Choć nie każdy psiak potrzebuje tyle samo ruchu i aktywności na zewnątrz, to jednak każdy od czasu do czasu chce pobawić się ze swoim właścicielem.

To najlepszy sposób na zacieśnianie więzi, a dla czworonoga także wyjątkowy czas, który daje ogrom radości i zadowolenia. Lato to idealna pora na ciekawe i rozwijające zabawy z psem na spacerze lub we własnym, przydomowym ogródku. Sprawdź, jak możesz urozmaicić letni czas spędzony z pupilem na zewnątrz.

Główna atrakcja dnia — spacer

Czy Twój pies także słysząc słowo „spacer”, od razu włącza tryb maksymalnego entuzjazmu i najwyższe obroty ogona? To nic dziwnego — dla psiaka, szczególnie takiego, który nie ma dostępu do stałego wybiegu, spacer to główna atrakcja w ciągu dnia. Jednak nawet czworonogi, które mogą przebywać cały dzień w prywatnym ogrodzie, potrzebują wyjścia na spacer. Dlaczego? Nie chodzi o zwykłe załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych.

Dla psa największą atrakcją są nowe zapachy. Odkrywanie nowych miejsc, śladów innych zwierząt oraz ludzi, „zmęczenie nosa” poprzez węszenie — to wszystko jest dla psa szalenie ważne. Spacer to także czas, być może jedyny w ciągu dnia, kiedy pupil ma swojego właściciela tylko i wyłącznie dla siebie.

Dlatego idąc na spacer, warto wchodzić w interakcję z czworonogiem, a także włączyć do spacerowej rutyny świetne zabawy, które najlepiej sprawdzą się właśnie latem. Poznaj nasze 3 propozycje na zabawy z psem na spacerze.

Węszenie w trawie

Jak już wspomnieliśmy, praca nosem i odkrywanie zapachów to dla psa niezwykle angażujące zajęcie, które potrafi być bardziej męczące niż bieganie czy długie spacery. Dlatego szczególnie w przypadku psiaków mocno ruchliwych, potrzebujących dużo ruchu oraz zabawy, warto włączyć do spaceru zabawę związaną z węszeniem. Zielona trawa nadaje się do tego doskonale!

Możesz zrobić z niej swego rodzaju naturalną matę węchową — ukryć w źdźbłach wyższej trawy lub zeszłorocznych liściach ulubione smaczki swojego pupila, a następnie zachęcić go do szukania ich po zapachu. Tak angażująca zabawa to atrakcyjny sposób podania posiłku i świetna rozrywka w jednym! Zmęczony węszeniem psiak po spacerze z chęcią odpocznie we własnym legowisku.

Kąpiel w wodzie

Upalny dzień nie tylko nas zachęca do ochłodzenia się w basenie lub jeziorze. Większość psiaków także bardzo lubi chlapać się w wodzie i bawić nią, zaznając przy okazji przyjemnej ochłody. Latem wskoczenie do stawu czy jeziora to dla takiego psa sama przyjemność. Pozwól mu na to, a unikniesz ryzyka przegrzania i zmęczysz pupila dodatkową aktywnością. Warto jednak przy tym pamiętać, aby unikać plaż przeznaczonych do użytku publicznego, lub wybierać tylko te, które wyraźnie są oznaczone jako miejsca do kąpieli dla zwierząt.

A co wtedy, gdy Twój psiak nie jest skory do kąpieli? Nadal może zaznać ochłody dzięki zimnej wodzie. Wystarczy zabawa na brzegu, aby zamoczyć łapki, lub wiadro albo basen z wodą w przydomowym ogródku. Ogrodowe zraszacze także stanowią doskonałe źródło rozrywki! Większość czworonogów z czasem przekonuje się do zabawy w wodzie.

Ogrodowy tor przeszkód

Lato to doskonały czas na treningi na świeżym powietrzu. Możesz zatem śmiało połączyć swój trening z psią zabawą! Doskonałym elementem zabawy z psem na spacerze są różnego rodzaju tory przeszkód. Możesz wykorzystać gotowe tory przygotowane na psich wybiegach lub stworzyć go samodzielnie w przydomowym ogródku czy na działce.

Często wystarczą pustaki, miotła, krzesła ogrodowe czy kijki narciarskie, trochę pomysłowości i kreatywności, i fantastyczny prywatny tor przeszkód gotowy! Dla czworonoga to świetna zabawa, a przy okazji trening agility, ale zapewniamy — Ty też przy tym zrobisz niezłe cardio! Warto jednak pamiętać, aby w upalne dni tor przeszkód ustawiać jedynie rano lub wieczorem, gdy nie ma już tak wysokich temperatur.