Nauka czystości to zdecydowanie jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed właścicielem szczenięcia. Mały pies będzie potrzebował twojego zaangażowania i uwagi po to, by prędko nauczyć się załatwiać potrzeby fizjologiczne w prawidłowy sposób. Mamy dla ciebie kilka porad, które ułatwią wam przejść ten niełatwy proces!

Trening czystości – musiał zmierzyć się z nim każdy właściciel psa. U jednych przebiega bezproblemowo, inni tygodniami głowią się nad tym, co zrobić, aby szczenię załatwiało się poza domem. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka będzie dla psa przyjemniejsza i efektywniejsza.

Nauka czystości – trudne początki

Mały, słodki szczeniaczek to ogromna radość, ale również spory obowiązek. Niemal tak, jak małe dziecko, szczenię wymaga mnóstwo troski, uwagi, ale także nauki. Bez twojej pomocy piesek nie nauczy się, czego od niego oczekujesz. Dotyczy to tak istotnych kwestii jak nauka czystości.

Nauka czystości to jedno z tych wyzwań, które dla właścicieli szczeniąt okazują się trudne do przejścia. Nie oznacza to jednak, że musi spędzać ci sen z powiek. Dowiedz się, jak nauczyć szczeniaka czystości bez stresu i nerwów!

Nauka czystości krok po kroku

Skrupulatnie prowadzona nauka czystości na pewno zakończy się sukcesem. Poznaj nasze metody na szybkie wypracowanie w szczeniaku odpowiednich nawyków.

Maty treningowe – obowiązkowy element nauki

Każdy właściciel szczeniaka powinien zaopatrzyć się w komplet mat treningowych, które należy rozłożyć w miejscu, w którym piesek spędza najwięcej czasu. Matami powinno zostać otoczone legowisko dla psa, a także okolica, w której szczeniak często się bawi. Chłonne podkłady uchronią podłogę przed zabrudzeniem – w razie potrzeby, wystarczy zwinąć je i wyrzucić.

Kuweta treningowa dla psa

Ciekawymi gadżetami są kuwety dla szczeniąt, odbiegające jednak od tych, z których korzystają koty. Kuweta dla szczeniaka nie jest wypełniona piaskiem; zamiast tego, posiada duże sitko oraz palik, który ułatwia szczeniakowi naukę podnoszenia nogi w trakcie oddawania moczu. Ważne, aby kuweta dla szczeniaka zawsze stała w jednym miejscu, by piesek nie miał problemu ze znalezieniem jej np. w nocy.

Ochrona legowiska dla psa

Legowisko dla psa to miejsce, w którym szczeniak spędza sporo czasu. A to oznacza, że w łatwy sposób może ulec drobnemu wypadkowi… aby temu zapobiec, warto okryć je za pomocą dodatkowego koca, lub po prostu umieścić w nim chłonne podkłady.

Jeśli planujesz przygarnąć szczenię, pomyśl o legowisku wykonanym z bardzo dobrych materiałów. Nasze legowiska dla psów pokryte są tapicerskim materiałem, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu. W razie potrzeby, poszycie poduchy możesz szybko zdjąć i wyprać w pralce. Uwierz nam – przy szczeniaku to ogromny atut!

Spraye ułatwiające trening czystości

Aby zachęcić pieska do załatwiania się w danym miejscu, możesz sięgnąć po specjalny preparat wabiący. Tego typu środki mają przyjemny zapach, który skłania psy do siusiania w danym miejscu.

Oczywiście, załatwianie potrzeb w kuwecie szczenięcej prędzej czy później musi dobiec końca. Twój zwierzak musi zrozumieć, że odpowiednim momentem na tę czynność jest codzienny spacer. Sprayu początkowo można używać w szczenięcej kuwecie, a następnie zabierać go ze sobą na spacery i rozpylać na trawniku lub pod drzewem.

Częste spacery ze szczeniakiem

Większość z nas zdecydowanie chce, aby pies nauczył się załatwiania potrzeb poza domem. Nie ma na to lepszego sposobu niż częste spacery, zwłaszcza w porach, w których pies najczęściej musi spełnić potrzeby fizjologiczne. Szczeniaki muszą robić to częściej niż dorosłe psy, dlatego zabieraj swojego psiaka na krótki spacer przed dom nawet co 2 godziny. Bardzo ważny jest spacer wieczorny, który pozwoli psu spokojnie przespać noc.

Nagradzaj za powodzenie

Piesek załatwił się poza domem w wyznaczonym czasie? Nie zapomnij o nagrodzeniu go ulubionym smakołykiem! Pozytywne wzmacnianie psa jest niezwykle ważne w trakcie treningu czystości. Twój czworonóg rozumie więcej niż myślisz i szybko zorientuje się, że realizowanie potrzeb w określony sposób przyniesie mu korzyść.

Oczywiście, gdy zwierzak opanuje już sztukę czystości, nie trzeba nagradzać go przy każdej okazji. Ważne jednak, aby codzienne spacery kojarzyły mu się nie tylko z koniecznością, ale również przyjemnością. Gdy pogoda na to pozwala, znajdź kilka minut na zabawę na świeżym powietrzu.

Nie karz za wpadki

Krzyczenie na psa za to, że przytrafił mu się mały wypadek na pewno nie ułatwi treningu czystości, a jedynie wywoła u niego niepotrzebny stres. Jeśli zwierzak nie wytrzymał do spaceru, staraj się nie okazywać dezaprobaty. Najwyraźniej musicie jeszcze nieco popracować nad utrwaleniem odpowiednich zachowań.

Trening czystości może być udany!

Podstawą nauki czystości jest cierpliwość. Jeśli będziesz wytrwały w codziennym instruowaniu swojego psa możesz być pewien, że wypracuje on w sobie odpowiednie nawyki. Życzymy powodzenia!