Wielu właścicieli zwierzaków marzy o tym, by raz na zawsze móc zapomnieć o sierści w legowisku dla psa i w innych zakamarkach domu. Mogłoby się wydawać, że posiadanie rasy pozbawionej sierści rozwiązuje problem sprzątania otoczenia oraz długotrwałej pielęgnacji pupila. Jak jednak jest w rzeczywistości? Poznaj najsłynniejsze „nagie” rasy psów i dowiedz się, jakiej opieki wymagają.

Wśród psów przeważają te, które posiadają sierść. Inne mają włosy, co czyni je doskonałym wyborem dla alergików. Jeszcze inne nie mają ani jednego, ani drugiego. Psy nazywane nagimi lub łysymi to wcale nie rzadkość!

Wiele osób twierdzi, że pies pozbawiony sierści to czysta wygoda. Nie trzeba go czesać, często kąpać, a nieestetyczne włoski nie szpecą legowiska dla psa, dywanów i kanapy. Czy rzeczywiście tak to wygląda? Jeśli rozważasz zakup psa rasy pozbawionej sierści, przeczytaj nasz artykuł. Kilka faktów może Cię zaskoczyć!

Czy nagi pies wymaga pielęgnacji?

Jeśli sądziłeś, ze piesek bez sierści nie będzie wymagał tak dużej uwagi co typowy sierściuch, to możesz się rozczarować. Z powodu braku owłosienia, skóra tych ras jest bardzo wrażliwa oraz wystawiona na działanie szkodliwych czynników. Mogą zaszkodzić im słońce, mróz, zanieczyszczone powietrze, detergenty.

Jak kąpać psa bez sierści?

Pies rasy nagiej wymaga kąpieli mniej więcej co 2-3 tygodnie. Nie należy robić tego częściej, ponieważ mycie powoduje pozbawienie psa naturalnego płaszcza lipidowego, który ochrania jego skórę. Do kąpieli zwierzaka stosuj delikatne detergenty (najlepiej przeznaczone dla nagich ras).

Po umyciu i osuszeniu psa, nasmaruj jego skórę nawilżającym olejkiem. Nie musi być to produkt zoologiczny; warto wypróbować naturalne oleje roślinne. Wcześniej jednak dowiedz się, czy wybrany typ jest bezpieczny dla zdrowia zwierzaka.

Ochrona przeciwsłoneczna

Nietrudno domyślić się, że zwierzak pozbawiony sierści jest bardziej podatny na działanie promieni słonecznych. Pamiętaj, że nagi pies w okresie wiosenno-letnim powinien być smarowany kremem z filtrem przed każdym wyjściem na spacer. Pominiecie tego kroku może spowodować, że Twój pupil nabawi się poważnych oparzeń!

Pielęgnacja nagiego psa zimą

Jesienią i zimą podstawą jest dobre ubranko dla zwierzaka. Ten rasy nagiej powinien posiadać zarówno kubraczek, jak i ochronne buty. Przed ich założeniem, skórę psa możesz posmarować naturalną tłustą maścią, która odizoluje ją od mroźnego powietrza.

Ochrona łap i noska

Skóra u psów ras nagich jest podatna na utratę wilgoci, zwłaszcza w newralgicznych partiach, takich jak nosek oraz łapki. Aby temu zapobiec, wystarczy stosować specjalną maść przeznaczoną do pielęgnacji tych okolic.

Jakie legowisko dla psa bez sierści?

Innym ważnym aspektem w życiu czworonoga bez sierści jest odpowiednie posłanie. Legowisko dla psa nagiego powinno być przede wszystkim antyalergiczne, ponieważ takie rasy są bardzo podatne na uczulenia. Wybierz model, który wypełniony jest kulką silikonową – taki materiał ogranicza rozwój alergizujących drobnoustrojów, takich jak roztocza.

Legowisko dla psa bez sierści należy często prać, dlatego ważne jest, aby było pokryte wytrzymałą tkaniną. Najlepszym wyborem okaże się tapicerski materiał, który jest zarówno trwały, jak i bardzo miękki oraz estetyczny. Nasze legowiska dla psów posiadają zdejmowane pokrowce, które możesz prać je tak często, jak to konieczne.

Czy pies bez sierści nie uczula?

Pokutuje mit mówiący, że zwierzak pozbawiony owłosienia to świetny wybór dla osób z alergią. W rzeczywistości ma to niewiele wspólnego z prawdą. Należy pamiętać, że czynnikiem uczulającym nie jest sama sierść psa, a jego ślina oraz łój, które się na niej znajdują. Wobec tego, nawet niektóre nagie psy również mogą powodować reakcje uczuleniowe. Wszystko zależy od stężenia alergizującego białka, które jest zawarte w ich wydzielinach. Aby przekonać się, czy dany osobnik Cię uczula, musisz spędzić w jego towarzystwie co najmniej kilka godzin.

Najsłynniejsze nagie rasy psów

Na koniec prezentujemy najciekawsze rasy psów bez włosów i sierści. Jeśli akurat stoisz przed wyborem czworonoga dla siebie i chcesz oszczędzisz sobie częstego odkurzania i szczotkowania, te rasy sprawdzą się idealnie.

  • Amerykański nagi terrier – najmłodsza rasa psów nagich, powstała w latach 70. Nagie terriery są bardzo inteligentne, spokojne oraz chętne do współpracy z człowiekiem.

  • Grzywacz chiński – swoją nazwę grzywacz zawdzięcza miejscowemu owłosieniu w okolicach głowy i uszu. Sierść znajduje się również na ogonie. Co jednak ciekawe, tylko co 4 przedstawiciel rasy posiada owłosienie – pozostała populacja jest całkowicie łysa. Grzywacze są bardzo nieufne, płochliwe oraz niechętne wobec dzieci.

  • Nagi pies peruwiański – według podań, ten piesek o egzotycznym wyglądzie był czczony w kulturze Inków. Posiada bardzo delikatny meszek w okolicach głowy, ogona i łap.

  • Nagi pies meksykański – słynący z wielkiej wierności wobec człowieka, był związany ze starożytną religią Azteków. Wyróżnia się bardzo skąpym owłosieniem na czubku głowy.

Pies bez sierści to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą stale sprzątać fruwającej po domu sierści. Pamiętaj jednak, że nagie zwierzaki często wymagają większej pielęgnacji niż ich kudłate rasy!