Nie tylko my, ludzie, borykamy się z nadprogramowymi kilogramami. Psy również mogą cierpieć na nadwagę, a nawet otyłość! Niestety, takiemu stanowi rzeczy zwykle jesteśmy winni my – właściciele. Jeśli zwierzak lubi podjadać, a jego ulubionym miejscem jest legowisko dla psa, problem na pewno się pojawi. Dowiedz się, jak przeciwdziałać psiej nadwadze, a także co robić, gdy ta już się pojawi.

Twój milusiński ostatnio stał się… zbyt okrągły? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Nadwaga u psa może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Dowiedz się, jak go przed nią uchronić i w jaki sposób odchudzać psa z głową.

Psia nadwaga – kiedy się pojawia?

Uznaje się, że pies ma nadwagę, kiedy jego waga jest o 15-30% większa od ogólnie przyjętej normy. Jeśli wartość ta przekracza 30%, można mówić o chorobliwej otyłości. Pamiętajmy, że każda rasa ma własną „wagę optymalną”. Przykładowo, zdrowy maltańczyk powinien ważyć 2-3 kg, z kolei bernardyn – 50-90 kg.

Co w sytuacji, kiedy pies jest kundelkiem? Tutaj określenie prawidłowej wagi może sprawiać problemy. Wówczas warto posiłkować się opinią weterynarza, który na podstawie badania palpacyjnego określa, czy zwierzak ma zbyt dużą masę ciała. Specjalista może wykonać także dokładniejsze badania (np. zbadać procentową zawartość tkanki tłuszczowej w ciele psa).

Czym grozi nadwaga u psa?

Należy uświadomić sobie, że psia nadwaga to nie tylko defekt estetyczny. Nadprogramowe kilogramy istotnie obciążają psie serce i stawy. Zauważono, że zwierzaki z nadwagą częściej zapadają na groźne choroby, a także żyją krócej niż psy o prawidłowej wadze.

Nadwaga u psa – przyczyny

Czemu nasze zwierzaki tyją? Odpowiedź wydaje się prosta – sęk tkwi w podjadaniu. Słabość do smaczków to jednak nie jedyny czynnik powodujący psią nadwagę.

Nadwaga u psa, a predyspozycje genetyczne

To naukowo potwierdzone, że niektóre rasy psów mają skłonność do tycia. Dotyczy to przede wszystkim psów średnich i dużych. Na sylwetkę psa muszą uważać właściciele labradorów, beagli, bassetów czy goldenów.

Choroby, a nadwaga u psa

Pies, tak jak człowiek, może przybierać na wadze na skutek rozwoju chorób. Z nadwagą związana jest na przykład cukrzyca. Na nadwagę narażone są również zwierzaki borykające się z chorobami tarczycy i nadnerczy.

Hormony – przyczyna nadwagi u psa

Zauważono, że psy po kastracji mają większą skłonność do nadwagi niż te niewykastrowane. Zabieg ten powoduje spadek wydzielania testosteronu i estrogenu, czego skutkiem jest zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Mała aktywność fizyczna

Twój pupil to typowy kanapowiec? Legowisko dla psa to jego ulubione miejsce? Taki stan rzeczy sprzyja przybieraniu na wadze.

Nieprawidłowe żywienie psa

Za psią nadwagą często stoi człowiek, który nie potrafi odmówić swojemu przyjacielowi ulubionych smaczków w nieograniczonych ilościach. Jeszcze gorszą sytuacja jest ta, w której psu podawana jest ludzka żywność, a co gorsza – fast foody i słodycze.

Jak odchudzić psa?

Jeśli zauważysz początki nadwagi u swojego psa, nie bagatelizuj ich. Jak najprędzej zmień tryb życia swojego zwierzaka, by mógł cieszyć się świetną formą i zdrowiem.

Podstawa – zmiana diety

• Pies z nadwagą powinien spożywać odpowiednią, niskokaloryczną karmę. Pokarm dedykowany psom z nadwagą znajdziesz w ofertach większości firm produkujących karmę. Ponadto, psia miska nie powinna być stale pełna – ogranicz karmienie psa do 2-3 porcji w ciągu dnia.
• Jeśli twój pies jest kastratem, podawaj mu specjalną karmę oznaczoną jako „sterile”.
• Czas zmniejszyć ilość serwowanych w ciągu dnia smaczków. Nie powinny dostarczać psu więcej, niż 10% dziennej dawki kalorycznej.
• Koniec z podawaniem „człowieczych” posiłków i resztek z obiadu!

Wychodzimy z legowiska dla psa

Zwierzak z nadprogramowymi kilogramami najchętniej wylegiwałby się w legowisku dla psa. Musisz zaktywizować swojego zwierzaka. Nie chodzi o katorżnicze treningi czy agility. Wystarczą dłuższe niż dotychczas spacery. Zwierzak kocha aportowanie? Wykorzystaj to! W domowym zaciszu bawcie się wspólnie, używając na przykład zabawek węchowych.

Suplementy diety dla psa

Dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów wspomoże psi metabolizm. Psy świetnie reagują przede wszystkim na oleje rybne, które są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Te substancje dodadzą im energii, wspomogą funkcjonowanie mózgu, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na układ trawienny.

Badania weterynaryjne

W trakcie odchudzania psa, warto częściej niż dotychczas odwiedzać weterynarza. Na bieżąco kontroluj stan zdrowia psa, wykonując m.in. morfologię krwi. Pamiętaj, że psie odchudzanie musi być przeprowadzane powoli i stopniowo, aby nie odbić się negatywnie na zdrowiu zwierzaka.

Nadwaga u psa – lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednia karma, optymalna dawka ruchu i regularne badania psa to najlepsze sposoby na zapobieganie psiej nadwadze. Pamiętaj, że odpowiednia masa ciała zwierzaka to jeden z bardzo ważnych filarów jego zdrowia!