Czy wiesz, że węch to najpotężniejszy ze wszystkich psich zmysłów? To właśnie dlatego kynologia wykorzystała go do stworzenia noseworku – wyjątkowej psiej dyscypliny sportowej. Nosework warto wypróbować nie tylko poprzez uczestnictwo w zawodach, ponieważ jego uprawianie przynosi pupilowi sporo korzyści.

Na czym polega nosework?

Nosework to sport kynologiczny polegający na trenowaniu psa do tego, by poszukiwał różnych przedmiotów tylko na podstawie ich zapachu. Odbywa się to poprzez specjalnie przygotowane próbki zapachowe, umieszczane we wcześniej przygotowanych pojemnikach. Liczne źródła podają, że nosework powstał na potrzeby służb specjalnych, które wykorzystują siłę psiego węchu m. in. w poszukiwaniu narkotyków czy osób zaginionych.

Nosework nie bez powodu jest dziś uznawany za dyscyplinę sportową; współcześnie wiąże się z organizacją zawodów w różnych częściach świata, podczas których psy rywalizują ze sobą poszukując przedmiotów na czas. Nie oznacza to jednak, że z noseworku nie może skorzystać całkiem zwykły Burek czy Fafik!

Czy nosework jest dla każdego psa?

Dlaczego warto zaproponować psu właśnie nosework? Przede wszystkim, dla każdego zwierzaka będzie on ogromną frajdą. Psy, niezależnie od rasy uwielbiają poszukiwać przedmiotów za pomocą węchu. Ponadto, nosework kształtuje cierpliwość, samodzielność, skupienie i pewność siebie.

Nosework nie stawia przed psami również wymagań związanych z kondycją fizyczną. Może spróbować go absolutnie każdy pupil – możesz być pewien, że nawet typowe kanapowce z chęcią wyjdą z legowiska dla psa tylko po to, by zająć się tą wyjątkową aktywnością. Na profesjonalnych zawodach z noseworku mile widziani są również psi seniorzy – węch u psa pozostaje bowiem najwyraźniejszym ze zmysłów do końca jego życia.

Nosework – sposób na wyjście z posłania dla psa

Jeśli jesteś właścicielem typowego pieska do towarzystwa, który nie przepada za aktywnością fizyczną, a jednak chcesz, by zajął się czymś innym niż wylegiwaniem w legowisku, nosework to genialne rozwiązanie. Dyscyplina ta nie wymaga od psa dużego wysiłku fizycznego – zamiast tego angażuje koncentrację i zmysł węchu. Sport węchowy to zatem znakomite zajęcie dla psich leniuchów, psów starszych, a nawet borykających się z nadwagą.

Nosework to również świetny sposób na przyjemną naukę dyscypliny. Pochwała i nagroda po wykonaniu zadania wymagają od psa posłuszeństwa i wykonania komend, które wydaje właściciel – sport węchowy może więc ułatwić zapanowanie nad bardzo charakternymi zwierzakami.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Nosework w „domowych” warunkach

Chcesz spróbować noseworku ze swoim psem? To banalnie proste – ta węchowa dyscyplina nie rządzi się sztywnymi regułami, zwłaszcza uprawiana amatorsko. Jak przygotować się do pierwszych treningów?

  • Do podstawowego treningu nosework będą potrzebne ci próbki zapachowe. Może być to w praktyce wszystko. Na sam początek warto postawić na bardzo wyraziste zapachy, pochodzące np. z przypraw. Wypróbuj np. cynamon czy goździki. W roli próbek zapachowych sprawdzi się również psia karma, chleb czy kawałek szynki.
  • Konieczne będzie również „coś” do ukrycia próbek zapachowych. Kartoniki, pojemniki, plastikowe rurki – wszystko jedno! Innym rozwiązaniem są specjalistyczne maty do noseworku. Próbki zapachowe rozmieść w różnych punktach mieszkania lub w terenie.
  • Nosework opiera się o wydawanie komend. Daj psu do powąchania zapach, którego musi poszukiwać, a następnie wydaj komendę „szukaj” lub „niuchaj”. Nie zrażaj się, gdy przy pierwszych podejściach zwierzak nie będzie wiedział, o co ci chodzi. Po kilku powtórzeniach powinien instynktownie zacząć szukać źródła zapachu.
  • Gdy psu uda się znaleźć próbkę zapachową, możesz wykorzystać jego skupienie i poprosić o wykonanie innej komendy, np. „siad” lub „leżeć”.
  • Pochwal swojego pupila i nie zapomnij nagrodzić go za znalezisko ulubionym przysmakiem. To sprawi, że nosework będzie kojarzył się psu jeszcze przyjemniej i będzie podchodził do niego bardziej entuzjastycznie.

Oczywiście, zaproponowana przez nas forma treningu jest jednym z wielu wariantów, jak może wyglądać nosework. Dyscyplina ta doczekała się bardzo wielu odmian. Nie bój się eksperymentować – próbuj różnych próbek zapachowych, a także ćwicz nosework z psem w coraz to nowszych miejscach.

Profesjonalne szkoły noseworkowe

Popularność noseworku w Polsce sprawiła, że jak grzyby po deszczu pojawiają się profesjonalne szkoły uczące psy poszukiwania przedmiotów za pomocą węchu. Zapisanie pupila do takiej placówki jest świetnym pomysłem zwłaszcza, jeśli na psa czeka wyzwanie związane z pracą zapachową, np. w policji.

Nosework – idealna rozrywka dla każdego psa

Nosework to sport niewymagający dużego nakładu kosztów – wystarczy odrobina czasu i twojego zaangażowania. Jego ogromną zaletą jest także i to, że nadają się do niego wszystkie psy – bez względu na rasę, styl życia czy wiek. Jeśli szukasz sposobu na to, jak zaktywizować swojego zwierzaka, który najchętniej spędza czas w posłaniu dla psa, zaufaj – nosework to doskonałe rozwiązanie!