Wiosna to czas, w którym wiele osób decyduje się na przygarnięcie nowego pupila do domu. Największą popularnością cieszą się szczeniaki ze względu na swój uroczy wygląd oraz możliwość wychowywania psa od wczesnych tygodni życia. Często stajemy jednak przed ciężkim wyborem – zarówno pod względem rasy, jak i płci zwierzaka. Co będzie lepsze – pies czy suczka? Oto co warto wiedzieć.
Pies czy suczka – stereotypy
Zacznijmy od psów. Samce często uznaje się za indywidualistów z tendencjami do agresji i uciekania z domu. Mogą próbować podporządkować sobie domowników, a także bardzo bronić swojego terytorium – do tego stopnia, że będą atakować inne zwierzęta oraz ludzi. Lubią stawiać na swoim i są dość odważne. Za największy minus posiadania psa uznaje się jego niemalże niekontrolowane reakcje podczas cieczki. Niewykastrowane samce będą szukać wszystkich możliwych sposobów, by tylko dostać się do samicy.
Jak wygląda sprawa z suczkami? Jak się okazuje, przekładamy na psy ludzkie stereotypy. Samce mają być silne i dominujące, a suki – łagodne, przyjazne, przywiązane do domu i właścicieli. Świetnie będą się nadawać jako pupil do rodziny z dziećmi oraz osób posiadających już inne zwierzęta. Ale jak suczka, to i cieczka oraz ciągła obecność innych psów z sąsiedztwa.
Pies czy suczka – co wybrać?
Którą płeć w takim razie lepiej wybrać? Nasza odpowiedź może być dla Was zaskakująca, ale nie ma to większego znaczenia. Tak samo jak w przypadku ludzi, każdy pies jest inny. Wystarczy popatrzeć na zwierzaki, które mijamy na ulicy – niektóre są radosne i witają się z każdym napotkanym człowiekiem, inne reagują agresywnie na pozostałe psy, a niektóre po prostu kroczą własną ścieżką.
Ani rasa, ani płeć nie warunkują całkowicie charakteru psa i jego usposobienia. Owczarek niemiecki może być leniuszkiem-kanapowcem, a mała suczka Maltańczyka – walecznym obrońcą domu.
Warto jednak wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie:
- Rasę i wielkość psa – niektóre rasy wymagają znacznie więcej ruchu lub miejsca w domu. Nie warto decydować się np. na przygarnięcie Husky, jeśli mieszkamy w małym mieszkanku i nie mamy czasu na długie spacery.
- Podejście do kastracji/sterylizacji – pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem pupila konkretnej płci. Niewykastrowanie psa może się wiązać z ciągłymi ucieczkami, a brak sterylizacji suczki – koniecznością odganiania innych psów. Pamiętajmy także, że podczas cieczki suki wydalają płyn, który będzie brudził podłogi czy meble.
Chcecie mieć wspaniałego przyjaciela? Poświęcajcie mu swój czas, regularnie z nim trenujcie, a gwarantujemy Wam, że zyskacie świetnego kompana – bez względu na jego płeć.