Piękna przyroda, niesamowite widoki, duże przestrzenie, turystyczne atrakcje i liczne możliwości planowania spacerów – tak wyglądają niemal wszystkie parki narodowe w Polsce. Do każdego może wejść człowiek, ale już nie we wszystkich mile jest widziany człowiek z psem.

W Polsce do dyspozycji turystów są 23 parki narodowe. Niektóre z nich objęte są ochroną ścisłą i czynną. Dlatego też do niektórych parków narodowych bez problemu wejdziemy z psem, ale są też i takie do których w ogóle wchodzić nie wolno lub jest to możliwe, ale tylko na wyznaczonym odcinku. To warto wiedzieć zanim zaplanujemy wycieczkę w towarzystwie czworonożnego przyjaciela.

Do parków narodowych, do których absolutnie psa wprowadzać nie wolno należy Babiogórski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy oraz Woliński Park Narodowy. Planując wyjazd z psem musimy te ograniczenia uwzględnić w rozkładzie zwiedzania, aby nie narazić się na przykre konsekwencje złamania zakazu i otrzymania mandatu karnego.

Przed wyprawą z psem warto też sprawdzić jakie rejony do zwiedzania z czworonogiem oferują parki narodowe z częściowym ograniczeniem wprowadzania psów. Do takich zalicza się Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty, Roztoczański Park Narodowy i Słowiński Park Narodowy. W tych parkach wyznaczone są do wędrówki z psem konkretne miejsca, a regulaminy najczęściej zawierają informację o prowadzeniu psa na smyczy i w kagańcu.

Na szczęście są też i takie parki narodowe, gdzie na całej ich przestrzeni możemy spacerować z czworonogiem. To Kampinoski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych, Poleski Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy. Na trasach każdego z tych parków obowiązkowo należy prowadzić psa na smyczy. Regulaminy niektórych z tych parków wymagają też założenia psu kagańca. Wszystko w trosce o tamtejszą roślinność i mieszkającą na terenie parków zwierzynę. Karkonoski Park Narodowy na razie w całości dostępny jest dla psów, ale są plany, by w przyszłości wprowadzić ograniczenia. Dlatego warto już teraz skorzystać z tamtejszych szlaków turystycznych.

Po wypadzie z psem koniecznie trzeba pamiętać o regeneracji czworonoga. Zbilansowany posiłek i wygodne legowisko pomogą psu odpocząć i nabrać sił do dalszych wędrówek.