Odpoczynek dla psów wcale nie jest czynnością tak oczywistą jak dla nas. Aby móc się relaksować, pies musi być tego nauczony. Twoja w tym głowa, by zaprezentować mu optymalny sposób na odpoczynek. Dowiedz się, jak pomóc psu w nauce relaksowania się, które jest tak istotne dla jego zdrowia!

Problemy z wypoczywaniem w domu

Dla nas, ludzi, relaks jest czymś naturalnym i bardzo pożądanym. Każdy ma własny sposób na odpoczynek i bez problemu uskutecznia go w wolnych chwilach. Z psami jest jednak inaczej – dla nich „ładowanie baterii” nie jest tak oczywiste jak dla nas.

Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy gdy pies wykazuje problemy behawioralne; jest lękliwy, nadpobudliwy lub ma za sobą traumatyczne przeżycia. Wówczas jakościowe odpoczywanie może być dla niego niezmiernie trudne. Objawia się to problemami ze snem, apatycznością, chronicznym zmęczeniem.

Zdrowy sen jest niezbędny po to, by pies radził sobie z sytuacjami stresowymi, poprawnie uczył się nowych umiejętności oraz budował więzi z bliskimi osobami. Ciągłe niedosypianie uniemożliwi mu zrealizowanie wszystkich tych zadań!

Ile powinien spać pies?

Dla zachowania dobrego zdrowia, pies powinien spać 12-14 godzin na dobę. Oznacza to, że twój przyjaciel powinien przesypiać całą noc, najlepiej w tej samej porze co reszta domowników, oraz ucinać sobie dłuższą drzemkę w ciągu dnia. Zwiększone zapotrzebowanie na sen wykazują szczeniaki oraz psy w wieku podeszłym.

Na całe szczęście, psy to zwierzęta niesamowicie chętne do współpracy z człowiekiem. Jeśli tylko poświęcisz zwierzakowi swój czas i zaangażowanie, on z chęcią nauczy się zdrowego wypoczynku. Przysłuży się on wam obojgu: twój pies zyska lepsze zdrowie i samopoczucie, ty z kolei – spokój w godzinach nocnych oraz zadowolonego, spokojnego zwierzaka.

Naucz psa, jak wypoczywać!

Wypoczynek powinien zagościć w harmonogramie dnia twojego zwierzaka. Potraktuj go jak ważną czynność fizjologiczną, taką jak jedzenie. Sen i relaks są niezbędne, aby pozbyć się stresu i nagromadzonych napięć, które tak często towarzyszą naszym zwierzakom.

Legowisko dla psa, kanapa czy łóżko?

Gdzie powinien wypoczywać pies? Wielu właścicieli pozwala swoim zwierzakom na spanie na meblach. Postawmy sprawę jasno – nie ma w tym nic złego! Niestety, brak własnego, prywatnego miejsca do snu prędzej czy później okaże się dla psa problematyczny.

  • Kanapa, fotel czy meble są użytkowane przez innych domowników, którzy mogą przeszkadzać psu w wypoczynku.

  • Starsze i schorowane psy mogą mieć kłopot z samodzielnym wejściem na mebel, który jest dla nich zbyt wysoki. To samo dotyczy psów otyłych lub po prostu bardzo małych.

Najlepszym sposobem na wypoczynek zwierzaka będzie sen w legowisku dla psa, które będzie stanowić jego prywatne miejsce. Pamiętaj, że psy przyzwyczajają się do nawyków i miejsc – jego własne posłanie szybko zacznie kojarzyć się mu z najwygodniejszym miejscem do wypoczynku.

Gdzie powinien wypoczywać pies?

Pamiętaj, że miejsce do wypoczynku dla psa powinno być spokojne. Legowisko dla psa powinno być ustawione z dala od drzwi wejściowych, ciągów komunikacyjnych i gwarnych pomieszczeń. Ciągłe przechodzenie obok psiego posłania zaburzy sen zwierzaka i utrudni mu zrelaksowanie się. Pies podczas snu nie powinien pozostawać w stanie czuwania; najzdrowszy dla jego organizmu jest stan snu głębokiego, który wymaga całkowitego relaksu i wyciszenia.

Przede wszystkim – nie przeszkadzaj!

Kiedy zwierzak wypoczywa w legowisku dla psa, nie wchodź z nim w interakcję. Wiemy, że czasem jest to trudne – mimowolnie chcesz powiedzieć coś do swojego przyjaciela lub sympatycznie go zaczepić. Pomyśl jednak sam – czy takie praktyki podobałyby ci się, gdybyś sam właśnie miał ochotę zasnąć? No właśnie.

Unikaj dotykania psa, mówienia do niego i zwracania na niego uwagi. Jeśli postąpisz inaczej, pies cały czas będzie pozostawał czujny, co znacząco utrudni mu wypoczynek.

Nie aranżuj zabaw przed snem

Wiele mówi się o tym, że pies dla zdrowego wypoczynku powinien się „wybiegać” i spożytkować swoją energię. Niektóre zwierzaki na zabawę przed snem reagują wręcz odwrotnie, wykazując większe pobudzenie. Aby tego uniknąć, przed porą wypoczynku nie baw się ze swoim psem zabawkami, które wymagają aktywności ruchowej i mocnego pobudzenia.

W legowisku dla psa powinien znaleźć się jedynie gryzak, który jest zabawką o działaniu uspokajającym. Może on przyjmować rozmaite formy, np. gryzaka gumowego lub miękkiej kosteczki.

Nie reaguj na psie zaczepki

Widzisz, że twój pies od dawna nie wypoczywał, a mimo to prosi o poświęcenie mu uwagi? Wówczas takie zachowanie należy zignorować. Może być to trudne, gdy uroczy psiak doprasza się głaskania lub zabawy, jednak miej na uwadze jego zdrowie i dobro. Możesz zachęcić psa do udania się do legowiska, czule go pogłaskać i zostawić samego sobie. To najlepszy sposób, jeśli chcesz nauczyć psa wypoczywania bez twojej ingerencji.

Psi relaks dla zdrowia

Umiejętność wypoczywania jest bardzo ważna dla rozwoju i zdrowia twojego psa. Zapewnij mu warunki do odpowiedniego wypoczynku i pamiętaj, że to ty dyktujesz jego zasady.