Czy wiesz, że pozycja, w której śpi Twój pies może wiele powiedzieć o jego humorze i stanie zdrowia? Niektórzy twierdzą, że senne wygibasy zwierzaka wskazują nawet na konkretne cechy charakteru. Obserwuj swojego przyjaciela w legowisku dla psa i dowiedz się, co chce Ci powiedzieć.

Sekrety legowiska dla psa

Z pewnością nieraz słyszałeś, że pozycja przyjmowana w trakcie snu wiele mówi o samopoczuciu i charakterze człowieka. A jak to jest z psami? Czy to, jak śpią w legowiskach może coś powiedzieć o tym, co myślą?

Jak się okazuje, pozycja, którą pies najczęściej stosuje podczas drzemek nie pozostaje bez znaczenia. Nie zapominajmy, że nasi czworonożni przyjaciele są potomkami wilków – zwierząt żyjących dziko, wyczulonych na zmiany zachodzące w otoczeniu. Wilk musi być czujny o każdej porze dnia i nocy, również podczas snu.

Te predyspozycje zostały zachowane w genach domowych piesków. W zależności od ich emocji i atmosfery, jaka panuje w domu, pies może spać na brzuchu, plecach, boku lub zwinięty w kłębek. Dowiedz się, co zwierzak chce Ci w ten sposób powiedzieć.

Pies w legowisku na boku

Jeśli zwierzak w legowisku dla psa śpi ułożony na boku, prawdopodobnie oznacza to, że czuje się bezpiecznie i spokojnie. Pies okazuje w ten sposób duże zaufanie do swoich domowników. Jeśli Twój przyjaciel śpi właśnie w ten sposób, możesz być z siebie dumny – widzi w Tobie prawdziwego kompana. Jednocześnie, pozycja boczna pozwala psu na szybką reakcję w razie nieoczekiwanej pobudki lub zagrożenia.

Pies śpiący na brzuszku

Jeśli zwierzę śpi na brzuchu z wyciągniętymi łapkami może oznaczać to, że czuje się komfortowo, ale jednocześnie jest w ciągłym stanie gotowości do przebudzenia i działania. Taka pozycja snu jest typowa dla młodych psów, które zawsze chcą pozostawać w gotowości do zabawy. Psi behawioryści podejrzewają również, że sen na brzuchu wiąże się z głębokim i regenerującym snem psa.

Pies w legowisku na plecach – co to oznacza?

Twój pies ma w zwyczaju spać na plecach odsłaniając swój brzuszek? To bardzo dobry znak świadczący o tym, że zwierzę czuje się bardzo bezpieczne! Pies odsłania wszystkie najwrażliwsze części ciała, dlatego możesz podejrzewać, że darzy Cię naprawdę dużym zaufaniem.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że psowate żyjące dziko (np. wilki) nigdy nie śpią na plecach. Ma to związek z ciągłym zagrożeniem ze strony innych zwierząt.

Pies skulony w kłębek

Jeśli zwierzak w legowisku dla psa od czasu do czasu sypia skulony w kłębek, może mieć to związek z niską temperaturą w pomieszczeniu. Przyjmując taką pozycję, pies chce po prostu się ogrzać.

Niestety, takie ułożenie ciała może świadczyć również o lękach i niepokojach. Jest ono typowe dla psów, które w przeszłości doświadczały przemocy lub mają za sobą inne traumatyczne doświadczenia. Pies może kulić się w kłębek również wtedy, gdy doświadcza dużego stresu, np. związanego z pojawieniem się dziecka lub nowego zwierzaka w domu.

Psy skulone w kłębek mają wyostrzone zmysły i w każdym momencie są gotowe do ucieczki. Zwróć uwagę, że wszelkie psowate żyjące dziko, takie jak lisy i wilki, zawsze sypiają właśnie w ten sposób. Dzięki temu zwierzę ochrania jamę brzuszną – najwrażliwszą partię ciała, pozostaje gotowe do działania i czujne.

Dziwne zachowania podczas snu – lunatykowanie

O samopoczuciu psa wiele powiedzą Ci również inne sygnały, które nieświadomie wysyła podczas drzemki. Jak pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, psy również mogą lunatykować. Somnambulizm u psa objawia się np. szczekaniem, warczeniem lub poruszaniem łapkami przez sen.

Dlaczego pies lunatykuje? Pierwsza możliwość to bardzo barwne sny, w trakcie których Twój pupil może np. radośnie gonić zająca. Somnambulizm może zwiastować również przewlekłe zmęczenie, duży stres lub złą jakość psiego snu.

Jeśli lunatykowanie zdarza się Twojemu psu sporadycznie, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak podobne zachowania występują często, warto przyjrzeć się zwierzakowi bliżej diagnozując, czy aby na pewno jest zrelaksowany oraz wypoczęty.

Zapewnij psu dobre warunki do snu

Jeśli Twój zwierzak sypia niespokojnie, nie musi to wiązać się z problemami zdrowotnymi. Być może legowisko dla psa ustawione jest w nieodpowiednim miejscu? Pamiętaj, że psy – zupełnie jak ludzie – lubią wysypiać się w spokojnym otoczeniu. Zadbaj o to, aby legowisko dla psa było ustawione w ustronnym kąciku, z dala od domowego hałasu.

Sam wybór legowiska dla psa jest kolejną ważną kwestią, która wpływa na jakość snu. Powinno być odpowiednio miękkie i koniecznie dopasowane do gabarytów zwierzaka. Pies, który stale wierci się w posłaniu może dawać do zrozumienia, że jest mu zbyt twardo lub zbyt ciasno.

Legowisko dla psa – źródło wiedzy o zwierzaku

Pies nie powie Ci o swoich potrzebach i problemach, dlatego aby poznać go lepiej, musisz być wyczulony na wszelkie niewerbalne sygnały. Zwierzak śpiąc w legowisku dla psa wysyła więcej komunikatów, niż mogłoby Ci się wydawać. Przyjrzyj się swojemu zwierzakowi bliżej i zadbaj o to, by czuł się jeszcze bezpieczniej i wygodniej.