Najgorętsza noc w roku lada moment. Dla jednych to czas świętowania, a dla innych prawdziwy dramat. Podczas, gdy wznosimy toast za pomyślność na nadchodzące 365 dni, to nasze psy oraz inne zwierzęta trzęsą się ze strachu niczym osika na wietrze. Jak im pomóc? Jak przygotować psy do sylwestrowej nocy, by jak najłagodniej przeszły przez ten czas?

Zabezpiecz już wcześniej

Wystrzały to nie tylko sylwestrowa noc, ale też kilka dni przed i po imprezie kiedy słychać huk petard i sztucznych ogni. Psy niejednokrotnie już wtedy zaczynają panikować i zwyczajnie w świecie bać się. Dlatego warto je odpowiednio wcześnie zabezpieczyć – zadbać o adresówkę przy obroży. Taką, na której wygrawerujemy imię psa z numerem telefonu właściciela czy nawet adres. Warto też zaczipować czworonoga, a czip zarejestrować. Dodatkowo można zarejestrować lyssetky – znaczki, które otrzymujemy do każdego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Tak oznaczony pies, nawet jak wystraszony hukiem petard ucieknie, ma szansę na szybki powrót do właściciela.

Odpowiednio ubierz psa

W okolicy Sylwestra wybierając się na spacer warto też pamiętać o odpowiednim ubraniu psa. Mamy tu na myśli przede wszystkim akcesoria wykorzystywane do spacerów – obroże, szelki, smycze. W takim czasie lepiej zabezpieczyć psa podwójnie i na spacer założyć np. obrożę i szelki zapinając smycz z dwóch stron – do obroży i szelek. Jeśli wystraszony wybuchem pies zerwie się do ucieczki, to zawsze jest większa szansa, że odepnie się tylko jeden z akcesoriów, a pies nadal pozostanie na naszej smyczy.

Planuj spacery

Sylwester to taki czas, w którym najlepiej byłoby nie wychodzić z psem, ale jak wiadomo tego uniknąć nie można. Pies musi wyjść z domu z uwagi na kwestie fizjologiczne. Spacery warto zaplanować w miejscach, które zlokalizowane są z dala od dużych skupisk ludzi, np. na wsi czy w lesie. Warto też wyjść z psem na dłuższy spacer rano, a po południu i wieczorem zapewnić mu tylko załatwienie spraw fizjologicznych. Wtedy zminimalizujemy ryzyko narażania psa na niepotrzebny stres.

O czym pomyśleć w domu?

W Sylwestrową noc nie każdy zostaje w domu z wystraszonym psem. Jeśli już planujemy wyjście pamiętajmy, by psa nie zostawiać samego, a np. pod opieką kogoś z rodziny, kogo pies darzy zaufaniem. W domu warto zaciągnąć zasłony czy rolety w oknach. Tak, by pies nie widział błysków. Trzeba też zapewnić dostęp do miejsc, w których pies czuje się bezpiecznie – dla jednych czworonogów jest to azyl pod łóżkiem, dla innych legowisko dla psa, a jeszcze inne psy lubią położyć się w ślepej łazience, do której nie dociera żadne światło z zewnątrz. Tam też warto wyjątkowo ustawić legowisko dla psa.

Preparaty i odwracanie uwagi psa

Są też psy, które boją się tak panicznie sylwestrowych atrakcji dźwiękowych, że jedyne co może im pomóc to specjalne preparaty i suplementy. Podanie jakiegokolwiek należy skonsultować z lekarzem weterynarii. W niektórych przypadkach wystarczy odwrócenie uwagi psa. Są też i takie pupile, które tę noc chcą w spokoju przetrwać. Należy to uszanować, regularnie kontrolując sytuację i samopoczucie czworonoga. Istotną kwestią są również nasze odczucia. Pies wyczuwa każdy nasz lęk i panikę. Jeśli sami będziemy spokojni, wówczas i nasz pies łagodniej przejdzie przez sylwestrowy czas.