Nosówka to termin, który powinien być znajomy każdemu właścicielowi psa. Choć nazwa tej choroby brzmi nieco pieszczotliwie, trzeba wiedzieć, że jest bardzo groźna dla czworonoga. Dowiedz się, na czym polega ta dolegliwość i jak rozpoznać jej objawy.

Czym jest nosówka?

Nosówka to psia choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CDV, wyróżniająca się wysokim stopniem zaraźliwości. Najczęściej atakuje szczenięta, wywołując poważne dolegliwości w obrębie układu oddechowego, oczu oraz skóry.

Do zarażenia nosówką dochodzi poprzez bezpośredni kontakt psa z innym zwierzęciem, najczęściej dzikim. Nosicielami wirusa CDV mogą być m.in. lisy. ponadto, zwierzak może doznać zakażenia poprzez korzystanie z cudzych misek z wodą lub żywnością.

Objawy nosówki

Nosówka to podstępne schorzenie, gdyż jego wczesne symptomy łatwo pomylić ze zwykłym pogorszeniem samopoczucia. Pies chorujący na nosówkę staje się apatyczny, ma pogorszony apetyt, może wystąpić również podwyższenie temperatury ciała. Ponadto, zwierzę jest bardzo senne – cały czas spędza w legowisku dla psa, nie ma chęci na spacery i zabawy.

Charakterystycznymi objawami, które pojawiają się w dalszych stadiach choroby, są wysięki z jamy nosowej oraz oczu, a także kaszel oraz katar. Na tym etapie zakażenie nosówką jest szczególnie groźne, ponieważ może szybko przerodzić się w zapalenie płuc. Innymi groźnymi powikłaniami jest utrata zmysłów węchu oraz smaku, jak również niedowład kończyn.

Szczepienia chronią przed nosówką

Każdy pies powinien zostać zaszczepiony przeciwko wirusowi nosówki pomiędzy 6, a 7 tygodniem życia. Drugą dawkę szczepionki zwierzęciu podaje się z reguły między 9, a 10 tygodniem. Dawki przypominające podaje się natomiast co 2-3 lata.

Pamiętaj, że szczepienie przeciw nosówce uchroni twoje zwierzę przed ciężkim przebiegiem choroby. Psy niezaszczepione są o wiele bardziej narażone na nieodwracalne powikłania, a nawet na zgon z powodu wirusa CDV!

Jak leczyć nosówkę u psa?

Nie należy zapominać o tym, że nawet zaszczepiony pies może zachorować na nosówkę. Bardzo ważna jest prędka reakcja właściciela – należy bacznie obserwować zachowanie psa, a w razie jakichkolwiek odstępstw od normy, zabrać go do weterynarza. Podstawą leczenia jest dobrze dobrana farmakoterapia, zastosowana w możliwie najwcześniejszym stadium choroby.

Jeśli u twojego zwierzaka zdiagnozowano nosówkę, powinieneś zapewnić mu maksymalnie dobre warunki do odpoczynku. Wygodne legowisko dla psa jest jednym z elementów, które umożliwią mu szybszy powrót do zdrowia. Pupil w trakcie leczenia pozostaje bardzo senny i apatyczny, zaś częste drzemki wspomogą regenerację organizmu.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Nosówka u psa – zapobieganie

Aby uchronić psa przed nosówką, należy zadbać o to, by w miarę możliwości unikał kontaktu z bezpańskimi zwierzętami. Jeśli często wybieracie się na przechadzki po lesie, miej oko na swojego pupila i uważaj, aby nie podchodził zbyt blisko napotkanych dzikich zwierząt.

Odradzamy również korzystanie z cudzych misek na wodę oraz żywność, m.in. tych, które w ostatnich latach można spotkać w miejscach publicznych. Choć idea ich udostępniania jest słuszna, pamiętaj, że wirus CDV może utrzymywać się na rozmaitych powierzchniach. Wybierając się na spacer z psem latem, zabieraj ze sobą własną miskę lub specjalne poidło.

Nosówka u psa – z tym nie ma żartów!

Nieleczona nosówka u psa stanowi poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Upewnij się, że w książeczce zdrowia zwierzaka nie brakuje aktualnego szczepienia, a także unikaj sytuacji, w których psiak mógłby zarazić się chorobą od innych zwierząt.