Psi nos prawdę ci powie. Ten niewielki element ciała czworonoga odpowiada nie tylko za nienaganny węch, ale także stanowi barometr informujący o stanie zdrowia zwierzaka. Jeśli jego nos jest bardzo ciepły i suchy, a on sam ciągle spędza czas w legowisku dla psa, należy mieć się na baczności. Dowiedz się, jak odczytywać samopoczucie psa z jego nosa.

Pozwala znaleźć ulubione przysmaki, rozpoznać rzeczy pana, a nawet znaleźć drogę do domu. Psi nos – bo o nim mowa – to wyjątkowy wynalazek natury, która obdarzyła nim wyłącznie uwielbiane przez nas psowate. Należy wiedzieć, że prócz ułatwiania codziennych zadań, psi nos informuje, jak czuje się zwierzak. Sprawdź, jak odczytywać sygnały, jakie pojawiają się na nosie twojego czworonożnego przyjaciela.

Cudowny psi nos

Nie ulega wątpliwościom, że węch to zdecydowanie najsilniejszy z psich zmysłów. Nie bez powodu nasi milusińscy na przestrzeni wieków tak świetnie sprawdzali się podczas polowań, zaś później – w roli ratowników lub asystentów policjantów. Nos psa znacząco różni się od ludzkiego, a nawet od nosów wszystkich pozostałych zwierząt.

Przede wszystkim, nos każdego psiaka jest unikalny – tak, jak nasze linie papilarne. Sieć występujących na nim bruzd pozwala zidentyfikować konkretnego zwierzaka. Śluz, który pojawia się na powierzchni nosa psa, wyłapuje cząsteczki zapachowe i ułatwia ich transport do komór nosowych. Dzięki temu zwierzak czuje zapachy intensywniej, świetnie rozpoznaje je i zapamiętuje.

Psi nos to jednak nie tylko nienaganne narzędzie do tropienia. To również wskaźnik zdrowia czworonoga. Każdy właściciel psa powinien nauczyć się odczytywać sygnały, które pojawiają się na nosie ukochanego pupila.

Jaki powinien być psi nos?

Odpowiedź jest jasna: mokry i zimny. To prawidłowy stan, który świadczy o tym, że zwierzak cieszy się ogólnym dobrym zdrowiem, a jego organizm jest odpowiednio nawodniony. Warto wiedzieć, że nos zdrowego psa jest mokry nie tylko za sprawą produkcji śluzu, ale ciągłego również ściekania łez oraz oblizywania go. Pies cieszący się dobrym zdrowiem stale oblizuje pyszczek właśnie po to, by zapewnić skórze nosa optymalne nawilżenie.

Nos psa powinien być również chłodny. Oznacza to, że temperatura ciała zwierzaka jest prawidłowa.

Suchy, ciepły nos u psa – co oznacza?

Kiedy nos zwierzaka staje się suchy lub ciepły, nie należy od razu popadać w panikę. Niektóre czynniki zewnętrzne mogą sprzyjać chwilowemu przesuszeniu noska. Są to między innymi:

  • Długi czas spędzony w legowisku dla psa. Jeśli zwierzak śpi naprawdę długo, nie oblizuje swojego nosa, który może odrobinę się przesuszać.

  • Wysokie temperatury. Latem nosy wszystkich psów są cieplejsze i bardziej suche.

  • Przebywanie w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu.

  • Alergie lub kontakt nosa z podrażniającymi roślinami.

Ponadto, stopień nawilżenia psiego nosa może zmienić się, gdy zwierzak dozna mechanicznego uszkodzenia naskórka (np. po kopaniu w ziemi).

Suchy psi nos, a odwodnienie

Bardzo suchy nos psa o umiarkowanej temperaturze może oznaczać, że zwierzak potrzebuje lepszego nawodnienia. Do innych sygnałów świadczących o tym należy rzadkie oddawanie moczu oraz suchość śluzówki jamy ustnej. Upewnij się, że twój zwierzak ma nieograniczony dostęp do świeżej wody. To niezbędne dla jego zdrowia!

Czy ciepły nos u psa oznacza infekcję?

Utarło się, że suchy i ciepły nos u psa to pewny symptom infekcji organizmu. Choć jak wspomnieliśmy, przyczyny mogą być bardziej prozaiczne, podobnych sygnałów nigdy nie należy bagatelizować.

Po zauważeniu ciepłego nosa, należy zmierzyć psu temperaturę. Najłatwiej zrobisz to, używając termometru bezdotykowego. Prawidłowa temperatura ciała psa mieści się w przedziale 37,5-39,5 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, a zwierzak chce jedynie leżeć w legowisku dla psa, jest apatyczny i nie chce jeść, należy udać się z nim do weterynarza. Istnieje bowiem ryzyko, że rozwinęła się u niego infekcja.

Nigdy nie bagatelizuj gorączki u psa; gdy temperatura ciała przekracza 39,5 stopni, w jego organizmie dochodzi do bardzo groźnych zmian. Długotrwała gorączka może skutkować między innymi trwałym uszkodzeniem mózgu.

Jak pielęgnować psi nos?

Nos to organ, dzięki któremu pies poznaje świat. Jak już wiesz, wiele czynników może zaburzać jego naturalne nawilżenie. Warto pielęgnować go za pomocą specjalnych balsamów, dedykowanych właśnie odżywianiu skóry psiego nosa. Równie dobrze sprawdzą się naturalne metody, takie jak smarowanie nosa psa oliwą z oliwek lub olejem rybnym.

O natłuszczaniu psiego nosa należy pamiętać zwłaszcza zimą, kiedy bardzo niskie temperatury sprzyjają przesuszaniu skóry.

Sprawdzaj nos swojego psa

Nos zwierzaka może powiedzieć ci wiele o jego kondycji i samopoczuciu. Pamiętaj: jeśli nos jest ciepły i suchy, a zwierzak najchętniej spałby w legowisku dla psa przez cały dzień, należy sprawdzić temperaturę ciała i w razie potrzeby, prędko zareagować.