Bokser, pomimo nieco groźnego wyglądu, skrywa bardzo towarzyskie i spokojne usposobienie. To pies idealny dla rodzin z dziećmi, a także dla osób, które preferują aktywny tryb życia. Jeśli poszukujesz czworonoga, który z radością będzie uczestniczył w Twoim codziennym życiu, bokser jest doskonałym rozwiązaniem. Co powinieneś wiedzieć o tej rasie, zanim zaprosisz pupila do swojego domu? I jakie legowisko dla psa rasy bokser będzie najlepsze? Podpowiadamy!

Historia rasy bokser

Bokser to rasa, która pojawiła się w Niemczech w XIX wieku. Za jego protoplastę uważa się bullenbeissera – psa myśliwskiego. Wzorzec znanego dziś boksera ustalono ostatecznie na początku XX wieku. Wówczas bokser wykorzystywany był jako pies pasterski.

Oczywiście, na przestrzeni dekad zarówno charakter, jak i wygląd boksera uległy zmianom. Dziś jest to pies typowo rodzinny, czasem wykorzystywany w celach obronnych. Ze względu na dużą inteligencję oraz warunki fizyczne, boksery używane są także w ratownictwie i policji.

Jak wygląda bokser?

Trudno pomylić go z jakimkolwiek innym psem. Bokser wyróżnia się przede wszystkim kwadratową głową, krótką kufą, szerokim nosem i przodozgryzem.

Dorosły bokser osiąga w kłębie 57-63 cm i waży około 30 kg. Ma umięśnioną sylwetkę i wysoko osadzony ogon. Warto dodać, że niegdyś powszechne było skracanie ogonów bokserów – obecnie jest to niezgodne z prawem.

Jaką sierść ma bokser? Przede wszystkim twardą, krótką i przylegającą do skóry, a co za tym idzie, mało problematyczną. Psy tej rasy miewają umaszczenie od jasnożółtego, poprzez rudobrązowe, aż po czerwonawe.

Nie taki bokser zły, jak go malują

Wokół psów rasy bokser narosło wiele mitów, w tym te mówiące o ich agresywności. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą – bokser, pomimo słusznej postury i groźnego wyglądu, jest psem bardzo spokojnym i łagodnym.

Psy tej rasy wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji, dlatego bardzo łatwo poddają się tresurze. Są również chętne do współpracy z człowiekiem. Sekretem sukcesu jest jednak konsekwencja i regularność ćwiczeń. Bokser, oprócz dużego sprytu, wyróżnia się bowiem żywiołowością. To pies, którego rozpiera energia, dlatego właściciel jak najprędzej powinien przyzwyczaić go do posłuszeństwa, jednocześnie zapewniając mu odpowiednią dawkę aktywności.

Należy dodać, że boksery bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Uwielbiają uwagę człowieka, a gdy jej nie otrzymują, bywają natarczywe. Dobrze dogadują się z dziećmi, ze względu na łagodny i cierpliwy charakter. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bokser jest psem postawnym i silnym, nawet w wieku szczenięcym. Nie powinien więc przebywać sam na sam z małym dzieckiem – zwierzę może skrzywdzić je przypadkowo podczas zabawy.

Niestety, bokser nie żywi równie dużą sympatią innych zwierząt. Pozostałości myśliwskiego charakteru sprawiają, że jest to pies, który lubi dominować, a nawet ścigać inne stworzenia. Jest również dość nieufny. Wobec tego, trzymanie boksera w jednym domu z innymi psami lub kotami nie będzie rozsądnym rozwiązaniem.

Jakie legowisko dla psa rasy bokser wybrać?

Bokser to pies, który najchętniej spędzałby całe dnie na wesołej aktywności. Po zabawie psiak potrzebuje jakościowego wypoczynku, najlepiej we własnym legowisku. Na co zwrócić uwagę, poszukując idealnego łóżeczka dla psa tej wyjątkowej rasy?

Rozmiar legowiska dla boksera

Posłanie dla psa rasy bokser powinno być przede wszystkim odpowiednio duże. Choć nie jest to jedna z największych ras, dorosły bokser osiąga słuszne rozmiary, dlatego jego łóżeczko musi zapewniać mu pełną swobodę. Dobrym rozwiązaniem będzie legowisko w rozmiarze ML lub L.

Solidne wypełnienie

Dorosły bokser waży około 30 kg – to całkiem sporo! Znalezienie posłania, które zapewni mu wygodne podparcie, może być wyzwaniem. Na szczęście, nasze legowiska dla psów zawierają dużą ilość wypełnienia w formie sprężystej kulki silikonowej, która nie odgniata się pod wpływem ciężaru. Jednocześnie, jest to wypełnienie stuprocentowo hipoalergiczne.

Legowisko łatwe w pielęgnacji

Jak już wiesz, bokser ma krótką, przylegającą i twardą sierść, która nie jest podatna na wypadanie. Nie musisz martwić się więc, że sprzątanie legowiska dla psa będzie dużym problemem. Mimo to, warto wybrać model, który jest łatwy w pielęgnacji. Boksery, jako psy aktywne, mogą od czasu do czasu nanieść do posłania zanieczyszczenia z dworu. Nasze legowiska dla psów posiadają zdejmowane poszycia poduszek – w dowolnym momencie możesz wygodnie je odkurzyć, a nawet wyprać w pralce.

Kolor posłania

Jaki kolor legowiska dla psa rasy bokser będzie najlepszy? My rekomendujemy legowisko w kolorze czekoladowym, idealnie komponujące się z umaszczeniem pieska. Jeśli Twój bokser ma jaśniejszą sierść, warto rozważyć posłanie beżowe.

Legowisko dla psa rasy bokser – podsumowanie

Bokser to idealny przyjaciel rodziny. Niech nie zraża Cię jego groźny wygląd – to piesek o bardzo wesołym i łagodnym usposobieniu. Miej jednak na uwadze, że jest niesamowicie energiczny i wszędzie go pełno. Aby rozwijał się prawidłowo, zapewnij mu odpowiednio wczesną tresurę, uwagę i zdrowy wypoczynek w dobrym legowisku dla psa.