Gorące letnie dni większość z nas chętnie spędza poza domem; relaksując się na plaży, łące lub w lesie. Wiele mówi się o ryzyku udaru mózgu podczas upałów, dlatego chronimy się na rozmaite sposoby, m.in. nosząc nakrycia głowy i spożywając dużą ilość płynów. Czy pamiętasz o podobnej ochronie swojego pupila? Pies również może paść ofiarą udaru. Dowiedz się, jak go rozpoznać oraz jak postępować, gdy udar przydarzy się czworonogowi.

Kapelusze, chłodne napoje, parasole – to niektóre sposoby na schłodzenie się latem, które stosują ludzie. Z psami bywa jednak trudniej – cieszące się letnią aurą psiaki chętnie biegają po plaży, a każda chwila spędzona w słonecznym ogródku jest dla nich powodem do radości. Warto mieć na uwadze to, że ciało psa nie może chłodzić się tak skutecznie, jak ciało człowieka. Dowiedz się, czym jest udar cieplny i co zrobić, gdy zauważysz jego symptomy u czworonożnego przyjaciela.

Udar cieplny – groźny nie tylko dla ludzi

Udar cieplny to stan poważnego przegrzania organizmu, skutkujący szeregiem reakcji ubocznych. Może powodować wiele nieodwracalnych zmian, z których najgorszymi są bez wątpienia uszkodzenia struktur układu nerwowego. Udar nieopanowany w porę, może prowadzić nawet do zgonu.

Bardzo podwyższona temperatura ciała jest groźna dla wszystkich organizmów, jednak w przypadku psów jest ona szczególnie niebezpieczna. Nasi mali przyjaciele nie dysponują bowiem systemem chłodzenia, jakim jest pocenie.

Pies nie poci się praktycznie wcale (małe ilości gruczołów potowych występują jedynie na łapkach). Jego sposobem na ochłodzenie ciała w upał jest intensywne dyszenie, które może okazać się niewystarczające. Długi czas spędzony na słońcu bywa groźny dla zdrowia, a nawet życia psa.

Jak objawia się udar słoneczny u psa?

Udar mózgu u psa daje o sobie znać podobnie jak u ludzi. Trudno przeoczyć jego objawy, a gdy już się pojawią, należy działać błyskawicznie. Zaniepokojenie właściciela powinny wzbudzić:

  • Drgawki,

  • Wymioty,

  • Apatia i senność,

  • Utrata równowagi lub przytomności.

Co zrobić, gdy pies zdradza objawy udaru?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć udar mózgu, jak najszybciej przenieś go w zacienione miejsce i podaj mu wodę. Głowę oraz szyję zwierzęcia okryj mokrym materiałem. W tym czasie zaplanuj prędką wizytę u weterynarza – pomoc specjalisty będzie w tym przypadku absolutnie niezbędna. Szybkie przewiezienie psa do weterynarza nie tylko pomoże uniknąć powikłań udaru, ale również może uratować mu życie!

Które psy są szczególnie narażone na udar?

Niektóre psiaki są bardziej podatne na przegrzanie organizmu niż inne. Wyczuleni na to powinni być właściciele psów z krótką kufą, a także starszych, schorowanych oraz długowłosych. Bardzo ostrożne powinny być również osoby, których psy cierpią na przewlekłe choroby układu krążenia lub oddechowego.

Udar mózgu u psa – opieka domowa

Pies, który doświadczył udaru, powinien prędko znaleźć się w gabinecie weterynarza. Specjalista poda zwierzęciu odpowiednie leki, a także przeprowadzi badania, które dowiodą, czy udar nie doprowadził do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego.

Prędka reakcja właściciela oraz zaoferowana w porę pomoc weterynarza zwykle pozwalają na szczęśliwe zakończenie. Zwierzak po krótkiej hospitalizacji powraca do domu. Jak opiekować się psem po udarze?

Spokój i wygodne legowisko dla psa

Pies po udarze powinien sporo wypoczywać, najlepiej w odpowiednim do tego miejscu. Posłanie dla pieska w trakcie rekonwalescencji musi być duże, miękkie i ustawione w cichej lokalizacji.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Odpowiednie nawodnienie

Zadbaj o to, by pies intensywnie nawadniał organizm. Po udarze mózgu, weterynarz może przepisać zwierzakowi elektrolity, które szybko uzupełniają braki spowodowane przez przegrzanie organizmu.

Na zabawę przyjdzie pora

Zanim zwierzak nie powróci do pełni formy, zrezygnuj z długich spacerów oraz intensywnej aktywności. Organizm po przebyciu udaru potrzebuje czasu, by się zregenerować.

Jak zapobiegać udarom u psa?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy właściciel psa ma duży wpływ na to, jak jego pupil będzie czuł się w trakcie upalnej pogody. Przedstawiamy nasze metody na poprawę samopoczucia zwierzaka latem.

  • Na dłuższe spacery wybierajcie się w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych; wówczas gdy temperatura spada.

  • Jeśli zabierasz psa nad wodę lub inny letni wypad, zabierz ze sobą miskę i wodę, a także parasol lub parawan, który zapewni zwierzęciu cień.

  • Legowisko dla psa w domu ustaw w zacienionej okolicy. Możesz do niego włożyć specjalną matę chłodzącą.

  • Jeśli spędzasz czas z psem na ogródku, schładzaj go wodą lub pozwól mu na zabawy w basenie.

Udar u psa – z nim nie ma żartów!

Pamiętaj, że udar cieplny jest dla psa tak samo groźny, jak dla człowieka. Zapobiegaj mu poprzez ochronę zwierzaka przed upałem, a jeśli wystąpi, reaguj błyskawicznie.