Pewnie zauważyłeś, że twój pupil podczas odpoczynku w swoim legowisku nieraz piszczy, warczy, a nawet szczeka przez sen. Czy to świadczy o tym, że pies przeżywa właśnie niesamowitą senną przygodę lub co gorsza – koszmar? Psie sny dla naukowców nadal pozostają zagadką, jednak na podstawie pewnych sygnałów można rozpoznać, że zwierzak właśnie śni o czymś emocjonującym.
Sny w legowisku dla psa. Czy zwierzę śni tak, jak człowiek?
Nauka wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy psy potrafią śnić tak samo jak ludzie. Powód jest prosty: w odróżnieniu od człowieka, pies nie jest w stanie podzielić się swoimi sennymi wspomnieniami. Badania przeprowadzone na czworonogach wskazują jednak, że psy prawdopodobnie śnią z taką intensywnością, jak i ich właściciele.
Badanie sekretów psiego posłania
Eksperymenty polegały na obserwacji reakcji psiego mózgu podczas snu. Zupełnie tak samo jak ludzie, psy przeżywają naprzemiennie dwie fazy snu: NREM (dzielącą się na zasypianie, sen płytki i głęboki) oraz REM, czyli fazę pełnego odpoczynku dla organizmu. To właśnie w tej fazie pojawiają się sny. Ciało zostaje wówczas sparaliżowane, aby pod wpływem emocji sennych nie zrobiło sobie krzywdy.
Nazwa produktu | Zdjęcie produktu | Cena produktu | Opcja |
---|
Zauważono, że czworonogi osiągają fazę REM znacznie szybciej niż człowiek. Oznacza to, że prędko zapadają w głęboki sen, który sprzyja pojawianiu się wizji. Jak się okazuje, zwierzakom wystarczy zaledwie 10-20 minut, aby zasnąć jak kamień!
Jak rozpoznać, że pupil śni w swoim legowisku?
Człowiek w czasie śnienia w fazie REM intensywnie porusza gałkami ocznymi. Z psami jest identycznie – jeśli zauważysz, że pupil wodzi za czymś oczami mimo zamkniętych powiek, najpewniej śni o czymś bardzo interesującym. Objawem, że w legowisku dla psów zwierzę przeżywa senne marzenia jest również wydawanie różnego rodzaju dźwięków – pisków, szczekania, a nawet warczenia.
Czy budzić psa, gdy śnią mu się koszmary?
Niejeden właściciel psa widząc, jak zwierzak wierci się i warczy podczas odpoczynku w posłaniu decyduje się wybudzić go ze snu. Psi behawioryści zwracają jednak uwagę, że nie jest to konieczne – po pierwsze, nie można mieć pewności, o czym śni pies, nawet wtedy gdy jego reakcje są negatywne. Po drugie, nawet, jeśli w trakcie sennych marzeń walczy ze strasznym przeciwnikiem, faza REM jest szczególnie ważna dla jego pełnego wypoczynku. Wiele wskazuje na to, że psy śnią od zawsze, dlatego nie trzeba „ratować” ich podczas pojawienia się koszmarów!