Właśnie dowiedziałeś się, ze twoja suczka jest szczenna? To wspaniała wiadomość – niebawem w twoim domu pojawią się rozbrykane szczeniaki. Zanim jednak to nastąpi, należy pomóc jej w ważnym procesie, jakim jest budowanie gniazda. Jego nieodłącznym elementem jest legowisko dla psa. Jakie wybrać? Podpowiadamy!

Boisz się, że nie podołasz przygotowaniu swojego psa do porodu? Spokojnie – zwierzęta w większości same doskonale dają sobie radę z tak naturalnymi kwestiami. Jako właściciel możesz jednak znacznie ułatwić suczce zadanie. Dowiedz się, jak przygotować gniazdo dla przyszłej psiej mamy oraz jej szczeniąt.

Budowanie gniazda

Ciąża u psów trwa około 58-68 dni. Przez większą część tego czasu, suczka powinna zachowywać się zupełnie normalnie – jedynymi objawami zwiastującymi jej odmienny stan będą ospałość i częstsza chęć do odpoczynku. Dopiero na 2-3 tygodnie przed ważnym wydarzeniem, samiczka zaczyna budować gniazdo, czyli przygotowywać kąt dla swoich pociech. Wówczas pies chętniej spędza czas w jednym miejscu, którym najczęściej jest po prostu legowisko. Rolą twoją, jako właściciela, jest pomóc jej w tych ważnych przygotowaniach.

Legowisko dla psa, czyli kluczowy punkt gniazda

To właśnie w nim suczka i młode spędzą najbliższe tygodnie, dlatego warto przyłożyć się do jego wyboru oraz ustawienia. Jak zaplanować idealny kącik dla przyszłej psiej mamy?

Wybierz miejsce na legowisko dla psa

Musisz być przygotowany na to, że najbliższe dni suczka chętniej będzie spędzała w legowisku dla psa. Po pierwsze, pod koniec ciąży stanie się bardziej ociężała oraz niechętna do zabaw i spacerów, po drugie – zacznie planować, w którym miejscu powije szczenięta.

Legowisko dla psa, który spodziewa się szczeniąt, powinno być ustawione w cichym i spokojnym miejscu. Najlepiej, jeśli będzie to kąt całkowicie wyłączony z użytkowania, na przykład odrębne pomieszczenie. Ważne, aby było w nim dostatecznie ciepło (25-30 stopni Celsjusza), co przysłuży się nowonarodzonym pieskom.

Pamiętaj, że w miejscu, w którym suczka przygotuje się do porodu, nie powinny bywać dzieci oraz inne zwierzęta domowe. Taka sytuacja może zestresować psa i wzbudzić poczucie niebezpieczeństwa. Suczka najlepiej poradzi sobie sama, z drobną pomocą najbardziej zaufanej osoby.

Obowiązkowe elementy psiego żłobka

W pobliżu legowiska dla psa powinny znaleźć się miski z karmą i wodą dla mamy. Całą jego okolicę warto wyłożyć podkładami higienicznymi, które należy regularnie wymieniać.

Legowisko dla psa w ciąży – jakie wybrać?

Odpowiednio dobrane posłanie dla psa, który lada moment urodzi, zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwi opiekę nad maluchami. Czym powinno cechować się idealne legowisko dla psiej mamy?

Rozmiar legowiska dla psa i szczeniaków

Legowisko dla ciężarnej suczki powinno być przede wszystkim duże. Weź pod uwagę, że za chwilę będzie musiał się w nim zmieścić nie jeden, a kilka psów. Nawet, jeśli suczka jest niewielka i do tej pory korzystała z małego legowiska w rozmiarze S, na okres ciąży oraz pierwszych dni z małymi warto podarować jej duże legowisko dla psa w rozmiarze xl.

Legowisko dla psiej mamy – wysokość

Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość legowiska. Powinna być optymalna – na tyle, by nie zaszkodziła ciekawskiemu maluchowi, który zdecyduje się opuścić posłanie.

Łatwe w czyszczeniu legowisko dla psa

Posłanie dla psiej mamy musi być także łatwe w czyszczeniu. Oczywiście, powinieneś zabezpieczyć je specjalnymi podkładami, jednak na wszelki wypadek warto zdecydować się na model z tkaniny tapicerskiej, która łatwo poddaje się praniu. Legowiska dla psów Beds4Dogs posiadają zdejmowane pokrowce, dlatego w razie konieczności możesz po prostu wyprać je w pralce.

Psi poród – jak się przygotować?

Psie mamy w większości przypadków same doskonale radzą sobie z wydawaniem dzieci na świat. Jeśli podczas porodu wszystko idzie zgodnie z planem, nie ingeruj – pozwól działać naturze. Mimo wszystko, warto mieć pod ręką numer telefonu do weterynarza, który zainterweniuje w razie komplikacji.

W takim razie, na ile możesz pomagać suczce podczas porodu? Przygotuj dużą ilość ręczników bawełnianych, którymi możesz wycierać nowonarodzone młode. Zazwyczaj jednak to mama sama myje swoje pociechy,a twoja pomoc nie będzie potrzebna. Do sprzątania przestrzeni przejdź dopiero, gdy suka wyda wszystkie szczeniaki – wcześniej może ją to denerwować.

Odpoczynek w legowisku po porodzie

Wygodne legowisko dla psa przyda się suczce również po porodzie, który jest dla niej bardzo wyczerpującym wydarzeniem. Miękkie posłanie dla psa wypełnione silikonową kulką zapewni jej i młodym bardzo komfortowy sen. Jako, że silikon ma właściwości antyalergiczne, nie musisz obawiać się, że któryś ze szczeniaczków zareaguje na nie uczuleniem.

Wybierz legowisko dla psa i szczeniąt

Aby ciąża i poród psa przebiegły bezstresowo i wygodnie, pomóż mu w budowaniu gniazda. Wystarczy ustronne miejsce oraz wygodne legowisko dla psa, aby stworzyć idealne warunki do powitania szczeniaczków.