Zakup dobrego legowiska dla psa to ważna sprawa. Jednak dużo ważniejsze od niej jest miejsce ulokowania takiego posłania. Od wyboru dobrej lokacji zależy, czy nasz zwierzak będzie wypoczęty i szczęśliwy, czy nie.

Dlatego dziś przedstawiamy 5 zasad dobrego ułożenia legowiska w mieszkaniu lub domu.

 1. Cicho sza…, czyli legowisko dla psa z dala od hałasu
  Nawet najwygodniejsze łóżko nie zapewni nam dobrego snu, jeśli sąsiad piętro wyżej puszcza głośno muzykę przez całą noc. Jeśli uda nam się na chwilę zamknąć oczy, to i tak pewnie kolejny głośniejszy „kawałek” wyrwie nas z płytkiego snu. Każdy, kto przynajmniej raz spotkał się z takim sąsiadem wie, jaka to udręka. U psów jest podobnie, z tą tylko różnicą, iż nasze czworonogi słyszą dużo lepiej od nas. Oznacza to, że wiele rzeczy, które nam nie przeszkadzają, dla psów mogą stanowić poważny problem. Wybierając więc miejsce na legowisko dla psa powinniśmy umieści je z dala od źródeł dźwięku. Jeśli większość czasu przesiadujemy w salonie przed telewizorem, to nie każmy tam spać naszemu zwierzęciu. Każda reklama czy głośniejszy dźwięk w telewizorze będą budzić czworonoga, a nasze rozmowy spowodują, że pies zamiast spać, będzie starał się czuwać. W efekcie zaburzymy zwierzęciu jego dobowy rytm, pozwalając mu spać tylko wtedy, gdy nas nie ma lub gdy my samy śpimy.
 2. Nie wchodź mi na głowę – legowisko dla psa z dala od ruchu
  Wielu rodziców z lekkim żalem przypomina sobie czasy, gdy w weekend mogli sobie pospać, bez dzieci wskakujących na łóżko. Podobnie jest z psami. Nasze czworonogi lubią sobie spać w spokoju, więc nie wybierajmy im miejsc koło naszych szlaków komunikacyjnych. Zwierzę wyczuwa bowiem wibracje i nigdy nie jest w 100% pewne, czy przechodząc obok nie zostanie rozdeptane. Oznacza to, że każda przechodząca osoba może go budzić, utrudniając odpoczynek.
 3. Nie za ciepło, nie za zimno posłanie dla psa, a temperatura
  Pies w porównaniu do człowieka nie może się rozebrać, gdy mu za gorąco i ubrać, gdy mu za zimno. Wybierając więc miejsce na posłanie dla psa unikajmy lokacji przy grzejnikach, oknach, klimatyzacjach i wszelkich innych emiterach ciepła lub miejscach, gdzie pies może nadmiernie się wychłodzić.
 4. Spokój i bliskość – posłanie dla psa w ulokowane w zaciszu
  Jak dla człowieka sypialnia jest miejscem intymnym, tak dla psa legowisko to też miejsce, w którym zwierzę musi się zrelaksować. Powinno być więc w miejscu, w którym nikt zwierzęciu nie będzie przeszkadzał, nie będzie palił światła, zarzucał legowiska torbami, reklamówkami czy innymi, nie psimi rzeczami. Nie zamykajmy też nigdy drzwi do pokoju, gdzie znajduje się posłanie. Psie legowisko powinno być pewnym sacrum, miejscem tylko dla psa, do którego zawsze może się udać i w którym czuje się w 100% bezpiecznie.
 5. Obserwuj swoje zwierzę, gdy umiejscowisz już legowisko
  Wybierając miejsce na legowisko dla naszego pupila warto kierować się wyżej opisanymi punktami. Nie zapominajmy jednak, że każdy pies, tak jak i człowiek, jest inny. Być może naszemu czworonogowi nie będą przeszkadzać przechadzający się obok niego ludzie i sam zacznie się kłaść w przedpokoju, z którego doskonale widzi wszystkie pomieszczenia. Być może pies będzie chciał być blisko swoich właścicieli, wtedy też nauczy się spać pomimo włączonego telewizora. W takiej sytuacji należy umieścić posłanie dla psa w miejscu, które zwierzę samo wybrało.

Jak skorupka za młodu…
To powiedzenie tyczy się również naszych kochanych psiaków. Jeśli chcemy, by nasz pies spał w swoim posłaniu, uczmy go od tego momentu, gdy przekroczy próg naszego mieszkania. Jeśli zamiast w swoim legowisku pozwolimy szczeniakowi spać z nami, w naszym łóżku, zwierzę bardzo szybko przyzwyczai się do tego i nie będzie chciało leżeć w swoim własnym legowisku. Pamiętajmy też, by w żaden sposób nie doprowadzić do tego, by legowisko dla psa źle kojarzyło się zwierzęciu. Nie faszerujmy go tam tabletkami, nie karzmy go, gdy się w nim znajduje, nie wysyłajmy go tam za karę. Legowisko dla psa powinno mieć tylko i wyłącznie miłe konotacje znaczeniowe, w przeciwnym razie nasz zwierzak będzie go unikać.