Właściciele własnych przydomowych ogródków z pewnością potwierdzą, że są one niesamowitym ułatwieniem – zwłaszcza gdy w domu mieszka psiak. Wystarczy chwila, by wyprowadzić czworonoga na spacer, z kolei wiosną i latem bez większych wysiłków można zorganizować dla niego atrakcje na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak zaplanować funkcjonalną zieloną przestrzeń, w której Twój pies będzie czuł się świetnie przez całe nadchodzące lato.
Pies w ogródku – zadbaj o bezpieczeństwo!
Ogród, w którym pies spędza czas, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Organizując zielony kąt dla zwierzaka,weź pod uwagę przede wszystkim kwestię solidnego ogrodzenia, które zapobiegnie ucieczce zwierzaka. Nawet spokojne psy od czasu do czasu mogą poczuć zew natury, skłaniający je do sprawdzenia, co znajduje się po drugiej siatki.
Dobre ogrodzenie powinno być wyposażone w murowaną podstawę, która zapobiegnie podkopom. Ważna jest także jego wysokość – powinna być dostosowana do gabarytów zwierzaka w taki sposób, by ten nie mógł przeskoczyć płotu. Pamiętaj, że solidne ogrodzenie uchroni Twój ogródek także przed wizytami nieproszonych gości w postaci dzikich zwierząt. Zwróć także uwagę, czy zastosowane przez Ciebie ogrodzenie nie posiada żadnych ostrych lub odstających elementów, które mogłyby zranić psiaka.
Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, są rośliny, które znajdują się w ogródku. Upewnij się, że są one bezpieczne dla psa i w razie ich spożycia nie zagrożą jego zdrowiu.
Funkcjonalna toaleta dla psa
Zgadza się, nie przewidziało Ci się. W przydomowym ogrodzie warto znaleźć miejsce na psie WC. Dzięki temu Twój psiak będzie załatwiać się w jednym, określonym miejscu, oszczędzając innym domownikom przykrych niespodzianek. Jednocześnie, gdy nie będziesz mieć czasu na spacer ze swoim zwierzakiem, wystarczy wypuścić go do ogrodu.
Miejsce na toaletę dla psa warto ustalić, obserwując, w jakich okolicach sam najchętniej się załatwia. Gdy już stanie się to jasne, ogrodź niewielki teren za pomocą małego płotu lub wyższych krzewów. W tak przygotowanym kącie Twój zwierzak będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie.
Aby pies nauczył się załatwiać w jednym miejscu, zastosuj dokładnie te same metody tresury, co w przypadku szczeniąt. Przydatne okażą się maty treningowe, środki wabiące zapachem, czy też nagradzanie psa smakołykami za odpowiednie zachowanie.
Miejsce na zabawę…
Czym byłby ogród bez dobrej zabawy? Twojemu psu jest ona bardzo potrzebna – przemyśl więc, jakie atrakcje możesz mu zagwarantować. Mini tor do agility, piłka lub frisbee czy też psi basen to akcesoria, które znacznie uprzyjemnią zwierzakowi spędzanie czasu poza domem. W ciepłe dni w ogródku można zorganizować także świetne zabawy węchowe, ukrywając ulubione przysmaki zwierzaka w różnych zakamarkach.
…i miejsce na wypoczynek
Po radosnych harcach w ogródku, każdy zwierzak potrzebuje odrobiny wytchnienia. Latem w ogrodzie warto umieścić legowisko dla psa, w którym pupil odetchnie po zabawie. Posłanie powinno być dostatecznie duże, wygodne, ale także jak najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.
W ogrodzie świetnie sprawdzą się nasze posłania z kolekcji Standard, obszyte materiałem poliestrowym. Jest on odporny na działanie promieni UV, a także szybkoschnący – nie ma więc obaw, że w razie zmoczenia wodą lub deszczem, legowisko dla psa zamoknie. Silikonowe wypełnienie jest całkowicie antyalergiczne, dlatego nie stwarza warunków do rozwoju groźnych drobnoustrojów. Nie przejmuj się, jeśli zwierzak zabrudzi posłanie – wystarczy zdjąć pokrowiec i wyprać go w pralce.
W pobliżu legowiska dla psa umieść miseczkę z wodą i suchymi smakołykami. Ważne, by posłanie dla pieska było osłonięte przed słońcem: wystarczy odpowiednio duży parasol plażowy.
Psi savoir-vivre w ogrodzie
Właściciele psów często skarżą się, że ich zwierzaki niszczą uprawy lub kopią dziury, co źle wpływa na estetykę trawnika. Pamiętaj, że takie zachowania po prostu leżą w psiej naturze. Być może pupil wyczuł obecność kreta, którego chce schwytać? Nie karć swojego zwierzaka za szkody w ogródku – znajdź przyczynę i ustal rozwiązanie.
W większości przypadków psa można oduczyć kopania w ogródku, stosując środki odstraszające. To preparaty, które można rozpylać na trawniku i roślinach, emitujące nieprzyjemny dla zwierząt zapach. Istnieją również konkretne gatunki roślin, do których psy wolą się nie zbliżać: to na przykład wrzosy, pokrzywa, berberysy.
Jeśli Twój pies z uporem maniaka kopie dziury w ogródku i nie potrafisz go tego oduczyć, skonsultuj się z psim behawiorystą – być może irytujące zachowanie ma swoje podłoże w problemach emocjonalnych?
Ogródek to nie wszystko!
Pamiętaj, że nawet najlepiej zaaranżowany ogród dla psa nie zastąpi mu spacerów i zainteresowania właściciela. Zabawa na przydomowym trawniku będzie cennym urozmaiceniem innych aktywności, których Twój psiak po prostu potrzebuje. Bez względu na porę roku, znajduj czas na dłuższe przechadzki oraz okazuj psu odpowiednio dużo uwagi.