Wiele zwierzaków uwielbia godzinami wylegiwać się w legowisku dla psa. Czasem wynika to ze specyfiki danej rasy, innym razem – indywidualnych upodobań zwierzaka. Jeśli jednak Twój zwierzak często zasypia w przypadkowych miejscach, czas przyjrzeć się jego stanowi zdrowia. Psy, zupełni tak jak ludzie, mogą cierpieć na narkolepsję!

Twój pies pada bez sił i zasypia w trakcie zabawy? A może postanawia uciąć sobie drzemkę z pyszczkiem w misce z jedzeniem? Uwaga – to może być narkolepsja. Ta nietypowa i nieco straszna choroba dotyczy nie tylko ludzi, ale i innych organizmów. Dowiedz się, jak rozpoznać ją u swojego psa i jak postępować, gdy zostanie zdiagnozowana przez weterynarza.

Czym jest narkolepsja?

Narkolepsja należy do rzadkich chorób, na którą zapadają nie tylko ludzie, ale również inne ssaki. To schorzenie genetyczne, powodowane niedoborem białka – hipokretyny, która reguluje proces poprawnego zapadania w sen. Narkoleptyk może zasnąć w dowolnym momencie – idąc, rozmawiając ze znajomym lub podczas posiłku.

Ta nieco przerażająca dolegliwość jest spotykana również u zwierząt domowych, w tym także u psów. Co bardzo ciekawe, napad narkoleptyczny spotyka psy przede wszystkim w silnych stanach emocjonalnych – np. wtedy, gdy się przestraszą lub bardzo ucieszą! Pies z narkolepsją może zasnąć podczas radosnego biegania po podwórku lub na widok ulubionego przysmaku.

Objawy narkolepsji u psa

Objawów narkolepsji u zwierzęcia praktycznie nie da się przeoczyć. Zwierzak w pewnym momencie zaczyna zasypiać coraz częściej poza legowiskiem dla psa. Miejsca drzemek zdają się być coraz bardziej przypadkowe. Jasnym symptomem jest również gwałtowne „padanie” bez sił, np. podczas zabawy. Napad narkoleptyczny u psa właśnie w trakcie zabawy przedstawiono na poniższym filmiku.

Takie „drzemki” nie trwają nigdy długo, a pies wybudzony z nich nie pamięta, co go spotkało. Bez przeszkód wraca do przerwanych czynności – może dalej bawić się lub biegać.

Pies-narkoleptyk może doświadczać również porażenia przysennego. Jest to dolegliwość polegająca na paraliżu mięśni ciała (normalnego w trakcie snu) z towarzyszącą mu ciągłą świadomością. Podczas paraliżu przysennego pies wygląda, jakby spał, jednak słyszy i widzi wszystko, co dzieje się dookoła.

Jak zachować się, gdy podejrzewasz u psa narkolepsję?

Pierwszym działaniem po zauważeniu objawów narkolepsji u psa powinno być rzecz jasna udanie się do lekarza weterynarii. Weterynarz musi zbadać zwierzaka i określić, czy symptomy aby na pewno dotyczą problemu ze snem. Domniemane objawy narkolepsji mogą mieć związek z chorobami serca, padaczką lub cukrzycą.

Narkolepsja jest chorobą genetyczną co oznacza, że jest nieuleczalna. Właściwie zdiagnozowana pozwala jednak na dobór leków, które gwarantują zwierzakowi normalne funkcjonowanie.

Czy narkolepsja jest groźna dla życia psa?

Narkolepsja, choć nieuleczalna, nie zagraża zwierzakowi bezpośrednio. Nie wpływa również na długość życia zwierzaka. Same napady mogą doprowadzić jednak do wielu niebezpiecznych sytuacji, np. wtedy, gdy pies niespodziewanie zaśnie na ulicy. Pies z narkolepsją wymaga bardzo dużej troski oraz uwagi. Nie powinien pozostawać na długo bez opieki, zwłaszcza poza domem.

Jak dbać o psa-narkoleptyka?

Gdy dowiesz się, że Twój pies cierpi na narkolepsję, powinieneś przede wszystkim ograniczać dawkowane zwierzakowi bodźce emocjonalne. Zrezygnuj z zaskakujących zabaw i haseł, które wpędzają psa w przesadną euforię („idziemy na spacer?”). Zadbaj o to, aby pies przebywał w spokojnym otoczeniu.

Podczas gdy pies niespodziewanie zasypia, możesz bardzo ostrożnie go obudzić – wówczas napad narkoleptyczny będzie trwał krócej.

Legowisko dla psa z narkolepsją

Zadbaj również o jakość psiego wypoczynku. Dobierz wygodne i dostatecznie duże legowisko dla psa, w którym Twój pupil będzie mógł nabierać sił. Co prawda, nawet najwygodniejsze drzemki nie wyeliminują choroby, jednak pozwolą zadbać o kondycję układu nerwowego zwierzaka i znacznie poprawią jego samopoczucie.

Pamiętaj, że aby zwierzak dobrze się wysypiał, legowisko dla psa powinno być ustawione w cichym i ustronnym miejscu. Przechodni przedpokój lub pokój dziecięcy na pewno nie sprawdzą się w tej roli.

Jakie jest ryzyko zachorowania na narkolepsję?

Narkolepsja u psów jest chorobą bardzo rzadką. Jest warunkowana genetycznie – jeśli rodzice Twojego pupila na nią chorowali, istnieje ryzyko, że problem pojawi się także u niego. Ponadto udowodniono, że niektóre rasy są na nią narażone bardziej. Mowa o jamnikach, pudlach oraz retrieverach.

Nie każdy śpioch to narkoleptyk!

Na koniec dodamy, że zasypianie psa w trakcie jedzenia lub zabawy nie powinno budzić w Tobie paniki. Nie zawsze takie zachowanie zwiastuje choroby – niektóre pieski po prostu uwielbiają spać i wybierają ku temu rozmaite okoliczności. Pomimo to, każde niepokojące zachowanie zwierzaka warto skonsultować ze specjalistą.