Pewnie nieraz słyszałeś, że można „nudzić się jak mops”. To znane powiedzenie odnosi się wprost do historii i natury piesków o płaskiej kufie. Jeśli jesteś przyszłym właścicielem tego uroczego czworonoga, ważne, abyś poznał jego potrzeby – mopsy to bowiem wyjątkowe psy, które wymagają właściwej opieki. Dziś odpowiadamy na pytanie, jakie legowisko dla mopsa wybrać, by ten wysypiał się doskonale!

Mops, czyli pies arystokrata

Niewiele osób wie, że zabawne i urocze mopsy cechują się bardzo długą, wręcz sięgającą starożytności historią. Rasa ta została wyhodowana specjalnie dla chińskiej rodziny cesarskiej. Wówczas wyłącznie szlachetnie urodzeni mogli pozwolić sobie na psa, jakim jest mops.

Przez długi czas mopsy były towarzyszami arystokracji, a zarazem symbolami luksusu. To właśnie stąd wzięło się powiedzenie „nudzić się jak mops” – ja nietrudno się domyślić, mopsy były wychowywane na typowe kanapowce. Podobno jedyną drogą do tego, aby stać się właścicielem mopsa, było otrzymanie go w uroczystym prezencie.

Jaki jest mops?

Mops to piesek, którego nie można pomylić z żadnym innym. Wyróżnia się płaską kufą, szeroko rozstawionymi dużymi oczami oraz oklapłymi uszami. Jego ciało jest krępe, osadzone na krótkich nogach. Ponadto, piesek ma charakterystyczny, zakręcony ogonek. Sierść mopsa jest krótka i gładka; może występować w kolorze perłowym, beżowym, biszkoptowym, czarnym.

Specyficzna budowa ciała mopsa sprawia, że jest to pies niedostosowany do intensywnej aktywności fizycznej. Gdy w XVIII wieku mopsy zagościły w Europie, szybko okazało się, że nie nadają się do udziału w polowaniach. Mops to urodzony pieszczoch i kanapowiec. Nie oznacza to jednak, że jego charakter jest mało wyrazisty i nudny. Mopsy potrafią być uparte i zdeterminowane. Jednocześnie, bardzo przywiązują się do swoich właścicieli.

Mopsy nie należą do psów lękliwych; są ciekawskie i towarzyskie. Dobrze znoszą obecność innych zwierząt oraz dzieci.

Mopsy, a problemy zdrowotne

Słabym punktem mopsów jest ich zdrowie, które pod uwagę musi brać każdy właściciel arystokratycznego pieska. Kłopoty wynikają głównie z budowy kufy mopsa, która jest bardzo krótka. Psy te mogą cierpieć na infekcje jamy nosowej i bezdech, z kolei latem – szybko się przegrzewać.

Kolejną słabością mopsa jest nietypowa budowa czaszki, a dokładniej – oczodołów. U mopsów może dochodzić do wypadania gałki ocznej. Na ten sam problem narażone są również np. pekińczyki czy buldożki francuskie.

Myśląc o kupnie lub adopcji mopsa, należy brać pod uwagę wyłącznie sprawdzone, renomowane hodowle. W takich miejscach pieski są regularnie badane, a także krzyżowane w taki sposób, by niwelować ryzyko powielania wad genetycznych.

Jak zajmować się mopsem?

Mops to wyjątkowy pies, który szybko stanie się twoim najlepszym kompanem. Aby był szczęśliwy, wymaga odpowiedniego traktowania.

 • Mopsy są skore do współpracy z człowiekiem, jednak w ich naturze leży lekka upartość. Tresurę należy zacząć już od lat szczenięcych.
 • Mops to piesek do towarzystwa – nie lubi być sam, źle znosi ignorowanie. Pamiętaj, że musisz okazywać mu swoje zainteresowanie. Jednak ostrożnie – nie dopuść do tego, aby mops czuł się od ciebie uzależniony. Sprawdź, jak nauczyć psa bycia grzecznym w samotności.
 • Choć mopsy nie nadają się do uprawiania trudnych sportów, nie oznacza to, że powinny wylegiwać się w legowisku dla psa całymi dniami. Codziennie warto znaleźć czas na dłuższy spacer z mopsem, a także zachęcać go do prostych zabaw. Umiarkowana aktywność zapobiegnie otyłości, na którą ta rasa jest bardzo narażona.

Jakie legowisko dla mopsa wybrać?

Psi arystokrata jest szczególnie wyczulony na komfort. Nie wynika to tylko z jego charakteru, ale również specyficznej budowy ciała. Mopsy mają krępy tułów oraz krótkie nóżki, dlatego podobnie jak jamniki, muszą oszczędzać swój kręgosłup.

Legowisko dla mopsa powinno posiadać odpowiednio zarysowane wejście, a także niezbyt wysoką poduszkę, na którą piesek wejdzie, nie nadwyrężając kręgosłupa. Ponadto, posłanie dla pieska rasy mops musi być miękkie i nie odkształcać się – w przeciwnym wypadku, piesek będzie miał trudność z ułożeniem się do snu.

Jaki rozmiar legowiska dla mopsa będzie odpowiedni? My rekomendujemy rozmiar M – takie legowisko sprawdza się w przypadku większości psów tej rasy. Jeśli zaś chodzi o kolor, rekomendujemy beżowe lub brązowe posłanie, na którym sierść typowego mopsa nie będzie bardzo zauważalna. Jeśli twój mopsik jest czarny, wybierz posłanie dla psa z kolekcji Black & White.

  Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
 • beżowe legowisko dla psa
  Beżowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
 • brązowe legowisko dla psa
  Brązowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
 • ciemnoszare legowisko dla psa
  Ciemnoszare legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S

Pamiętaj, że ze względu na krótką kufę, mopsy są narażone na rozwój alergii wziewnych. Wybierz więc legowisko dla psa, które w dowolnym momencie można porządnie wyprać. Nasze posłania posiadają zdejmowalne pokrowce, które nadają się do prania w pralce automatycznej. Ponadto, wypełnienie poduchy wykonujemy z silikonowej kulki, w której na pewno nie rozwiną się grzyby i pleśnie.

Mops – szlachcic, którego pokocha twoja rodzina

Wesoły i uczuciowy mops okaże się wspaniałym członkiem rodziny. Rasa ta nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a jedynie odpowiedniego traktowania i poświęcenia uwagi pewnym aspektom zdrowotnym. Myślisz o mopsie? Zamów legowisko dla psa i zapewnij mu odpoczynek po królewsku.