Już za kilka tygodni czeka nas wiosna, a wraz z nią ciężki okres dla alergików. Czy wiesz, że psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju uczulenia? Symptomy alergii mogą być trudne do przeoczenia. Dowiedz się, kiedy możesz ją podejrzewać.

Alergia u psa to problem, który istotnie obniża samopoczucie zwierzaka i poziom jego życia. Choć pupil nie powie Ci, że coś jest nie tak, uczulenie daje o sobie znać na różne sposoby. Aby je odkryć, należy bacznie przyglądać się zachowaniu psiaka.

Alergia u psa – objawy

Uczulenie u psa objawia się przede wszystkim symptomami dermatologicznymi. Możesz podejrzewać, że Twój zwierzak ma alergię, jeśli zauważysz u niego:

  • Wzmożone drapanie,

  • Zaczerwienienie skóry,

  • Wysypkę skórną,

  • Przeczosy i nadżerki skórne,

  • Wydzielina z nosa i kichanie.

Wiele psów wykazuje uczulenie na jad pchli, dlatego wyżej wspomniane objawy są wskazaniami do sprawdzenia, czy zwierzak się z nimi nie zmaga. Jeśli jednak nie zauważysz pcheł u swojego psa, udaj się do weterynarza, który wykona testy uczuleniowe i wytypuje alergizujący czynnik.

Rodzaje alergii u psa

Tak jak ludzie, psy mogą cierpieć na różne rodzaje uczuleń, rozwijające się na różne sposoby.

Alergia kontaktowa to uczulenie w wyniku kontaktu skóry psa z drażniącymi substancjami. Niektóre psy mogą być uczulone na detergent, w którym pierzesz legowisko dla psa, czy nawet najzwyklejszy psi szampon. Jasne zdiagnozowanie, jaki czynnik uczula psa może być trudne, dlatego podejrzewając alergię kontaktową, warto od razu udać się do weterynarza.

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na spożycie uczulającego produktu. Zwierzak może być uczulony na zboża, niektóre rodzaje mięs czy warzyw. Jak objawia się alergia pokarmowa? Prócz wzmożonego świądu, zwierzak, który jej doświadcza może cierpieć na biegunkę. Jeśli takie sytuacje zdarzają się często bacznie obserwuj, jaki rodzaj karmy zwierzak spożywał bezpośrednio przed wystąpieniem objawów uczuleniowych i wyeliminuj go z jego diety.

APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry to problem zwierzaków borykających się z obecnością pcheł. Ślina tych pasożytów to bardzo silny alergen, dlatego niemal każdy pies reaguje na nią uczuleniem skórnym. Stąd reakcja w postaci silnego drapania. Pchły u psa wymagają szybkiej reakcji – stosowania odpowiednich szamponów leczniczych oraz dobrej obroży odstraszającej owady. Należy również starannie wyczyścić legowisko dla psa, w którym mogą znajdować się jaja pcheł.

Ostatnim typem alergii występującej u psów jest alergia wziewna. Jest stosunkowo rzadko spotykana. Niektóre czworonogi mogą wykazywać nieprawidłowe reakcje na obecność pyłków roślin czy atmosferycznych zanieczyszczeń. Powodem uczulenia mogą być również kurz oraz roztocza. Alergia wziewna najczęściej objawia się wzmożonym kichaniem oraz obfitą wydzieliną z nosa.

Jakie legowisko dla psa z alergią?

Niektóre rasy psów są narażone na alergie bardziej od innych. Należą do nich:

  • Labrador,

  • Bokser,

  • Golden Retriever,

  • Dog Argentyński,

  • Sznaucer miniaturowy,

  • Owczarek niemiecki,

  • Cocker Spaniel.

Psy podatne na uczulenia powinny stosować dobrej jakości dietę, a także spać w odpowiednim legowisku. Dlaczego jest to tak istotne? Powód jest prosty – w zwykłych posłaniach bardzo łatwo o nagromadzenie szkodliwych alergenów, takich jak chociażby roztocza.

Legowisko dla psa z alergią powinno być wypełnione hipoalergicznym materiałem, takim jak kulka silikonowa. Nasze posłania zawierają dużą ilość dobrej jakości wypełnienia silikonowego, które gwarantuje psu wygodny sen, a zarazem ogranicza rozwój alergizujących drobnoustrojów.

Inną cechą idealnego legowiska dla psa uczulonego jest łatwość w czyszczeniu. Posłanie ze zdejmowanym pokrowcem bardzo łatwo wypierzesz w pralce, zachowując je w idealnej higienie.

Czy alergii u psa można uniknąć?

Psie alergie wciąż pozostają przedmiotem badań. Istnieją jednak podejrzenia, że zwierzaki wystawiane na kontakt z potencjalnymi alergiami od szczenięctwa, są bardziej odporne na ich działanie w wieku dojrzałym. Eksperymenty dowiodły m.in., że psy doświadczające pcheł jako szczeniaki reagują na nie łagodniej w kolejnych latach.

Co możesz zrobić, aby Twój zwierzak był bardziej odporny na alergie? Gdy jest jeszcze mały, często zabieraj go na spacery na łonie natury. Kontakt z roślinnością, która jest jednym z najczęstszych alergenów, zmniejszy ryzyko alergii wziewnych w przyszłości.

Nie oznacza to jednak, że zwierzak musi być oswajany dosłownie z każdym alergenem. Pamiętaj że pies powinien wychowywać się w czystym otoczeniu. Nie powinno znajdować się w nim wiele kurzu i roztoczy. Dotyczy to głównie legowiska dla psa, w którym pupil spędza sporo czasu.

Farmakologiczne leczenie alergii u psów

Bardzo silne reakcje alergiczne u zwierzaka mogą wymagać podawania leków antyhistaminowych. O ich przepisaniu decyduje weterynarz. Jeśli widzisz, że alergia znacząco obniża standard życia Twojego pupila, a ograniczenie kontaktu z alergenami nie pomaga, koniecznie udaj się z nim do specjalisty.