Wygodne legowisko dla psa to miejsce, w którym najchętniej widzimy swojego pupila. Mamy go wówczas na oku i wiemy, że jest w pełni bezpieczny. Jednak nie samym odpoczynkiem w legowisku pies żyje. Musimy mu zapewnić również aktywność na świeżym powietrzu. Jednym z bezpieczniejszych miejsc, bo przecież ogrodzonych, są wybiegi dla psów. Jak z nich mądrze korzystać, by nie zepsuć naszej relacji z psem, a jednocześnie sprawić, by pies czuł się tam dobrze?

W legowisku bezpiecznie, a na wybiegu…

Warto unikać błędów, które niestety czasem zupełnie nieświadomie popełniamy na wybiegach. Podstawowym z nich jest wpuszczanie na wybieg podekscytowanego psa, który wpada w grupę kotłujących się przy wejściu innych czworonogów. Kolejnym naszym grzeszkiem jest zupełne nie zwracanie uwagi na psa.

Często zajęci telefonem lub rozmową z innymi osobami nie kontrolujemy tego, co robi nasz pies. W tym czasie może zdarzyć się wszystko – od niebezpiecznej sytuacji dla jego zdrowia, konfliktu z innym psem po załatwienie potrzeb fizjologicznych. To, że na wybiegach bezwzględnie należy sprzątać po czworonogu wiadomo nie od dziś. Niektórzy jednak wolą udawać, że nic nie widzą lub nawet sami potrafią dołożyć od siebie jakieś śmieci, butelki, papierki.

To podstawowy błąd, na który wzajemnie powinno się zwracać uwagę. W końcu wybieg dla psów powinien być przestrzenią przyjazną nie tylko dla psa, ale i dla jego człowieka.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Bądź ostrożny.

Zanim wejdziemy na wybieg powinniśmy wykazać się czujnością i dokładnie sprawdzić, czy wszystkie furtki są zamknięte. Ważne też czy ogrodzenie nie jest uszkodzone oraz czy gdzieś nie znajduje się jedzenie, na które może skusić się nasz pies. Czasem uchylona bramka w drugiej części wybiegu może być zachętą do ucieczki. Oczywiście wszelkie usterki czy awarie niezwłocznie trzeba zgłosić administratorowi obiektu.

Korzystając z wybiegu w towarzystwie innych psów często bawimy się z psem zabawkami. Przeciągamy sznur czy rzucamy piłkę – to zabawa, którą powinniśmy zostawić na czas, gdy na wybiegu pozostaniemy sami. W towarzystwie innych czworonogów zabawki mogą stać się przyczyną konfliktów. Podobnie jak jedzenie, które zabierzemy dla siebie lub psa. O tym trzeba pamiętać, bo czasem zupełnie nieświadomie wyjmujemy na wybiegu piłkę lub ciastko.

Często też popełniamy błędy związane z przygotowaniem psa do ćwiczeń na torze przeszkód. Oczekujemy od psa przeskoków w momencie, gdy pies nie miał odpowiedniej rozgrzewki. Zdarza się, że nie myślimy też o naszych psach seniorach, psach chorych czy psach w okresie cieczki. Zabieramy je na wybieg, a nie jest to dla nich bezpieczne.

Zadbaj o relaks.

Po wizycie na wybiegu konieczne jest zadbanie o bezpieczny i komfortowy wypoczynek psa. Cichy kąt i miękkie legowisko lub przytulny, ulubiony kocyk zrelaksują naszego pupila.