Kondycja psich łapek jest bardzo często bagatelizowana przez właścicieli czworonogów. Tymczasem, wymagają one starannej pielęgnacji, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Czy dbasz o łapy swojego psa zimą? Jeśli nie, najwyższa pora to zmienić!

Psie łapy – dlaczego trzeba o nie dbać?

Łapy to bardzo ważna, a zarazem bardzo wrażliwa część psiego ciała. Zwierzak używa ich nie tylko do chodzenia, ale i badania terenu oraz utrzymywania równowagi. Przednie łapki są również niezbędne do przytrzymywania jedzenia i zabawek.

Wraz z nadejściem zimy, psie łapy mogą pękać, piec i boleć. Zwierzak Ci o tym nie powie, dlatego Twoja w tym głowa, aby o nie zadbać i zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami. A my znamy na to sposoby.

Jak zadbać o psie łapy w kilku krokach?

Na szczęście pielęgnacja psich łap nie jest skomplikowana. Wystarczy kilka kroków, aby uchronić je przed działaniem niekorzystnych czynników.

Myj psie łapy po każdym spacerze

Zimą na drogach pojawiają się nie tylko śnieg i błoto, ale również sól oraz piasek, które mogą drażnić delikatne opuszki psich palców. Jeśli nie umyjesz łapek po spacerze, ich skóra może swędzieć, piec, a nawet pękać. Jasnym sygnałem, że z łapkami dzieje się coś nie tak jest to, że pies bardzo starannie je wylizuje.

Do mycia psich łap wystarczy ci miękka ściereczka z mikrofibry oraz ciepła woda. Jeśli są bardzo zabrudzone, użyj odrobiny szamponu dla psów. Na koniec osusz je ręcznikiem – i gotowe! Dbając o czystość psich łap gwarantujesz im świetną kondycję, a dodatkowo zmniejszysz ryzyko, że zwierzak naniesie brud do domu czy legowiska dla psa.

Ciekawostką jest to, że w sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne, wygodne czyściki do łapek w postaci silikonowych kubków.

Chroń łapy przed mrozem i solą

Codzienne spacery po lodzie i zasolonych ulicach mogą poważnie zaszkodzić psim łapkom. Nie musisz decydować się na drogie, specjalistyczne balsamy do łap. Przed wyjściem na spacer posmaruj je odrobiną wazeliny lub maści z witaminą A. Świetnie sprawdzą się również naturalne olejki roślinne, np. z aloesu.

Te same preparaty warto stosować zaraz po umyciu łap. Natłuszczające środki odizolują opuszki od szkodliwych czynników i sprawią, że mróz nie będzie dla nich tak dokuczliwy. Ponadto, nawilżą i odżywią skórę, co zmniejszy ryzyko pękania i przesuszania.

A może buty dla psa?

Pies w butach nie jest już szokującym widokiem. Jeśli Twoje zwierzę bardzo marznie zimą, zainwestuj w buciki, które pozwolą mu na bardziej komfortowe spacery. To świetne rozwiązanie dla czworonogów, u których pękanie i przesuszanie łap występują często.

Buty dla psa mają jeszcze jedną zaletę: dzięki nim nie będziesz musiał czyścić psu łap po powrocie do domu. Po spacerze psie obuwie po prostu wypierz w pralce.

Domowy pedicure dla psa

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego, sprawdź stan łapek Twojego psa. Przytnij zbyt długie włosy wystające spośród palców (mogą utrudniać chodzenie i zamarzać) oraz skróć pazury. Te proste zabiegi zminimalizują ryzyko zranień, o które podczas spacerów po śniegu nietrudno!

Jak leczyć podrażnienia psich łap?

Co zrobić, gdy mimo starań Twój pies wrócił do domu z podrażnionymi, zranionymi łapami? Kolejny spacer może być wyzwaniem – śnieg i sól będą drażniły rany, zniechęcając psa do chodzenia. W takiej sytuacji łapy pupila trzeba oczyścić, zdezynfekować i pokryć łagodzącym preparatem (np. wspomnianą maścią z witaminą A).

Przed kolejnym spacerem, nałóż na łapki jałowe opatrunki oraz psie buty. Zanim łapki się zagoją, ogranicz zabawy i aktywność fizyczną ze zwierzakiem.

Dbaj o psie łapy nie tylko latem!

Warto pamiętać, że łapy psa narażone są na różne kontuzje przez cały rok. Wiosenny spacer po parku może zakończyć się wbiciem drzazgi lub kawałka szkła, z kolei latem gorący asfalt może je parzyć. Nie zapominajmy również o pasożytach, takich jak kleszcze. Sprawdzaj stan łap psa regularnie i pielęgnuj je, aby przez cały rok były zdrowe i pozwalały na radosne harce.

Łapy mówią o psim zdrowiu

Jeśli Twój pies podkurcza łapę, ciągle ją liże i nie pozwala jej dotknąć, prawdopodobnie została ona zraniona. Sprawdzanie łapek po każdym, nawet krótkim spacerze pozwoli Ci na szybką reakcję i zdiagnozowanie problemu. Jeśli widzisz, że opuszki palców są suche i popękane, wydobywa się z nich krew lub ropa, najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem. Nie lecz psa na własną rękę – może okazać się, że zwierzak wymaga prędkiej i specjalistycznej pomocy.

Komfort psich łap – legowisko dla psa

Legowisko dla psa to miejsce relaksu i wypoczynku. Po każdym spacerze pełnym wrażeń, zwierzak z chęcią wskakuje do swojego posłania, by odrobinę odpocząć. Podczas biegania psie łapy wykonują sporą pracę, dlatego tak ważne jest to, by zapewnić im należyty komfort.

Legowisko dla psa wypełnione miękką kulką silikonową zagwarantuje Twojemu psu zdrowy wypoczynek po każdym spacerze. Jeśli pies naniesie do niego zabrudzenia, łatwo je wyczyścisz – tapicerska tkanina jest łatwa w utrzymaniu, a pokrowiec legowiska możesz wyprać w pralce.