Z roku na rok zimy stają się coraz bardziej łagodne. Jednak bez względu na panujące warunki na zewnątrz zima jest trudnym okresem dla zwierząt. Nawet dla tych domowych, również i psów, żyjących w ciepłych mieszkaniach.

Z psem w każdą pogodę

Minusowa temperatura, opady śniegu czy inne zjawisko nie zatrzymają psa w domu. Nasz pupil musi wyjść przynajmniej trzy razy dziennie na zewnątrz. Szczenięta i psy starsze wychodzą jeszcze częściej. Nagła zmiana temperatur – z ciepłego domu na zimne powietrze może być powodem przeziębienia u psa. Stąd też na zimę warto zaopatrzyć czworonoga w ubranko zabezpieczające go przez zimnem. Psy nie wszystkich ras są zmarzluchami, ale są takie, o które należy zadbać szczególnie. Oferowane przez producentów płaszczyki są ocieplane, wodoodporne i mają doczepiane kaptury. Są tak zaprojektowane, by możliwie jak najlepiej chronić naszego przyjaciela.

Poza ubrankiem bardzo istotne są psie łapy. To one mają bezpośredni kontakt z podłożem – zimnym, skutym lodem, ośnieżonym. Czasem wystarczy niewiele opadów śniegu, by biały puch przykrył np. niebezpieczne przedmioty na trawniku mogące uszkodzić łapy. Dodatkowo drogowcy sporą ilością soli zabezpieczają chodniki i drogi, co może powodować dyskomfort u psa, a niejednokrotnie ból. Dlatego też jeszcze przed zimą warto zainwestować w preparaty zabezpieczające psie łapy. Są to różne kremy ochronne czy balsamy do opuszków pozwalające przetrwać zimę w mieście. Dla psów, które już uszkodziły łapę warto zakupić specjalne buty. Pomogą one odizolować łapę od mokrego i zanieczyszczonego solą podłoża.

Kąpiel psa zimą też bywa ryzykowna. Nie zawsze pies zdąży dobrze wysuszyć sierść i skórę, a znowu musi wyjść na zewnątrz. W takich sytuacjach sprawdzają się suche szampony dla psów, które stosuje się bez użycia wody. Wystarczy nanieść proszek na nastroszoną sierść psa, a później solidnie wyczesać.

Spacery z psem po zmroku

Zimą nie dość, że zimno, to jeszcze ciemno. Podczas porannych spacerów towarzyszy nam najczęściej szarówka, a podczas popołudniowych już ciemność. Wtedy warto zadbać o bezpieczeństwo i widoczność psa. Na rynku dostępnych jest wiele obroży i światełek dla psów. Takie gadżety sprawią, że nawet pies biegający bez smyczy będzie dla nas widoczny. Można też zainwestować w obroże, szelki czy smycze z elementami odblaskowymi. To szczególnie istotne w mieście. Jeśli poruszamy się z psem w przestrzeni publicznej wówczas jest on bardziej widoczny np. dla kierowców. Dobrym rozwiązaniem są też kamizelki odblaskowe. W nich pupil będzie widoczny zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Na koniec do legowiska dla psów