Całą zimę przeleżał w legowisku dla psa, a lada chwila będzie hasał radośnie po parkowych alejach. Wiosna dla Twojego psa to wyjątkowy czas! Koniec ze stagnacją chłodnych i ciemnych dni. Dowiedz się, jak przygotować psa do nadejścia nowej pory roku.

Wiosnę czuć w powietrzu – wraz z nadejściem pierwszych promieni słońca, Twój zwierzak bez wątpienia stał się bardziej aktywny. Wie doskonale, że tylko dni dzielą go od długich spacerów po parku i lesie.

Jest jednak kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przygotowując swojego pupila do wiosny. Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jak przygotować psa do wiosny w 7 krokach

My – ludzie – przed wiosną robimy porządki, wykonujemy zabiegi kosmetyczne, dbamy o aktywność fizyczną. A co z psami? One także zasługują na wejście w nowy sezon pewnym krokiem. Sprawdź 7 sposobów, dzięki którym Twój pies powita wiosnę z radością.

1. Coroczna wizyta u weterynarza

Wielu właścicieli psów wychodzi z założenia, że bez jasnych objawów nie warto zabierać zwierzaka do weterynarza, ponieważ wiąże się to ze stresem. Niestety, niewprawieni posiadacze zwierzaków nie zawsze są w stanie zauważyć, że z pieskiem dzieje się coś niepokojącego. Z pozoru zdrowy i radosny zwierzak może borykać się z problemami zdrowotnymi. Właśnie dlatego warto raz do roku zabierać go na „przegląd” weterynarski, który pozwoli się upewnić, że pies cieszy się dobrym zdrowiem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego z początkiem nowego sezonu warto zabrać zwierzaka do weterynarza na profilaktyczne badania. Specjalista szybko zauważy ewentualne problemy, które Tobie w ostatnim czasie mogły umknąć. Sprawdź też, czy książeczka zdrowia psa jest aktualna i czy posiada on niezbędne szczepienia, które uchronią go zarażeniem się chorobami od innych zwierząt.

2. Zadbaj o kondycję zwierzaka

Zima to czas wylegiwania się w legowisku dla psa i jedzenia – tak jest w większości przypadków. Jeśli Twój pupil przez ostatnie miesiące nie spędzał czasu zbyt aktywnie, podbudowanie jego kondycji może okazać się konieczne. Zacznij zabierać go na coraz dłuższe spacery, połączone z zabawami, np. rzucaniem piłki. Sprawność umysłową zwierzaka wspomoże natomiast nosework – zabawa angażująca najsilniejszy psi zmysł, jakim jest węch.

Na początku wiosny aura nie jest bardzo korzystna – gdy pogoda nie będzie dopisywać, bawcie się w domu. Odpowiednie psie gadżety dadzą Twojemu pupilowi mnóstwo frajdy w domowym zaciszu.

3. Przygotuj legowisko dla psa na wiosnę

Wiosna to czas porządków. Nie powinny ominąć również mebli Twojego zwierzaka. Zacznij od porządnego sprzątania legowiska dla psa. Wybierając model ze zdejmowanym poszyciem, znacznie ułatwisz sobie pracę. Pokrowiec wystarczy zdjąć, wytrzepać lub odkurzyć z większych zabrudzeń, a następnie wyprać w pralce automatycznej. Resztę legowiska odkurz, a następnie przetrzyj lekko zwilżoną ściereczką.

Jeśli wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach, możesz użyć specjalnego sprayu odświeżającego do tapicerek (wcześniej jednak upewnij się, czy jest on hipoalergiczny). W przypadku naszych legowisk dla psów, nie będzie to jednak konieczne: tapicerski materiał, który stosujemy do ich produkcji jest bardzo łatwy w utrzymaniu, natomiast wypełnienie z kulki silikonowej nie zatrzymuje nieprzyjemnych zapachów.

4. Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami

Wiosenne harce w parkowych zaroślach mają swoją wadę, a są nią kleszcze. Przenoszą groźną chorobę, babeszjozę, którą pies może zarazić się nawet po jednym ukąszeniu. Tymczasem wystarczy dobra obroża przeciw kleszczom, by uchronić go przed niebezpieczeństwem. Wiosna to najlepszy czas, by kupić nowy egzemplarz. Dobre obroże chronią psy nie tylko przed kleszczami, ale również komarami oraz pchłami.

5. Suplementy diety dla psa na wiosnę

Dobrze odżywiany pies nie wymaga żadnych suplementów, jednak przed nadejściem wiosny każdy może zrobić mały wyjątek. Specjalne preparaty dla zwierząt z czystkiem, spiruliną lub drożdżami piwowarskimi wzmocnią układ odpornościowy, a także nadadzą skórze psa zapach, który odstraszy owady. Ponadto, suplementy zregenerują psią sierść, która wraz z nadejściem wiosny bardzo obficie wypada.

6. Wiosenne zakupy z psem

Czy Twój pies nie wymaga nowej miseczki, smyczy, obroży lub legowiska? Wiosna to dobry moment, aby przeanalizować jego ekwipunek. To również idealny czas na różnego rodzaju zmiany. A może by tak podarować legowisko dla psa z imieniem, które umili mu wypoczynek po spacerach?

7. Wizyta u psiego fryzjera

Nie tylko rasowe psy mogą z niej skorzystać! Do fryzjera raz na jakiś czas warto zabrać nawet kundelka, zwłaszcza, że strzyżenie to nie jedyna usługa oferowana przez groomerów. W salonie możesz poprosić o pielęgnację psiego noska, łapek wraz z pazurkami, czy nawet o delikatne wyczyszczenie uszu. Po takim SPA każdy psiak z radością wejdzie w sezon wiosenny.

Wiosna powitana merdającym ogonem

Przygotowania psa do wiosny zacznij najlepiej od dziś. To pozwoli mu powitać ją z dobrym samopoczuciem, zdrowiem i ogromem energii!