrzegają kwestię rozmiaru pomieszczenia. To nieprawda, że duży pies w małym mieszkaniu musi się męczyć. Jeśli marzysz o psie dużej rasy, lecz masz niewielkie mieszkanie, nie zrażaj się. Wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednie warunki oraz aktywne spędzanie czasu poza domem.

Duży pies psu nierówny!

Pamiętajmy, że nie każdy duży pies wymaga przestrzeni do „wybiegania się”. Przykładowo, duże mastify angielskie najchętniej całymi dniami wylegiwałyby się na kanapie. I gwarantujemy, że nie będzie przeszkadzała im kanapa w kawalerce, a przestronny ogródek na pewno nie robi na nich większego wrażenia. Analogicznie, istnieją małe, lecz bardzo ruchliwe pieski, takie jak choćby boston terrier, które w małym mieszkaniu mogą narobić naprawdę niezłego zamieszania.

Planując zakup psa, bierz zatem pod uwagę nie tylko jego gabaryty, ale także charakter. Możesz być pewien, że wspomniany spokojny mastif świetnie będzie czuł się u boku ukochanego właściciela nawet w niewielkim mieszkaniu. Niewielka przestrzeń nie będzie przeszkadzała również mastifom neapolitańskim, dogom niemieckim, goldenom i labradorom.

Dom to nie miejsce na aktywność dla psa

Oczywiście, posiadłość z ogródkiem ma spore zalety. W rzeczywistości docenia je przede wszystkim… właściciel psa. Rano wystarczy otworzyć drzwi, aby zwierzak mógł się załatwić. W ogródku pies może się również bawić. Weź jednak pod uwagę, że znany kąt szybko spowszednieje, dlatego po pewnym czasie pies może nudzić się nawet w największym ogrodzie.

Aby stymulować rozwój psychofizyczny psa, należy zabierać go na wspólne spacery, najlepiej w różne miejsca. Nawet, jeśli masz dom z kawałkiem własnej ziemi, nie zwalnia cię to z obowiązku zapewnienia aktywności zwierzakowi. Wielu właścicieli psów myśli, że duży pies w dużym domu zajmie się sobą. Nic bardziej mylnego! Nie ma nic gorszego niż super-aktywny border-collie, zamknięty na ogrodzonym placu, z kilkoma skromnymi zabawkami.

Duży pies w mieszkaniu – zasady

Mieszkanie powinno kojarzyć się psu głównie z odpoczynkiem i jedzeniem. Im więcej aktywności poza domem, tym lepiej dla zwierzęcia. Nie ważne, czy marzysz o labradorze czy owczarku niemieckim; z psem w każdym rozmiarze można mieszkać niemal w każdych warunkach, jeśli z góry ustalisz pewne reguły.

Kącik z legowiskiem dla psa

Duży pies powinien posiadać odpowiednio przestronne legowisko – tego elementu nie można pominąć. Własny, wygodny kąt zapewni zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Postaw na legowisko dla psa wypełnione kulką silikonową, która jest odporna na odkształcenia (to bardzo ważne w przypadku dużych i ciężkich psów).

W pobliżu legowiska powinna znaleźć się choć niewielka przestrzeń do zabawy, z której zwierzak skorzysta, gdy akurat nie będzie mógł wyjść na zewnątrz.

Kompaktowe zabawki dla zwierzaka

Wiemy, że zapewnienie rozrywki psu nie zawsze jest możliwe. Dlatego właśnie w pobliżu legowiska dla psa powinny znajdować się gadżety, które pozwolą mu zająć się czymś wówczas, gdy ty nie masz dla niego czasu. Dobra zabawka dla psa nie mus być duża. Czasem najlepszą rozrywką okaże się zwykły gryzak.

W zanadrzu warto mieć jedną zabawkę do gier węchowych, które bardzo aktywizują psa i pochłaniają sporo jego energii. Po domowym noseworku, duży zwierzak będzie miał ochotę już tylko na błogi odpoczynek.

Częste i aktywne spacery

Jak wspomnieliśmy, duży pies nie zawsze jest zwolennikiem aktywności fizycznej. Nie musisz z góry zakładać, że pokaźnych rozmiarów pupil pod twoją nieobecność zdemoluje wszystko w małym mieszkaniu.

Aby dobrze spożytkować psią energię, codziennie zabieraj zwierzaka na spacer. Niech nie będzie on tylko okazją do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także do zabawy. Krótka zabawa z patykiem lub piłką podczas spaceru wystarczy, aby zwierzak się wyszalał!

Naucz psa przebywać w samotności

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, co zrobić, by pies był grzeczny podczas twojej nieobecności. W przypadku mieszkania w bloku jest to bardzo istotne, ponieważ odgłosy psich harców, wycia i szczekania mogą być uciążliwe dla sąsiadów. Przyzwyczajaj swojego psa do samotności już od lat szczenięcych. Wtedy rozmiar jego ciała nie będzie miał znaczenia – po powrocie do domu powita cię radosny zwierzak, a nie bałagan.

Pies w małym mieszkaniu? Czemu nie!

Jak widać, rozmiar mieszkania nie dla każdego psiaka ma tak duże znaczenie, jak dla nas – ludzi. Istnieją ważniejsze kwestie, takie jak chociażby regularna aktywność i budowanie więzi ze zwierzęciem. Jeśli masz małe mieszkanie, a marzysz o psie, nie przejmuj się mitami i po prostu zorganizuj dla niego kawałek przestrzeni.