Z pewnością nieraz słyszałeś o zespole suchego oka, który dopada ludzi pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzających sporo czasu przy komputerze. To schorzenie, które u ludzi objawia się jedynie dyskomfortem, u psów może przebiegać w znacznie groźniejszy sposób. Dowiedz się, jak rozpoznać, że twój zwierzak ma problem z widzeniem i jak reagować.

Suche oko u psa. Na czym polega?

Zespół suchego oka to inaczej suche zapalenie rogówki. Jest to problem związany z niedoborem filtru łzowego, który chroni oko i odpowiada za jego właściwe funkcjonowanie. Na psie łzy składa się 90% wody – gdy jej zawartość spada, można mówić właśnie o problemie suchego oka.

Trzeba wiedzieć, że łzy to nie tylko woda. Tworzą je również inne substancje, dlatego gdy wody w łzach zaczyna brakować, oko staje się „oblepione” gęstą mazią, co pogarsza widzenie.

Suche oko u psa – przyczyny

Skłonność do suchego zapalenia rogówki jest cechą niektórych ras, takich jak cocker spaniel, buldog, mops, yorkshire terrier. Zwróć uwagę, że są to jednocześnie rasy podatne na rozwój alergii. Organizmy tych psów wytwarzają przeciwciała działające negatywnie na gruczoł łzowy, co jest nieprawidłową reakcją immunologiczną.

Poza tym, na rozwój suchego oka u psa wpływ mają niektóre choroby (np. cukrzyca, problemy z tarczycą), mechaniczne urazy oka i jego infekcje spowodowane niedostatkiem higieny. Również bagatelizowane alergie wziewne u psów mogą mieć wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łzowych.

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Jak rozpoznać, że zwierzak boryka się z niedoborem filtru łzowego? Do najbardziej specyficznych objawów kłopotu należy uczucie piasku pod powiekami – o tym jednak nie dowiesz się od swojego psa. Inne symptomy to żółtawa wydzielina z oka, zaczerwienienie gałek ocznych, częstsze mrużenie oczu. Psy chorujące na zespół suchego oka stają się nadwrażliwe na czynniki atmosferyczne. Pies może mrużyć oczy podczas wietrznego spaceru, a także wykazywać objawy lekkiego światłowstrętu.

Trzeba wiedzieć, że problem suchego oka jest dla psów bardzo dotkliwy i przysparza im sporo bólu, więc po jego podejrzeniu twoja reakcja powinna być natychmiastowa.

Leczenie zespołu suchego oka

Objawy suchego oka u psa mogą być kojarzone z alergiami lub zapaleniem spojówek. Bez względu na to, po ich wystąpieniu należy zabrać zwierzaka do weterynarza, który przepisze właściwe farmaceutyki. Najczęściej są nimi nawilżające krople do oczu, które przynoszą natychmiastowe efekty.

Jak specjalista sprawdza, czy zwierzak cierpi na zespół suchego oka? Powszechną praktyką jest tzw. test Schirmera, czyli umieszczenie pod dolną powieką papierka z bibuły, który pozwoli stwierdzić, czy zawartość łez w oku jest wystarczająca. Test Schirmera wykonuje się również u ludzi, u których podejrzewane jest zaburzenie filtru łzowego.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Suche oko u psa – nie bagatelizuj problemu!

Jako ludzie przywykliśmy, że zespół suchego oka to raczej mało poważny problem, wynikający z drobnych zaniedbań. Trzeba jednak wiedzieć, że u psów choroba przebiega inaczej i wiąże się z innymi powikłaniami. Jeśli suche oko u psa zostanie zbagatelizowane, niedostateczne nawilżenie rogówki spowoduje poważne zmiany w naczyniach krwionośnych. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Gdy zauważysz objawy kłopotu u swojego psa, zareaguj jak najszybciej!

Zwierzak z suchym okiem. Co możesz zrobić?

Poza leczeniem farmakologicznym, bardzo ważna jest właściwa troska o chorego psa w domowym zaciszu. Co możesz zrobić, by zwierzak szybciej wrócił do formy i żeby zapobiec nawrotom suchego oka w przyszłości?

  • Nawilżaj powietrze w mieszkaniu. Zbyt niski poziom wilgotności powietrza pogarsza komfort widzenia. Problem ten pojawia się zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy kaloryfery osuszają powietrze w mieszkaniu. Twój pies poczuje się lepiej, jeśli będziesz stosować nawilżacze powietrza.
  • Zadbaj, by pies pił dostatecznie dużo. Zwierzak przez cały czas musi mieć dostęp do świeżej wody.
  • Zadbaj o czystość legowiska dla psa. Zbyt rzadkie czyszczenie posłania może powodować różnego rodzaju infekcje, w tym również te w obszarze narządu wzroku. Najlepszym wyjściem będzie legowisko dla psa ze ściąganym pokrowcem, który można często prać w pralce.
  • Zatroszcz się o higienę psich oczu – regularnie przemywaj je miękką ściereczką nasączoną czystą, przegotowaną wodą.
  • Jeśli jesteś posiadaczem psa z tzw. grupy ryzyka, ogranicz kontakt z potencjalnymi alergenami. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów z oczami jest zakup legowiska dla psa wypełnionego hipoalergicznym materiałem, takim jak kulka silikonowa.

Z suchym okiem można wygrać

Zespół suchego oka u psa to problem, którego można pozbyć się w praktyce po jednej wizycie u weterynarza. Nie można jednak oczekiwać, że kłopot minie samoistnie – nieleczone suche zapalenie rogówki może mieć dla zwierzaka tragiczne rezultaty. Obserwuj oczy swojego psa i w razie zaistnienia jakichkolwiek objawów skonsultuj je ze specjalistą!