Gdy żar leje się z nieba, my, ludzie, możemy ochłodzić się na rozmaite sposoby. Rozbieramy się do strojów kąpielowych, zażywamy relaksu w basenach, popijamy zimne napoje. Jednak jak ulżyć psu podczas upałów? Mamy dla was świetny patent na chłodzące legowisko dla psa. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Z tego artykułu dowiesz się także, jak pomóc psu latem na kilka innych sposobów.

Chroń pupila przed upałami

Choć upalna aura w naszym kraju nie jest czymś częstym, zwykle co roku zdarzają się fale dotkliwych temperatur, które odbijają się na samopoczuciu wszystkich. Pamiętaj, że żar lejący się z nieba jest uciążliwy nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego zwierzaka. Powinieneś zadbać o to, by zmniejszyć nieprzyjemne następstwa upałów – zwłaszcza wtedy, gdy twój psiak jest szczególnym kudłaczem.

Letnie upały nie tylko pogarszają psi nastrój; w skrajnych sytuacjach mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Skwar sprzyja odwodnieniu, osłabieniu, a nawet udarom. Wysokie temperatury są bardzo nieprzyjemne zwłaszcza dla ras odznaczających się krótką kufą, takich jak mopsy i buldożki francuskie. U psów z tak specyficzną budową górnych dróg oddechowych trudniej o efektywną termoregulację.

Na szczęście istnieją sprytne sposoby na to, by lato było przyjemnością dla każdego zwierzaka.

Chłodzące legowisko dla psa

Jednym z najlepszych sposobów na ulżenie zwierzakowi w trakcie upałów jest przygotowanie chłodzącego legowiska dla psa. Jesteśmy pewni, że niektórzy z was słyszą tę nazwę po raz pierwszy w życiu. Nie kryje się za nią jednak nic skomplikowanego.

Aby przemienić posłanie dla psa w legowisko chłodzące, będziesz potrzebował:

  • Dobrego legowiska dla psa z ruchomą poduchą,

  • Specjalnej maty chłodzącej.

Mata chłodzącą kupisz w większości sklepów zoologicznych. Wykonana jest z bezpiecznego tworzywa oraz wypełniona specjalnym żelem, który długo utrzymuje niską temperaturę. Taki podkład możesz schładzać w lodówce, jednak nie jest to konieczne. W ogrodzie chłodzącą matę można ułożyć także pod miękkim kocykiem.

Jak przygotować chłodzące legowisko dla psa?

  • Z posłania swojego pupila wyjmij poduchę, a następnie umieść pod nią matę chłodzącą. Dzięki temu niska temperatura podkładu delikatnie schłodzi pieska, pozwalając mu na letni relaks.
  • Matę chłodząca możesz ułożyć również na poduszce legowiska dla psa. Bez obaw – nawet, jeśli wyjmiesz ją wprost z lodówki, naszemu posłaniu z pewnością to nie zaszkodzi. Po chłodzącej drzemce, z poduchy wystarczy zdjąć pokrowiec, a następnie wywiesić go do wyschnięcia.

Jak ochłodzić psa latem – sprawdzone metody

Chłodzące legowisko dla psa to jeden ze sposobów na przetrwanie upałów. Na komfort życia psa latem możesz wpłynąć, stosując kilka dodatkowych zabiegów.

Ustaw legowisko dla psa w chłodnym kącie

W twoim domu na pewno znajdzie się miejsce, do którego nie dociera zbyt wiele słońca, przez co jest po prostu chłodniejsze. Latem legowisko dla psa warto ustawić właśnie tam. Jeśli chcesz spędzić ze swoim psem nieco czasu w ogrodzie, legowisko dla psa ustaw w cienistej okolicy.

Schładzaj psa mokrymi apaszkami

Jeśli zwierzak bardzo źle znosi upał, na szyi możesz zawiązać mu apaszkę, wcześniej schłodzoną w zimnej wodzie. Takie okłady należy zmieniać co kilkadziesiąt minut. Warto wypróbować ten sposób zwłaszcza w plenerze, np. podczas pobytu a plaży.

Chłodzące psie przysmaki

Choć psy nie powinny jeść lodów, istnieje przepis na idealną, chłodzącą przekąskę na lato. Zainwestuj w zabawki na przysmaki – piłeczki lub gryzaki, które można wypełnić pastą lub chrupkami. Przed włożeniem smaczków do środka, dobrze schłodź je w lodówce. Pyszne psie lody gotowe!

Dobrze zmrożone zabawki

Ulubione, gumowe zabawki psa warto włożyć do zamrażarki. Podgryzanie ich przyniesie zwierzakowi ulgę podczas upałów.

Kąpiel w basenie

Jeśli dysponujesz ogródkiem, zainwestuj w niewielki basen. Nie musi być to model stricte dedykowany psom; równie dobrze sprawdzi się mały, dziecięcy basenik. Napełnij go wodą i pozwól swojemu zwierzakowi na mokre szaleństwa.

Woda do postawa

Na sam koniec oczywistość, a więc dobre nawodnienie. Pilnuj, aby każdego dnia twój pies wypijał odpowiednią ilość wody. Przyjmuje się, ze jest to 50-60 ml na każdy kilogram masy ciała zwierzaka.

Jak bawić się z psem latem?

Czy upały oznaczają konieczność ograniczenia zabaw na świeżym powietrzu? Oczywiście, że nie! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą psu spędzać psu czas latem aktywnie, a zarazem bezpiecznie.

  • Unikajcie wypadów do parku w godzinach największego nasłonecznienia (11:00-15:00). Zabawa późnym popołudniem będzie o wiele przyjemniejsza.
  • Do torby spakuj butelkę z wodą oraz psią miseczkę. Dbaj o to, by pies regularnie popijał wodę.
  • Do aktywności fizycznej wybierajcie zalesione alejki.

Pies w świetnej formie latem

Nawet bardzo wysokie temperatury nie muszą wiązać się z pogorszonym samopoczuciem zwierzęcia. Chłodzące legowisko dla psa, mrożenie przysmaków i zabawek, chłodne okłady – to sprawdzone metody na to, by czworonogowi nie zabrakło energii podczas upalnych miesięcy.