Mądry, uroczy, krótkonogi – taki właśnie jest jamnik. Choć popularność tej rasy w ostatnich latach bardzo zmalała, wciąż może spotkać się z entuzjastami tych wyjątkowych piesków. Masz jamnika, a może dopiero planujesz jego zakup? Dowiedz się, jakie legowisko dla psa będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Jamnik – krótka historia rasy

Jamniki wywodzą się z Niemiec, gdzie hodowane były już w okresie średniowiecza. Przeznaczeniem tych uroczych piesków były polowania – stąd charakterystyczna, nietypowa sylwetka jamnika. Nieproporcjonalnie długi kręgosłup, krótkie łapy oraz szpiczasty pysk pozwalały im na penetrowanie jam borsuków oraz lisów. Celem jamników było wypłoszenie zwierzyny z ukrycia.

Jamniki były szalenie popularnymi psami myśliwskimi przez całe stulecia. Do ich miłośników należało wiele historycznych postaci, takich jak Napoleon Bonaparte. Psy tej rasy były doskonale znane w XIX wieku, kiedy moda na polowania zyskała swój zenit.

W XX wieku popularność jamników zaczęła stopniowo spadać, co miało bez wątpienia związek z malejącym zainteresowaniem polowaniami, jak również powstawaniem nowych ras. W połowie stulecia były one traktowane jako „symbol” Niemiec; wówczas dawni łowcy zaczęli gościć na kanapach naszych zachodnich sąsiadów.

Dziś jamnik jest psem niezwykle rzadko spotykanym; zdeklasowały go mopsy, buldogi francuskie, yorki, a więc równie niewielkie pieski, które świetnie sprawdzają się w rolach człowieczych kompanów. Nie oznacza to jednak, że jamnik nie może być doskonałym przyjacielem rodziny. To mądra i bardzo towarzyska rasa – warto zapoznać się z nią bliżej.

Wygląd jamnika

Z pewnością każdy wie, jak wygląda ten wyjątkowy pies. Jamnik wyróżnia się długim tułowiem osadzonym na bardzo krótkich nóżkach. Ma podłużny pysk, duże uszy oraz cienki ogon. Obecnie wyróżniamy 3 rodzaje jamników, ze względu na ich rozmiar. Są to jamniki standardowe, miniaturowe oraz królicze.

Sierść jamnika może być gładka, długa lub szorstka. Pieski te miewają umaszczenie rudawe, brązowe, czarne lub mieszane.

Jaki jest jamnik?

Uparty i bardzo pewny siebie – tak wielu z nas na pewno opisałoby jamnika. Istotnie, łowiecka natura tych psów determinuje ich charakter. Pomimo małych rozmiarów, jamniki rzadko kiedy okazują respekt większym psom, co może wpędzić je w tarapaty. Bez odpowiedniego szkolenia, miewają problemy również z właściwym zachowaniem w domu.

Silny charakter jamnika wymaga socjalizacji i dyscypliny już od lat szczenięcych. To bardzo istotne, jeśli chcesz, aby jamnik dobrze dogadywał się ze wszystkimi domownikami, jak również z nowo poznanymi psami oraz ludźmi.

Choć praca nad zachowaniem jamnika wymaga czasu, zapewniamy, że psy tej rasy błyskawicznie się uczą i są skore do współpracy z człowiekiem. Jamniki to zwierzęta inteligentne, szybko rozumiejące, czego się od nich oczekuje. Odpowiednio wychowywane, szybko stają się znakomitymi przyjaciółmi domu.

Kręgosłup: słabość jamnika

Jamniki w odpowiednich warunkach mogą dożywać 15 lat. To dość silna rasa, która odpowiednio pielęgnowana, nie jest podatna na rozwój chorób. Niestety, największą bolączką tych piesków jest ich nieproporcjonalnie długi kręgosłup.

Typową przypadłością jamników jest dyskopatia, a dokładniej porażenie jamnicze. Dochodzi wówczas do ucisku kręgów na rdzeń kręgowy, co może prowadzić do porażenia kończyn psa. Porażeniu jamniczemu często trudno zapobiec, gdyż jamniki są psami pełnymi energii – chętnie biegają, skaczą, wskakują na meble. Aktywność, podczas której kręgosłup jest intensywnie wyginany, bardzo im szkodzi.

Jak zminimalizować ryzyko jamniczego porażenia?

  • Dbaj o to, by jamnik zachowywał prawidłową wagę ciała.

  • Nie pozwalaj psu chodzić po schodach lub wskakiwać na meble – w takiej sytuacji jamnika należy podnieść.

  • Dbaj o aktywność fizyczną jamnika, wykorzystując zabawy, podczas których piesek może się turlać lub czołgać. Bardzo ważne jest wzmacnianie jego mięśni pleców.

Jakie legowisko dla psa – jamnika wybrać?

Ze względu na delikatny kręgosłup jamnika, dobór odpowiedniego posłania dla pieska jest kwestią niesłychanie ważną. Legowisko dla psa nie powinno być zbyt wysokie, aby jamnik podczas wchodzenia do niego nie musiał nadwyrężać kręgosłupa. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku psów starszych i schorowanych.

Nie zapominaj, że jamnik w głębi ducha pozostaje łowcą. Podczas spacerów chętnie buszuje w trawie i w krzakach, a to sprawia, że może nanieść do legowiska ziemię, liście, a nawet insekty. Jego posłanie powinno być zatem łatwe w czyszczeniu oraz hipoalergiczne. Legowisko dla psa ze zdejmowanym pokrowcem będzie w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.

Jamniki, wbrew swojej aparycji, wcale nie są kanapowcami. To psy, które lubią aktywność, jednak aby czerpać z niej radość, potrzebują wypoczynku w wygodnym miejscu. Legowisko dla psa wypełnione miękką kulką silikonową doskonale podpiera sylwetkę jamnika, zapewniając mu komfortowy sen.

Jamnik? Tylko z pewnej hodowli!

Na sam koniec apelujemy, aby podczas poszukiwań jamnika dokładnie weryfikować napotykane hodowle. Kupując psa w pewnym źródle możesz mieć pewność, że nie jest on obciążony wadami genetycznymi.