Powiedzenie „żyć z kimś jak pies z kotem” nie odnosi się do pozytywnej relacji. W rzeczywistości pies i kot wcale nie muszą być najgorszymi wrogami. Z twoją drobną pomocą nie tylko będą się tolerować, ale i szczerze się zaprzyjaźnią. Brzmi nieprawdopodobnie?

Czy pies i kot muszą się nie znosić?

Stereotyp przyzwyczaił nas do tego, że o psach i kotach myślimy jako o najgorszych wrogach. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że… niewiele. Zarówno psy, jak i koty wcale nie są uwarunkowane do tego, by ze sobą walczyć. Mało tego – w wielu przypadkach mogą zostać najlepszymi kompanami.

Decydując się na dwa gatunki zwierząt w domu należy pamiętać, że każde z nich ma zupełnie inny wygląd, ale też charakter. To właśnie różnica temperamentów może powodować, że zwierzęta nie przypadną sobie do gustu. Problemem w porozumieniu się psa z kotem może być także wiek zwierzaka, jak też jego poprzednie doświadczenia.

Skąd mieć pewność, że pies zaakceptuje kota (i odwrotnie)?

Możesz mieć wpływ na to, jakie relacje połączą twoje zwierzaki. Zanim powiększysz swoje domowe stado, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Największe szanse na bezkonfliktową relację daje pojawienie się w domu psa i kota jednocześnie. Dobrze, jeśli uda ci się przygarnąć zwierzęta w młodym wieku.
  • Jeśli masz w domu starego psa lub kota nie oczekuj, że przyjmie nowego lokatora z radością.
  • Zwróć uwagę na charakter swojego psa lub kota. Jeśli do tej pory reagował spokojnie na towarzystwo innych zwierząt i ludzi, prawdopodobnie nowy członek rodziny nie wywoła u niego zdenerwowania. Bądź ostrożny, jeśli zwierzę, które już posiadasz bywa nerwowe i agresywne – wtedy przygarnięcie nowego pupila nie będzie najlepszym posunięciem.
    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Jak przygotować psa na pojawienie się kota?

Nie ulega wątpliwościom, że w większości przypadków to psy, a nie koty trudniej znoszą obecność innego zwierzęcia. Kocia natura mruczków pozwala na ignorowanie innych zwierząt w pobliżu, o ile te nie wchodzą im w drogę. Psy natomiast częściej bywają ciekawskie, impulsywne i podatne na stres.

Jeśli masz psa i wiesz, że za jakiś czas w twoim domu pojawi się kot, zacznij przygotowywać zwierzaka do tego jak najwcześniej. Powinieneś nauczyć go komend takich, jak „zostaw’ i „nie wolno”, co pozwoli ci panować nad psiakiem w razie konfliktu.

Zanim w domu pojawi się przedstawiciel kociej rasy, powinieneś również sprawdzić, jaki stosunek pies ma twój do tych stworzeń. Obserwuj, jak zwierzak reaguje na koty podczas spacerów, czy wizyt u znajomych.

Pierwsze spotkanie kota i psa

Ważnym momentem w relacji psa z kotem będzie bez wątpienia ich pierwsze spotkanie. Przygotuj się na to, że nie obędzie się ono bez lęku i stresu ze strony obu zwierzaków. Co zrobić, by zapoznanie przebiegło komfortowo dla wszystkich?

  • Przyprowadzając do domu nowe zwierzę zadbaj o jego bezpieczeństwo – na samym początku kota trzymaj w transporterze, z kolei psa na smyczy.
  • Zadbaj o to, by zwierzęta mogły się obserwować daleka.
  • Jeśli przestraszony kot ukryje się, nie wywabiaj go wbrew jego woli. To samo dotyczy psa, który boi się podejść do kota – pozwól, aby zapoznanie przebiegało własnym rytmem.
  • Jeśli wyczujesz, że panuje między nimi atmosfera spokojnego zaciekawienia, możesz skrócić dystans tak, by zwierzęta mogły się do siebie bardziej zbliżyć i poczuć swój zapach. Jeśli jednak dojdzie do agresywnego zachowania ze strony któregoś z nich odizoluj zwierzaka do czasu, gdy ten się nie uspokoi.

Zadbaj o komfort zwierzaków w domu

Budowanie dobrych relacji psa z kotem wymaga czasu. Nie zrażaj się, gdy przez pierwsze dni zwierzaki będą reagować na siebie negatywnie. Zadbaj o to, by każdy z nich miał własną przestrzeń.

  • Zaopatrz się w osobne legowiska dla psa i kota. Zwierzęta muszą posiadać własne kąty do odpoczynku, w których będą czuły się bezpiecznie. Interweniuj, jeśli kot będzie zakłócał wypoczynek kompana w posłaniu dla psa i odwrotnie.
  • Zapewnij zwierzakom spokojne warunki do spożywania posiłku – osobne miseczki, najlepiej oddalone od siebie. Zachowaj dużą ostrożność podczas podawania jedzenia zwierzakom – mogą reagować agresywnie, jeśli konkurent zbliży się do miski.
  • Zarówno pies, jak i kot muszą mieć własne zabawki – to zmniejszy ryzyko walki o ulubione przedmioty.
  • Okazuj równą ilość zainteresowania psu oraz kotu. Po pojawieniu się nowego zwierzaka w domu nie zapominaj o tym pierwszym – mali przyjaciele potrzebują jednakowej uwagi!
  • Dobrze, jeśli zwierzaki od czasu do czasu będą spędzały czas osobno. Nie jest to trudne do wykonania – wystarczy, że jeden z domowników zabierze psa na długi spacer, podczas gdy inny poświęci czas na zabawę z kotem w domu.

Pies z kotem nie musi drzeć kotów

Pies i kot pod jednym dachem mogą żyć w zgodzie, a nawet się przyjaźnić. Stanie się to bardziej możliwe, jeśli pomożesz im w budowaniu pozytywnej relacji, poświęcając zwierzakom czas oraz zainteresowanie. Nie martw się, jeśli pierwsze próby porozumienia nie będą dochodziły do skutku – wiele zwierząt, zwłaszcza tych starszych, potrzebuje czasu, by zaakceptować nowego domownika.