Jeśli w twoim domu lada moment zamieszka pies, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić, by w nowej rodzinie było mu jak najlepiej. Szczeniak wymaga przede wszystkim troski i uwagi, a także odpowiedniego miejsca do odpoczynku, zabawy i spożywania posiłków. Dziś radzimy, jakie legowisko dla szczeniaka wybrać, aby nowy domownik czuł się u ciebie znakomicie.

Legowisko dla psa – ważne od pierwszych dni życia

Dla prawidłowego rozwoju, młode szczenięta powinny spędzić co najmniej 6 tygodni w pobliżu swojej mamy, która zapewnia im pokarm i poczucie bezpieczeństwa. W większości przypadków, szczenięta w 6-7 tygodniu życia są gotowe do rozdzielenia z mamą oraz adopcji przez nowego właściciela. Trzeba jednak wiedzieć, że szczenię wymaga bardzo troskliwej opieki i sporo uwagi. Jako jego nowy „rodzic” musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju.

Decydując się na przygarnięcie małego psa pamiętaj, że szczeniaki, podobnie jak niemowlęta, w ciągu doby przeznaczają sporo czasu na sen. Szczenięta mogą na zmianę brykać i zasypiać nawet kilkanaście razy na dobę. Odpoczynek jest istotnym elementem zdrowia młodego psa, dlatego tak ważne jest to, by zapewnić mu wygodne legowisko.

Jakie legowisko dla psa wybrać? Kilka zasad

Wielokrotnie zwracaliśmy już uwagę na to, czym kierować się podczas poszukiwania idealnego legowiska dla psa. Dobór posłania dla szczeniaka rządzi się jednak nieco innymi prawami. Na co szczególne warto zwrócić uwagę?

Rozmiar legowiska dla szczeniaka

Kupić małe legowisko dopasowane do gabarytów pieska? A może korzystniej zainwestować w większy model, który wystarczy psiakowi na dłużej? Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, bez obaw możesz sprezentować swojemu szczeniakowi legowisko dla psa stosowne do rozmiarów, które osiągnie w wieku dorosłym.

W takim wypadku zakup jednak warto dokładnie przemyśleć i zdecydować się na model, który za kilka lat na pewno nie wyjdzie z mody. W naszym sklepie znajdziesz ponadczasowe legowiska w modnych, stonowanych kolorach, które bez problemu dopasujesz do swojej przestrzeni.

Legowisko dla psa łatwe w czyszczeniu

Szczeniak w domu to masa szczęścia, ale i… przykrych niespodzianek. To jasne, że mały pies musi nauczyć się czystości i załatwiania potrzeb fizjologicznych poza domem. Z tego względu warto zdecydować się na posłanie dla psa wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zniosą wielokrotne czyszczenie. Legowiska dla psów w sklepie Beds4Dogs posiadają zdejmowane pokrowce, które w razie „wypadku” wygodnie wypierzesz w pralce.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Legowisko dla małego psa musi być wygodne

ak już wspomnieliśmy – szczeniaki przeznaczają na sen naprawdę sporo czasu, choć zwykle odbywa się to „na raty”. By odpoczynek był zdrowy dla ich właściwego rozwoju, musi być jednocześnie komfortowy. Wybierając legowisko dla szczeniaka zwróć uwagę, by było odpowiednio miękkie – pies podczas snu nie powinien mieć kontaktu z twardym podłożem. To ważne nie tylko ze względu na jego komfort, ale także zdrowie rozwijającego się układu kostnego.

Ponadto, na miękkim i wygodnym legowisku szczeniak ma większą szansę zapaść w głęboki, regenerujący sen, który jest niezbędny dla kondycji jego mózgu.

Antyalergiczne posłanie dla psa-szczeniaka

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na wziewne alergie. Uczulenie może jednak pojawić się równie dobrze u każdego „burka”, dlatego w szczenięcych latach należy bacznie obserwować to, jak piesek reaguje na potencjalne alergeny.

Jeśli zauważysz objawy alergii u swojego psa, niezbędna może okazać się wizyta u weterynarza, który przeprowadzi badania, by ustalić jej przyczynę. Komfort szczeniaka-alergika ulegnie zwiększeniu, jeśli będzie wypoczywać w legowisku dla psa z antyalergicznym wypełnieniem. Najlepiej sprawdzi się silikonowa kulka, w której nie rozwijają się roztocza. Dodatkowo, legowiska z takim wypełnieniem bardzo łatwo utrzymać w czystości, co ma spore znaczenie w przypadku psich alergików.

Gdzie umieścić legowisko dla psa?

Aby szczeniak spał smacznie i zdrowo, jego posłanie należy umieścić w ustronnym i spokojnym miejscu. Niech będzie to cichy kącik oddalony od okolic, w których zwykle przebywa sporo osób. Postaraj się, aby legowisko dla psa miało stałe miejsce – nie zmieniaj jego lokalizacji, gdyż to może wpływać negatywnie na poczucie bezpieczeństwa zwierzaka.

Ucz szczeniaka spać w legowisku dla psa

Gdy w domu pojawia się mały, uroczy szczeniak, trudno odmówić mu spania w łóżku właściciela. Wiele osób chce spędzać z małym psiakiem jak najwięcej czasu, utrwalając tym samym nawyki, które za parę lat mogą okazać się kłopotliwe. Nie zapominaj, że szczeniak kiedyś urośnie, a wspólne drzemki nie będą wówczas tak wygodne, jak kiedyś.

Warto przyzwyczajać małego psa do samodzielnego snu już od pierwszych dni w nowym domu. O tym, dlaczego pies powinien spać sam, szczegółowo pisaliśmy w jednym z niedawnych artykułów.

Legowisko dla małego psa – gwarancja zdrowego snu

Zadbaj o regenerujący sen swojego szczeniaka i podaruj mu legowisko, w którym błyskawicznie będzie zbierał siły na zabawę. Nie zapominaj, że sen to jeden z filarów psiego zdrowia – warto zrobić wszystko, by jego jakość była jak najwyższa.