Wracasz do domu i widzisz, że legowisko dla psa jest w strzępkach. Innym razem ofiarą twojego zwierzaka padają ulubione kapcie… brzmi znajomo? Pies niszczący rzeczy pod nieobecność opiekuna to niestety popularny problem. Na całe szczęście wiemy, jak go rozwiązać.

Ci, których zwierzaki grzecznie oczekują na powrót właściciela do domu są prawdziwymi szczęściarzami. Niestety, w bardzo wielu przypadkach psy odczuwają stres i strach wówczas, gdy ukochany pan lub pani zostawiają je w domu same na dłuższy czas. Aby to zrozumieć należy uświadomić sobie, ze emocjonalna inteligencja psa może być porównywana do tej, którą cechuje się 3-letnie dziecko – tak wskazują najnowsze badania behawioralne.

Nie złość się więc, gdy po powrocie do domu zauważysz, że legowisko dla psa jest w strzępkach, a ze ściany zniknął spory kawałek tapety. Zamiast tego spróbuj zrozumieć swojego zwierzaka i sprytnie przyzwyczaić go do samotnych chwil w domu.

Czemu pies źle zachowuje się w domu?

Należy uświadomić sobie, że zniszczone legowisko dla psa lub pogryzione buty nie są efektem złośliwości zwierzęcia. Takie reakcje są jedynie sposobami na wyładowanie frustracji, którą pies odczuwa w związku z samotnością. Gryzienie, drapanie czy rozrywanie przedmiotów pomaga psu pozbyć się złych emocji, które gromadzą się wraz z tęsknotą za właścicielem.

Pies sam w domu – najczęstsze problemy

Właściciele psów do kłopotów, które pojawiają się wskutek pozostawienia zwierzaka samego zaliczają najczęściej wycie i szczekanie, niszczenie mebli, gryzienie przedmiotów. Bardzo zestresowane samotnością psy mogą wypróżniać się w domu i znakować teren moczem.

Jak nauczyć psa zachowania w domu?

Co zrobić, aby zwierzak czuł się dobrze w samotności i spokojnie czekał, aż domownicy wrócą? Szkolenie warto podjąć już wtedy, gdy pies jest mały. Poznaj 5 sposobów na to, by przemienić niecierpliwego pupila w grzecznego psa.

  1. Stopniowe przyzwyczajanieJeśli jesteś właścicielem szczeniaka i wiesz, że będziesz zmuszony zostawiać go samego w domu, rób to od samego początku. Nie oznacza to jednak, że mały piesek może zostać sam na kilka godzin – psy poniżej 3 miesiąca życia powinny być pod stałą opieką. Potrzebują bowiem częstszego karmienia i kontaktów społecznych. Po 3 miesiącu życia zacznij stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do samotności – wychodząc z domu na kilka, a później na kilkanaście minut.
  2. Zadbaj o psią rekreacjęPostaraj się, aby w domu nie brakowało zabawek, którymi pies może bawić się sam. Jeśli zwierzak w razie przypływu energii nie będzie liczył tylko na kontakt z tobą, nauczy się spędzać czas w swoim towarzystwie. Zabawki regularnie wymieniaj, aby zapewniać psu nowe rozrywki.
  3. Bezpieczny kąt – legowisko dla psaAby pies czuł się w domu bezpiecznie nawet wtedy, gdy nie ma cię w pobliżu, musi posiadać własny kąt kojarzący mu się z błogim wypoczynkiem. Wygodne posłanie dla psa umieszczone w cichej okolicy pomoże mu przetrwać chwile rozłąki z ukochanym właścicielem.
  4. Ucz psa cierpliwościStosuj techniki tresury mające na celu poprawę cierpliwości psa. Przykładowo, zanim dostanie miskę z jedzeniem poleć mu, aby siedział nieruchomo przez kilkanaście sekund, a dopiero potem pozwól mu na jedzenie. Te proste komendy trenują psi charakter i znacznie ułatwiają radzenie sobie z frustracją.
  5. Kontroluj, co pies robi w domuRaz na jakiś czas możesz uruchomić w domu zdalną kamerę lub nasłuch, dzięki czemu dowiesz się, jak zwierzak zachowuje się pod twoją nieobecność. To pozwoli ci monitorować jego postępy.
    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Zwierzak sam w domu. Kiedy konieczna jest terapia?

Przyzwyczajanie psa do samotności od małego zwykle daje pozytywne rezultaty. Sprawa wygląda zgoła inaczej, gdy problemy z samotnością wykazuje pies przygarnięty z ulicy lub schroniska. Za nerwowym zachowaniem może kryć się wówczas uraz z przeszłości lub stresowe przechodzenie kolejnej zmiany w życiu. Jeśli mimo twoich prób zwierzak cierpi będąc sam w domu, niezbędna może okazać się pomoc weterynarza lub behawiorysty.