Być może o tym nie wiesz, ale psy także mogą cierpieć na rożnego rodzaju alergie. Mogą doskwierać im zarówno uczulenia kontaktowe, jak i alergie pokarmowe. Jeśli twój pupil jest uczulony na kurz, roztocza, pyłki roślin lub niektóre tworzywa akcesoria, dla niego wybierasz powinny być ściśle dopasowane do potrzeb alergika. Dziś radzimy, jakie legowisko dla psa z alergią kupić, aby być spokojnym o jego zdrowy sen.

Alergie u psów – problem wcale nierzadki

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na niektóre substancje. Może przyjąć postać wziewną i kontaktową lub pokarmową. Nie każdy z właścicieli psów ma świadomość, że także czworonogi mogą cierpieć na różne uczulenia.

Alergia u psa nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania – w końcu zwierzak nie poskarży się, że czuje się niezbyt dobrze podczas spaceru po łące lub po zjedzeniu nowej karmy. Z tego względu bardzo ważne jest obserwowanie zachowania psiaka i reagowanie na pierwsze obawy alergii.

Jak leczy się alergię u psów?

Jeśli podejrzewasz, że twój zwierzak cierpi na alergię, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista sprawdzi, jakie substancje szkodzą psu i dobierze najlepszy sposób postępowania.

Ważną rolę odgrywa leczenie zachowawcze. W przypadku stwierdzenia alergii pokarmowych u psa wystarczy w praktyce usunąć z jego jadłospisu to, co wywołuje niepożądane reakcje i zastąpić produkty dobrze zbilansowaną karmą. Z alergiami kontaktowymi i wziewnymi jest jednak nieco trudniej. W tym wypadku weterynarz poza unikaniem alergenów może zalecić stosowanie leków antyhistaminowych, które zablokują niepożądane reakcje alergiczne.

  Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Pies-alergik. Jak zadbać o jego komfort?

Gdy już okaże się, że twój czworonożny przyjaciel cierpi na alergię powinieneś zrobić wszystko, aby usunąć z jego otoczenia przedmioty i substancje, które wpływają źle na jego samopoczucie. Wiele zależy oczywiście od tego, na co uczulony jest pies.

 • Starannie dobieraj zabawki, którymi bawi się zwierzak. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, które są odporne na częste mycie. Regularnie czyść psie akcesoria w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, aby zachować ich higienę.
 • Jeśli pies bawi się zabawkami pluszowymi, możesz „dezynfekować je” używając niskich temperatur. Wystarczy, że włożysz pluszaka do zamrażarki na około 2 godziny.
 • Zwróć uwagę na smycze, zimowe okrycia i wszelkie inne tekstylne akcesoria, które twój pies nosi bezpośrednio na swoim ciele. Wiele tkanin może działać na psa uczulająco – zwłaszcza, jeśli są one pochodzenia naturalnego. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się materiały syntetyczne.
 • Regularnie czyść miski, z których je i pije pies. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które dla alergików są szczególnie niebezpieczne.
 • Bardzo ważną kwestią jest dobór antyalergicznego legowiska dla psa. To właśnie nieodpowiednie psie posłanie może być jednym z głównych źródeł alergenów!

Legowisko dla psa alergika – jak wybrać to najlepsze?

Dorosły pies może spędzać w legowisku nawet 10 godzin na dobę. Jeśli jest alergikiem, a posłanie dla psa nie jest odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, dolegliwości mogą się pogłębiać. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu legowiska dla psa, który jest uczulony?

 1. Najważniejszą kwestią w wyborze posłania dla psa jest jego wypełnienie. Zapomnij o legowiskach, w których znajduje się słabej jakości pianka czy wata. Takie materiały nie tylko szybko się odkształcają, ale także sprzyjają rozwojowi roztoczy i gromadzeniu kurzu. Najlepszym wyborem dla psa-alergika będzie legowisko wypełnione antyalergiczną kulką silikonową. Dlaczego?
  • To materiał trwały, odporny na odkształcenia,
  • Silikon to materiał, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
 2. Kolejnym istotnym aspektem jest poszycie legowiska. Legowisko dla psa powinno być wykonane z trwałego, syntetycznego materiału, który można często prać nawet w wysokich temperaturach. Jest to o tyle ważne, że pokrowiec legowiska dla psa z alergią należy czyścić regularnie.
 3. Nie zapominajmy również o wygodzie. Odpowiednio duże i miękkie legowisko dla psa pozwoli mu na zdrowy sen, niezbędny do regeneracji sił. Psiaki zażywające leki antyhistaminowe mogą cierpieć na okresową senność, dlatego będą chciały spędzać więcej czasu w swoim posłaniu.

Legowisko dla psa z alergią. W czym je prać?

Pamiętaj, że posłanie dla psa cierpiącego na alergię musi być regularnie czyszczone. Kurz, pyłki i drobnoustroje osadzające się na jego powierzchni mogą potęgować reakcje alergiczne.

Pokrowiec posłania dla psa-alergika należy prać w delikatnym proszku nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu. Do prania możesz wykorzystać detergent hipoalergiczny dedykowany np. niemowlętom.

Z alergią u psa da się walczyć

Kontrole weterynaryjne, odpowiednie żywienie i troska o akcesoria, które wręczasz swojemu psu pozwolą mu na dobre samopoczucie nawet pomimo alergii. Zadbaj również o dobór odpowiedniego legowiska dla psa, dopasowanego do potrzeb wrażliwego organizmu czworonożnego alergika. Twój pies będzie ci wdzięczny!