Wiosna to czas, który cieszy większość psów. Dłuższe spacery, radosne harce w parku i wycieczki do lasu to coś, co czworonogi lubią najbardziej. Niestety, to również moment przebudzenia groźnych pasożytów, jakimi są kleszcze. Warto być ostrożnym, gdyż można je znaleźć nawet w legowisku dla psa!

Wiosna to początek aktywności kleszczy – z pewnością najbardziej nielubianych owadów. Te pasożyty żywią się krwią ssaków, atakując nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Na celowniku pozostają również pupile domowe, w tym psy i koty.

Wszyscy właściciele psów powinni mieć się na baczności i zadbać o to, by kleszcze nie zagościły na grzbietach ich ulubieńców. Owady pojawiają się już nie tylko w lasach oraz parkach, ale nierzadko i w przestrzeniach miejskich. Coraz częściej spotykane są doniesienia o groźnych chorobach odkleszczowych, którymi zwierzęta zarażają się podczas zwykłych, codziennych spacerów.

Czemu kleszcze są tak groźne dla psów?

Wiele mówi się o tym, że ukąszenie kleszcza może spowodować boreliozę – groźną chorobę atakującą m.in. układ nerwowy. Należy wiedzieć, że te małe owady są bardzo groźne również dla psów. U domowych zwierząt kleszcz może spowodować babeszjozę, która prowadzi do ostrej anemii oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niestety, babeszjoza długo może nie dawać o sobie znać, by po latach zrujnować stan zdrowia czworonoga.

Obawy babeszjozy u psa

Jak wspomnieliśmy, symptomy babeszjozy mogą pojawić się na długo po ukąszeniu. To bardzo groźna sytuacja, zważając na to, że wielu właścicieli czworonogów po prostu nie zauważa kleszcza w porę.

Do najczęstszych objawów babeszjozy zalicza się gwałtowny spadek energii i żywotności psa. Zwierzak nie ma ochoty na zabawę, sporo czasu spędza w legowisku dla psa, porusza się wolno i z dużym trudem. Wkrótce pojawiają się kłopoty ze strony układu pokarmowego i wydalniczego. Pies zaatakowany babeszjozą może cierpieć na ostrą anemię i kłopoty z sercem.

Trzeba wiedzieć, że nawet prędko zauważona babeszjoza skazuje zwierzę na uciążliwe leczenie, oparte m.in. ma antybiotykoterapii. Jeśli choroba zdążyła przejść w dalsze stadium, właścicielowi nie pozostaje nic innego, jak podawanie psu leków zmniejszających chorobowe dolegliwości.

Walcz z kleszczami: sprawdzaj legowisko dla psa

Szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko zarażenia psa babeszjozą. Nie każdy jednak pamięta, że zanim kleszcz wkłuje się w ciało żywiciela, może przez wiele godzin szukać najbardziej dogodnego miejsca. Po spacerze należy sprawdzić sierść psa (zwłaszcza w okolicach uszu, pachwin oraz brzucha) oraz miejsce, w którym przebywa on bardzo często – legowisko dla psa.

Wiosną i latem wiele osób chętnie wynosi legowiska dla psów na zewnątrz, na przykład na balkon lub do ogrodu. Posłanie ze zwierzakiem to skuteczny wabik dla różnych owadów żywiących się krwią. Kontroluj legowisko dla psa – dla jego dobra!

Łatwe w czyszczeniu legowisko dla psa

O wiele łatwiej zlokalizować owady w legowisku dla psa, gdy posiada ono zdejmowaną poduchę oraz pokrowiec. Takie legowisko dla psa z łatwością można odkurzyć lub wytrzepać, a jego poszycie – po prostu wyprać w pralce. Legowiska, które znajdziesz w naszej ofercie, są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, co pozwoli ci w porę zauważyć obecność groźnego kleszcza.

Co zrobić, gdy znajdziesz u psa kleszcza?

Kleszcz u psa może być trudno widoczny, ze względu na sierść. Zwykle właściciele zauważają go, gdy ten wypije już sporo krwi i zwiększy swoją objętość.

Pamiętaj, że kleszcza należy usuwać wyłącznie odpowiednimi do tego narzędziami. Sięgnij po twister lub specjalne lasso, które pozwoli wyjąć pasożyta bezboleśnie i skutecznie. Po usunięciu kleszcza, ranę starannie zdezynfekuj, używając odpowiedniego preparatu.

Kleszcze u psa – zapobieganie

Sposoby na zapobieganie kleszczom są bardzo proste, a korzyści z nich płynące – nieocenione. Nie potrzeba wiele wysiłku, aby ustrzec zwierzaka przed groźnymi chorobami. Jak możesz uchronić zwierzę przed kleszczami?

  • W okresie od wiosny do jesieni, zakładaj psu specjalną obrożę odstraszającą kleszcze. Jeśli zwierzak nie lubi nosić obroży, zastąp ją kroplami, które wciera się w skórę psa.

  • Raz na jakiś czas, wykąp psa w szamponie o właściwościach owadobójczych.

  • Przed wyjściem do lasu lub parku, spryskaj sierść psa środkiem odstraszającym kleszcze.

  • Regularnie sprawdzaj legowisko dla psa oraz koce, z których zwierzak korzysta. Mogą znajdować się w nich zarówno kleszcze, jak i inne pasożyty.

Naturalne sposoby na kleszcze u psa

Kleszcze można odstraszyć również za pomocą naturalnych substancji, takich jak olejki eteryczne (eukaliptusowy, geraniowy). Dobre efekty daje także przecieranie sierści psa wywarami ziołowymi z szałwii lub mięty. Po kąpieli, warto spłukać sierść psa roztworem wody oraz octu jabłkowego w proporcjach 1:1. Taka mieszanka nie tylko odstraszy owady, ale także zadba o ładną oraz silną sierść czworonoga.

Szczepionka na babeszjozę

Ochronę przeciw babeszjozie na wysokim poziomie zapewniają szczepienia, które można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Na babeszjozę można zaczepić już 6-miesięczne szczenię. Pamiętaj jednak, że szczepienie nie zabezpieczy psa przed innymi chorobami, które przenoszą kleszcze (np. boreliozą).

Uchroń swojego psa przed kleszczami!

Zapobieganie kleszczom zmniejszy ryzyko zarażenia psa groźną babeszjozą i innymi chorobami odkleszczowymi. Pamiętaj o sprawdzaniu legowiska dla psa, stosowaniu obroży i preparatów odstraszających pasożyty. Tyle wystarczy, by zadbać o bezpieczeństwo ukochanego czworonoga wiosną oraz latem.