Z psem można podróżować praktycznie każdym środkiem transportu – od samochodu, poprzez samolot, aż po prom. Wielu właścicieli czworonogów decyduje się zabierać swoich przyjaciół w najdalsze zakątki świata. Jednak aby było to możliwe, pies powinien zostać odpowiednio przygotowany do przebywania w różnych środkach lokomocji.

Wraz ze zbliżającym się latem, wielu właścicieli psów zastanawia się, co zrobić w tym czasie z ukochanym zwierzakiem. Jeśli opcja pozostawienia go pod czyjąś opieką nie jest możliwa, często jedyną możliwością pozostaje zaplanowanie wakacji z psem. Jeszcze inni po prostu chcą, aby zwierzę towarzyszyło im w letnich przygodach. Należy pamiętać, że przemieszczanie się autem, samolotem czy statkiem nie jest dla żadnego psa sytuacją naturalną.

Przygotowanie psa do podróży

Jeśli twój pupil jeszcze nigdy nie podróżował, spontaniczne wsadzenie go do samochodu nie jest dobrym pomysłem. Może się okazać, że zwierzę odczuje bardzo silny lęk, który będzie rzutował na przemieszczanie się w przyszłości. Aby każda wasza wspólna wyprawa była przyjemnością zarówno dla ciebie, jak i zwierzaka, przyzwyczajaj go do podróży stopniowo.

Podróż z psem samochodem

Zacznij od krótkich, kilkuminutowych przejażdżek. Stopniowo wydłużaj czas przejazdu – to pozwoli psu powoli oswoić się z nowym otoczeniem, jakim jest auto. Aby zapobiec stresowi, do samochodu możesz zabrać dobrze znane psu przedmioty, jak np. ulubione zabawki.

Jeśli masz dostatecznie duży samochód, do przewożenia psiaka możesz dostosować bagażnik. Po wymontowaniu górnej półki, możesz w nim umieścić kojec lub legowisko dla psa, które dodatkowo ułatwi mu uspokojenie się.

Jeśli pies reaguje nerwowo, wiercąc się się lub skamląc, nie ignoruj tego. Mów do niego spokojnym, uspokajającym głosem, a w miarę możliwości również pogłaszcz. W stresujących sytuacjach psy mogą zareagować pozytywnie również na niektóre, znane im komendy (np. leżeć).

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Pies w samolocie

Podróż samolotem może być dla zwierzaka trudnym przeżyciem, ponieważ przez cały czas jej trwania nie ma on możliwości kontaktu ze swoim właścicielem. Zwierzęta domowe przewożone są na osobnym pokładzie, oczywiście z dostępem do wody i żywności. Podczas lotu psy muszą być umieszczone w klatkach. Z tego powodu nie polecamy podróży samolotem z psami lękliwymi, a także tymi, które nigdy nie doświadczyły żadnego rodzaju transportu.

Ponadto pies, który będzie leciał samolotem powinien być przystosowany do przebywania samotnie. Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, co zrobić, aby pies grzecznie zachowywał się podczas twojej nieobecności.

Rejs promem z czworonogiem

Co ciekawe, psy mogą podróżować również promami. W odróżnieniu od innych zwierzaków domowych, takich jak koty czy fretki, nie muszą być trzymane w transporterach. Zamiast tego, w trakcie podróży pies przebywa w specjalnie dostosowanej kabinie. Zwierzak na promie musi obowiązkowo posiadać kaganiec i smycz. Wiele firm organizujących rejsy promem dopuszcza wniesienie na pokład akcesoriów, które mogą umilić psu podróż – w tym np. posłania dla psa.

Gdy stres jest nie do pokonania…

W zdecydowanej większości przypadków psy, które podróżują często, prędzej czy później przyzwyczajają się do środków lokomocji i przemieszczanie się nie stanowi dla nich kłopotu. Może się zdarzyć jednak, że twój zwierzak nie zaakceptuje warunków panujących w podróży. Wówczas nie należy narażać go na silny stres – zamiast tego, przed wyjazdem na urlop zorganizuj opiekę dla swojego przyjaciela.