Jeśli Twój pupil spędza sporo czasu w legowisku dla psa wylizując, a nawet obgryzając swoje łapki, miej się na baczności. Wciąż wielu właścicieli psów zapomina, jak ważna jest pielęgnacja ich łap. Dowiedz się, jak rozpoznać, że łapkom twojego czworonoga należy się nieco więcej uwagi!

Pielęgnacja psich łap – dlaczego jest tak ważna?

Zauważyłeś, że twój pies chodzi niepewnie, jakby kulejąc, a ponadto często wylizuje swoje łapki? To ważne sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że zwierzakowi może doskwierać ból. Każdy właściciel psa powinien być świadomy, że jego łapy wymagają starannej pielęgnacji.

Często występujące problemy z łapami można bardzo łatwo wyjaśnić. Przodkowie naszych pupili sami doskonale dbali o kondycję swoich łap. Bieganie po lesie pomagało ścierać za długie pazury, a różnorodność powierzchni zapewniała łapom stymulację niezbędną do zachowania ich w dobrej kondycji. Niestety, legowisko dla psa, miękkie dywany i idealnie gładkie podłogi, po których stąpają dzisiejsze psiaki, nie sprzyjają ich łapom.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Ból w łapkach – objawy

Psy to zwierzęta, które bardzo często cierpią w milczeniu, a problemy bólowe występujące u nich łatwo przeoczyć. Właśnie dlatego tak ważna jest baczna obserwacja zachowania psa. Jeśli chodzi o ból w łapach, mogą świadczyć o nim:

  • Wylizywanie i gryzienie łap,

  • Niepewny chód,

  • Niechęć do aktywności,

  • Ślizganie się podczas chodzenia,

  • Więcej czasu spędzonego w legowisku dla psa,

  • Warczenie podczas dotykania łap.

Oczywistymi symptomami problemów z łapami są objawy takie jak obrzęk, krwawienie lub wydzielina ropna sącząca się z opuszków.

Jak pielęgnować psie łapy?

Każdy pies, bez względu na rasę, wymaga bardzo starannej pielęgnacji łapek. Komfortowe warunki, w jakich żyją nasze czworonogi nie sprzyjają ich zdrowiu, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan i przeprowadzać proste zabiegi, dzięki którym komfort chodzenia zwierzaka ulegnie znacznej poprawie.

Troska o zdrowie łap od szczenięcia

Nie każdy pies pozwala na dotykanie swoich łap. To bardzo wrażliwa strefa, dlatego warto przyzwyczajać go do pielęgnacji już od szczenięcych lat. Podczas zabawy i pieszczot, dotykaj łapek szczeniaczka, głaszcz je i bardzo delikatnie uciskaj. To pozwoli psu przyzwyczaić się do zabiegów w okolicach opuszków, dzięki czemu nie będą one dla niego stresujące, a wręcz przeciwnie – bardzo przyjemne.

Po pierwsze – zadbaj o pazury!

To, co najbardziej może przeszkadzać twojemu psu podczas chodzenia, to zbyt długie pazury. W naturalnym środowisku pies ściera je sam podczas zwykłego chodu, jednak w mieszkaniu nie ma na to szansy.

Pazury psa nie powinny znacząco wychodzić poza opuszki. Niedopuszczalna jest również sytuacja, w której pazur zawija się i wbija w łapkę. To podwyższone ryzyko urazów, zerwań pazurów oraz infekcji.

Regularnie przycinaj pazury psa, stosując odpowiednie cążki. Należy skracać je tak, aby nie dotykały podłoża. Pamiętaj, że przycinać można jedynie ciemną część pazura psa; jaśniejszy fragment tuż u nasady jest silnie unerwiony! Po przycięciu pazurków, sięgnij po specjalny psi pilnik i wygładź ich końce.

Przycinanie sierści pomiędzy opuszkami

Mogłoby się wydawać, że sierść między opuszkami psich łap nie jest dla zwierzaków żadną przeszkodzą w chodzeniu. Jeśli jednak jest zbyt długa, pies ślizga się po podłożu, a chód jest dla niego bardzo niewygodny. To także spore utrudnienie podczas spacerów; sierść brudzi się i kołtuni, co może sprawiać zwierzakowi ból.

Zainwestuj w specjalne nożyczki do psiej sierści i regularnie skracaj ją pomiędzy opuszkami łap psa. Zaufaj nam – twój zwierzak będzie ci za to wdzięczny! Pamiętaj również o dokładnym myciu sierści w okolicach łap podczas regularnych kąpieli zwierzaka.

Staranna pielęgnacja opuszków

Czas przyjrzeć się miękkim poduszeczkom na łapach twojego zwierzaka. Są jak amortyzatory, dzięki którym chód i bieg mogą przebiegać prawidłowo, bez szkody dla stawów.

Aby opuszki łapek pozostały zdrowe, należy dbać o ich higienę; po każdym powrocie ze spaceru (niezależnie od pory roku), przecieraj je miękką, zwilżoną ściereczką. Podczas kąpieli, starannie umyj je za pomocą psiego szamponu.

Po każdej kąpieli, warto posmarować opuszki łapek psa przeznaczonym do tego balsamem, ograniczającym wysuszanie skóry. Należy pamiętać o nim szczególnie jesienią oraz zimą, kiedy psie łapy są narażone na działanie niskich temperatur. Podczas aplikacji kosmetyku, możesz wykonać delikatny masaż opuszków, co uelastyczni je, a psu sprawi wiele przyjemności.

Kontrola legowiska dla psa

Legowisko dla psa to miejsce, w którym spędza on sporo czasu. Nic dziwnego, że zwierzak często nanosi do niego rozmaitości z podwórka. Łatwo o przeoczenie ostrego kamyka lub innego przedmiotu, który znajdzie się w posłaniu dla psa. Sprawdzaj i odkurzaj je regularnie, by twój zwierzak uniknął urazów łap.

Czas zadbać o psie łapy!

Łapy są dla twojego psa bardzo ważne, dlatego nie zapominaj o ich pielęgnacji. Regularnie kontroluj ich stan, czyść je i dbaj o pazury zwierzaka. Dzięki tym prostym krokom, każdy spacer będzie o wiele przyjemniejszy.