Twój zwierzak gryzie wszystko: legowisko dla psa, meble, kapcie i… ciebie. Znasz ten problem? Jest bardzo powszechny wśród właścicieli czworonogów, zwłaszcza tych młodych. Nie oznacza to jednak, że z gryzieniem nie można sobie poradzić. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, aby opanować psi temperament.

Każdy pies gryzie!

Zanim zganisz swojego psa za pogryzienie kolejnych butów lub pilota, musisz uświadomić sobie, że gryzienie po prostu leży w psiej naturze. Pies poprzez zęby poznaje świat, dlatego krzyki i kary nie są najlepszym sposobem na rozwiązanie kłopotu.

Jeśli szczenię pozostaje przy matce długo (ponad 10 tygodni), samo oducza się gryzienia. Zbyt mocne ugryzienie sutka mamy lub nieostrożna zabawa z rodzeństwem sprawią, że inne psy po prostu będą go unikały. Bardzo często szczenięta są jednak adoptowane przed upływem 10 tygodnia życia i potrzebują czasu, by oduczyć się starych nawyków.

Czemu pies gryzie?

Powodów, dla których piesek gryzie wszystko i wszystkich dookoła, jest wiele. Gryzienie przedmiotów może wiązać się z nudą, a w przypadku szczeniaków – wyrzynaniem się zębów. Mały pies gryzie cię również wtedy, gdy chce się bawić – dla niego to naturalny i niegroźny sygnał, który pamięta jeszcze z zabaw z rodzeństwem.

Błędem wielu właścicieli jest pozwalanie szczeniaczkowi na gryzienie stóp i dłoni. Gdy pies jest bardzo mały, nie będzie to szczególnie dokuczliwe, jednak wraz z wiekiem będzie trudno pozbyć się utrwalonego nawyku.

Inną bardzo częstą przyczyną destrukcyjnych zachowań u psa jest złe znoszenie samotności. Jeśli pies gryzie przedmioty w domu podczas twojej nieobecności, najprawdopodobniej rozładowuje w ten sposób stres.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak wspomnieliśmy, gryzienie to naturalna psia cecha. Nie możesz więc oczekiwać, że twój pies totalnie przestanie ją przejawiać! Możesz za to zrobić coś innego: ukierunkować zęby psiaka na inne cele.

  • Zapewnij swojemu psu gryzaki lub przedmioty, które bez obaw może pogryźć. Gumowy gryzak czy miękka pluszowa kosteczka odwrócą jego uwagę od mebli, butów i innych przedmiotów, na których ci zależy.

  • Nie prowokuj zabaw dłońmi oraz stopami. Twoje kończyny muszą przestać kojarzyć się psu z przedmiotami do zabawy. Jeśli chcesz pobawić się z pupilem, w dłoni zawsze trzymaj zabawkę, np. wyżej wspomniany gryzak.

  • Nie karz psa i nie krzycz na niego – te metody na pewno nie przyniosą oczekiwanych efektów, a jedynie wywołają u zwierzęcia stres, które może objawiać się jeszcze częstszym gryzieniem. Co zatem robić, gdy pies cię ugryzie? Najlepszym wyjściem będzie ignorowanie go, a nawet zniknięcie z jego pola widzenia na dłuższy czas. Nie reaguj, gdy zwierzę będzie oczekiwało głaskania. Czasowy brak zainteresowania ukochanego pana na pewno przyniesie rezultaty.

  • Jeśli pies gryzie przedmioty podczas, gdy jest sam w domu, zadbaj o jego dobre samopoczucie. Przed wyjściem pozostaw do jego dyspozycji ulubione zabawki. Możesz zostawić włączony telewizor lub radio, dzięki czemu zwierzak nie będzie czuł się aż tak bardzo osamotniony.

Pogryzione legowisko dla psa. Co robić?

Czasem pomimo mnóstwa zabawek, zwierzak i tak preferuje ostrzenie zębów na przedmiotach domowego użytku. Częstą ofiarą bywa legowisko dla psa, w którym zwierzak spędza sporo czasu. Posłanie dla psa skłonnego do gryzienia przedmiotów powinno być przede wszystkim wytrzymałe; legowiska z cienkich materiałów nie zdadzą tutaj egzaminu.

Postaw na legowisko dla psa obszyte grubą tkaniną tapicerską, którą trudno jest przedziurawić lub podrzeć. W Beds4Dogs znajdziesz legowiska zęboodporne – szyjemy je tak, by dzielnie zniosły ostre ząbki każdego psa.

Spożytkuj psią energię!

Jak wspominaliśmy, pies bardzo często gryzie z nudy. Jeśli nie ma cię w domu cały dzień, a zwierzę bardzo rzadko doświadcza fizycznej aktywności i ciągle leży w legowisku dla psa, nie dziw się, gdy po powrocie do domu zastaniesz pogryzione buty.

  • Najlepszym sposobem na zmniejszenie destrukcyjnych zachowań u psa będą regularne i długie spacery połączone z zabawą. Wystarczy piłka, frisbee, a nawet zwykły patyk, za którym zwierzę będzie mogło pobiegać w terenie.

  • Aby pozytywnie zmęczyć psa, zorganizuj dla niego nosework, czyli zabawę węchową. Ukryte w różnych przedmiotach smaczki to wyzwanie dla psiego nosa, pożytkujące mnóstwo energii.

Co robić, gdy pies gryzie i jest agresywny?

Należy odróżnić niewinne psie podgryzanie od agresji. Jeśli pies gryzie domowników warcząc i przejawiając inne niepokojące zachowania, problem może okazać się znacznie poważniejszy.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okaże się rozmowa z psim behawiorystą, który pomoże ustalić przyczyny zachowania zwierzaka. A one mogą być różne: od zaniedbań w jego wychowaniu, poprzez traumy z przeszłości, aż do problemów neurologicznych.

Gryzienia można oduczyć!

Wystarczy trochę cierpliwości. Pamiętaj, że twój zwierzak potrzebuje twoich wskazówek i rozsądnej tresury, aby bezproblemowo funkcjonować w gronie domowników. Psie gryzienie zazwyczaj nie jest poważnym kłopotem i zwykle łatwo można się go pozbyć.