Psy towarzyszą człowiekowi już od kilku tysięcy lat. Jeszcze do niedawna czworonogi były głównie zwierzętami użytkowymi, które miały spełniać określone zadania. Służyły m.in. do polowań czy stróżowania. Dzisiaj pełnią zupełnie inną, ale równie ważną rolę. Są wiernymi towarzyszami człowieka, najlepszymi przyjaciółmi i najważniejszymi członkami rodziny traktowanymi niejednokrotnie na równi z człowiekiem.

Pies dzisiaj

Współczesne psy traktowane są przez człowieka nie przedmiotowo, a podmiotowo. Chodzą do fryzjera, jeżdżą na wakacje, śpią w łóżku i otrzymują każdego dnia wszystko to, co najlepsze od swojego właściciela. Ludzie poświęcają im swoje uczucia. Niejednokrotnie zmieniają całe swoje życie w momencie, w którym pojawia się pies. Czworonogi wcale nie są dłużne. W zamian potrafią oddać swoją wierność, przyjaźń i bezgraniczną miłość.

Jak to się zaczyna?

Decyzja o pojawieniu się psa w domu świadomego właściciela jest bardzo dobrze przemyślana. Na psa z hodowli czy psa z adopcji trzeba się przecież przygotować. Kiedy jesteśmy już pewni, że pupil będzie nam towarzyszył, to najczęściej przygotowania zaczynamy od mieszkania czy domu i ogrodu. To przestrzeń, która lada moment stanie się domem również dla czworonoga. Musi być więc dla niego bezpieczna. Trzeba także zadbać o kącik, który stanie się miejscem dla psa i jego azylem. Potem dbamy o kolejne szczegóły, czyli inwestujemy w psie akcesoria. Kupujemy pierwsze obroże, smycze, kocyki, miski, szczotki, zabawki i legowisko dla psa. Wszystko starannie dobieramy tak, by nowemu członkowi rodziny niczego nie brakowało, a jego rozwój i życie w nowym domu było po prostu szczęśliwe.

Codzienność z psem

Po pojawieniu się psa w domu zaczynają się codzienne obowiązki, które z czasem stają się po prostu stylem życia dla właściciela i jego pupila. Spacery, karmienie, zabawa i wspólnie spędzany czas, a potem wypoczynek. To atrakcje, które wypełniają każdy dzień rodziny z psem. Jednak bez nich życie człowieka, który posiada psa nie byłoby takie samo. Pierwszy poranny spacer z czworonożnym przyjacielem to świetna motywacja do tego, by wstać jak najwcześniej i korzystać z dnia. Wspólny marsz o świcie doskonale wpływa na zdrowie człowieka i poprawia jego kondycję. Obecność pupila wpływa też kojąco na skołatane nerwy człowieka. Dla psa każde wyjście na zewnątrz jest nie tylko okazją do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale przede wszystkim możliwością spędzenia czasu z człowiekiem i budowania wspólnej więzi. Dla człowieka to też dodatkowe atrakcje, m.in. poznawanie nowych ludzi, bo przecież każdy właściciel psa z czasem staje się członkiem lokalnej psiej społeczności. Po aktywnym dniu nawet wspólny wypoczynek człowieka i psa potrafi przynieść mnóstwo przyjemności. I chociaż psy przesypiają większą część dnia zaszywając się w legowisku dla psa czy na kanapie, to i tak najbardziej lubimy jak opuszczają swoje posłania i zamiast w legowisku kładą swoją głowę na naszych kolanach.