Wielkanoc to czas radości, odpoczynku i spotkań z bliskimi. Niestety, dla naszych zwierzaków okres świąteczny bywa bardzo stresujący. Przygotowania do świąt to zaburzenie rutyny, do której pies jest przyzwyczajony. Co zrobić, by w Wielkanoc Twój przyjaciel czuł się zrelaksowany? Podpowiadamy!

Wielkanoc – trudny czas dla psa

Kilka dni wolnego, pyszne jedzenie i spotkanie z bliskimi – z tym kojarzą się święta wielkanocne. Gdyby jednak Twój pies mógł odpowiedzieć, czy ten okres jest dla niego przyjemny, z pewnością odpowiedziałby negatywnie. Skąd to wiemy? Psy bardzo nie lubią zaburzania codziennej rutyny, a z tym właśnie wiążą się święta i przygotowania do nich.

Już na kilka dni przed świętami można zauważyć, że czworonogi stają się poddenerwowane. Skrzętne sprzątanie, wielkie zakupy, odwiedziny krewnych – wszystko to jest odstępstwem od normy, którą zwierzak zna. Zdenerwowanie może objawiać się nadpobudliwością ruchową bądź przeciwnie – lękliwym pozostawaniem w legowisku dla psa. Twoim zadaniem jest zadbać o to, by czworonóg w tym czasie czuł się jak najmniej zestresowany i czerpał radość z przebywania z rodziną.

Co zrobić, by pies był spokojny w Wielkanoc?

Stosując się do kilku prostych reguł sprawisz, że święta Wielkanocne będą dla Twojego psa znacznie spokojniejszym przeżyciem.

Gdy wyjeżdżasz z psem na święta

Wcale nierzadko zdarza się, że wielkanocny wyjazd wiąże się z zabraniem ze sobą czworonoga. Wcześniej koniecznie ustal z krewnymi warunki, na jakich zwierzę może przebywać ich w domu. Warto wiedzieć, gdzie pupil będzie mógł wypoczywać i jeść, jakie zachowania są pożądane, a jakie zakazane. Omówienie prostych zasad pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, a Twojemu psu – czuć się znacznie lepiej.

Aby w obcym domu zwierzak czuł się bardziej swobodnie, zapakuj do samochodu jego legowisko dla psa. Dobrze znane posłanie zmniejszy stres zarówno w trakcie podróży, jak i podczas pobytu w nowym miejscu.

Gdy krewni przyjeżdżają do Ciebie

Psy to zwierzęta o mocnym instynkcie terytorialnym – właśnie dlatego szczekają na osoby obce pojawiające się w domu. Chyba każdy choć raz widział na własne oczy scenę, w której pies zamykany jest w osobnym pokoju dla bezpieczeństwa przybyłych gości. Pamiętaj jednak, że taka sytuacja nie służy zwierzakowi – izolacja jedynie napędza zdenerwowanie oraz stres.

Jak sobie z tym poradzić? Krewni, którzy mają odwiedzić Cię na święta, mogą pojawić się w domu już kilka dni wcześniej. Wtedy zdążą zapoznać się z psem i przekonać go do siebie. Przydatne okażą się małe „łapówki” w postaci przysmaków. Pies musi odczuć, że goście nie są groźnymi intruzami, a przyjaciółmi.

Zakomunikuj rodzinie również zachowania, których pies nie akceptuje. Jeśli denerwują go inne zwierzęta lub małe dzieci, Twoi krewni powinni wziąć to pod uwagę. Jeśli pies podczas kontaktu z obcymi jest szczególnie agresywny zdenerwowany, możesz podać mu naturalny środek uspokajający dla zwierząt, bazujący na składnikach roślinnych. Taki lek znacznie zmniejszy poziom stresu i ryzyko destrukcyjnych zachowań.

Spokojny kąt do odpoczynku – legowisko dla psa

Legowisko dla psa w całym świątecznym zgiełku będzie spokojną ostoją, w której zwierzak będzie mógł schronić się przed gwarem. Nie umieszczaj go w salonie, w którym będą odbywały się rodzinne spotkanie.

Legowisko dla psa powinno być ustawione w spokojnym i cichym pokoju. Umieść je z dala od okien, drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych. W pobliżu posłania warto pozostawić ulubione zabawki dla psa, szczególnie dobry gryzak, który działa uspokajająco.

Wielkanocne pokarmy, a pies

Święta Wielkanocne to również czas zajadania się różnymi przysmakami. Czy pies może z nich skorzystać? To jasne, że kiełbasa czy odrobina sera nie wyrządzą mu krzywdy. Pamiętaj jednak, że świąteczne dania zazwyczaj są bardzo kaloryczne, dlatego lepiej, jeśli Twój pies z nich zrezygnuje. Nie chcesz przecież, aby rozsmakował się w potrawach, których częste jedzenie może doprowadzić go do otyłości.

Z okazji świąt możesz podarować mu specjalny przysmak dedykowany psom, na przykład pyszne chrupki czy całkiem nową karmę.

Znajdź czas na zabawę i spacery

Gdy nie idziesz do pracy, a mimo to nie poświęcasz swojemu zwierzęciu uwagi, jest to dla niego bardzo stresujące. W święta wybierz się ze swoim psem na dłuższy spacer lub znajdź kilkanaście minut na wspólną zabawę. Zróbcie to, na co nie macie czasu w ciągu standardowego tygodnia.

Prezent wielkanocny – legowisko dla psa

Dlaczego by nie wręczyć psu upominku z okazji Wielkanocy? W końcu to członek rodziny! Święta to dobry moment na podarowanie psu nowego legowiska, które posłuży mu przez naprawdę długi czas. Sprawdź naszą ofertę posłań dla psów z imionami, w których każdy Burek czy Reksiu będą czuć się naprawdę komfortowo.

Spędź udaną Wielkanoc z psem!

Pamiętaj, aby nie pomijać swojego zwierzaka podczas świątecznych przygotowań. Zgiełk towarzyszący przygotowaniom do Wielkanocy jest dla niego stresujący, podobnie jak kontakt z nieznanymi osobami. Znajdź dla niego odrobinę czasu i zadbaj o to, by w wielkanocnym zgiełku czuł się zrelaksowany.