Każdy właściciel psa marzy o tym, by spędzać ze swoim czworonogiem jak najwięcej czasu. Nie zawsze jest to możliwe i chociażby na czas pracy musimy rozstać się z psem. Wtedy najczęściej pies zostaje sam w domu. Czy nasz dom jest dla niego bezpieczny? Jakie zagrożenia mogą czyhać na psa w czterech kątach podczas naszej nieobecności?

Takie pytania należy sobie postawić zanim wyjdziemy z domu i zamkniemy za sobą drzwi. Jeśli pies porusza się po każdym pomieszczeniu w domu, kiedy jest w nim sam, to powinniśmy przeanalizować zagrożenie w każdym kącie. Różne psy mają różne pomysły oraz charaktery i trzeba o tym pamiętać.

Schowaj farmaceutyki

Zanim wyjdziemy to musimy przygotować psu jego ulubiony kącik do odpoczynku z legowiskiem. Potem należy upewnić się, że cała reszta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia psa. Pod żadnym pozorem nie powinno się pozostawiać leków w zasięgu psa. Pupil bez problemu może otworzyć opakowanie i dostać się do tabletek. To może doprowadzić do nieszczęścia, a na pewno do kłopotów.

Uważaj na kwiaty

Trzeba mieć też na uwadze rośliny doniczkowe i kwiaty. Niektóre z nich mogą być szkodliwe lub trujące dla psa. Wystarczy, że pies nadgryzie kawałek liścia, abyśmy przymusowo odwiedzili klinikę weterynaryjną. Wśród roślin wywołujących niepożądane objawy u psów są m.in. aloes, anturium, fikus, gwiazda betlejemska czy jemioła.

Zabezpiecz jedzenie

To co dla człowieka jadalne i nieszkodliwe, dla psa może okazać się trucizną. Dlatego też przed wyjściem z domu należy zajrzeć do kuchni i zabezpieczyć przed psem dostęp do cebuli, czosnku, orzechów, winogron i słodyczy. To produkty, które mogą być niebezpieczne dla psa.

Ukryj środki chemiczne

W łazience też czyhają niebezpieczeństwa na psa. Mogą to być różnego rodzaju chemikalia i detergenty. Najczęściej mają one właściwości żrące – mogą zostać przez psa zjedzone lub mieć bezpośredni kontakt z jego skórą. Z takimi substancjami nie ma żartów, bo mogą wywołać poważne uszkodzenia.

Jak widać dom to nie tylko oaza bezpieczeństwa i spokoju, ale również możliwość zagrożeń dla psa, który zostaje w nim sam i trzeba o tym pamiętać.