Marzysz o czworonożnym przyjacielu i zastanawiasz się, jakiego psa wybrać do niewielkiego mieszkania w bloku?

Podejmując decyzję, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, aby żadna ze stron nie była poszkodowana. Sama wielkość psa nie zawsze jest bowiem wyznacznikiem tego, czy dobrze będzie on się czuł w bloku. Na co zatem jeszcze warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jakie rasy psów do bloku są najbardziej polecane przez ekspertów i czym powinien się charakteryzować pies do mieszkania.

Czy pies do mieszkania to dobry pomysł?

Jeśli jeszcze się wahasz, czy trzymanie psa w mieszkaniu w bloku w ogóle jest dobrym pomysłem, odpowiadamy: oczywiście, że tak! Dobierając odpowiednio charakter, rasę oraz wielkość psa do swoich możliwości, możesz na tym tylko zyskać. Psi kompan to bezwarunkowa przyjaźń, ogrom radości i bezapelacyjna motywacja do codziennych spacerów — czego często brakuje właśnie osobom mieszkającym w blokach.

Jednak pies to także, a może nawet przede wszystkim odpowiedzialność. Spełnienie jego podstawowych potrzeb to obowiązek każdego właściciela, a nie należy do nich wyłącznie karmienie i spacery. Dlatego zanim kupisz lub adoptujesz psa do mieszkania, weź pod uwagę kilka istotnych czynników.

Jaki pies do bloku — na co zwrócić uwagę?

Istnieją pewne kryteria, a także kwestie techniczne, z którymi powinna być związana Twoja decyzja o wyborze psa do mieszkania. Dzięki nim będziesz mógł zapewnić swojemu pupilowi spełnienie podstawowych potrzeb, a tym samym dać mu szczęście każdego dnia. Jakie zatem są te kryteria?

  • Miejsce. Niezależnie od tego, czy psiak jest mały, czy większy, musi mieć swoją prywatną przestrzeń w mieszkaniu. Miejsce, w którym stoi miska, jest dla psa świętością, dlatego powinna ona znaleźć się w miejscu, gdzie czworonóg będzie mógł swobodnie spożywać posiłki bez domowników chodzących nad jego głową. Również umiejscowienie legowiska jest istotne. Zastanów się więc, czy w Twoim mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca na takie elementy. Ponadto niektóre psy potrzebują więcej ruchu, niż inne. Dlatego jeśli masz naprawdę małe mieszkanie, warto wybrać rasę, która nie potrzebuje wiele przestrzeni.
  • Członkowie rodziny. W tej kwestii najistotniejsze jest to, czy wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na posiadanie psa oraz posiadanie dzieci. Jeśli bowiem masz dzieci, warto wybrać rasę, która dobrze znosi kontakt z nimi, jest łagodna i cierpliwa.
  • Styl życia. Jeśli w ciągu doby przebywasz w mieszkaniu zaledwie kilka godzin, zastanów się, czy znajdziesz dodatkowo czas dla psa. Nie chodzi tutaj jedynie o obowiązkowe spacery czy wizyty i weterynarza, ale także zabawę czy nawiązywanie więzi. Dla osób, które wolny czas wolą spędzać na kanapie, pies typu husky także nie będzie dobrym wyborem. Z kolei osoby uwielbiające długie spacery i aktywny wypoczynek ucieszą się z psiego towarzysza, który dotrzyma im kroku.

Jakie rasy psów do bloku najlepiej wybrać?

Nie zawsze pies w bloku musi być rasowy. Często wystarczy, jeśli będzie to mały piesek do bloku. Schroniska pełne są cudnych czworonogów idealnie nadających się do mieszkania w bloku, a domy tymczasowe lub opiekunowie takich psiaków potrafią już powiedzieć nieco więcej na temat ich charakteru i temperamentu. Z kolei w przypadku psiaków rasowych lub w typie konkretnej rasy, znamy już uwarunkowania genetyczne i możliwe zachowania, predyspozycje i upodobania takiego psiaka. Oto rasy, które dobrze będą czuły się w mieszkaniu w bloku.

Buldogi francuskie

Niezwykle popularna obecnie rasa psów — buldogi francuskie świetnie nadają się do mieszkania w bloku. Są inteligentne i czyste, mają krótką sierść, którą rzadko gubią, a ich ulubionym zajęciem jest raczej wylegiwanie się w legowisku zamiast długich i męczących spacerów. Nie są także skore do głośnego szczekania, co z pewnością docenią sąsiedzi. Buldogi z reguły dobrze tolerują dzieci oraz inne zwierzęta.

Cocker spaniel

Ta rasa, choć to dobre psy do bloku, wymaga już sporo więcej aktywności niż buldogi. Dlatego cocker spaniel sprawdzi się w przypadku osoby, która lubi aktywnie spędzać czas. Długie spacery, zabawa na świeżym powietrzu i spędzanie czasu z ukochanym opiekunem — tego do szczęścia potrzebuje cocker spaniel.

Maltańczyki

Niewielkie, białe pieski do bloku, które dobrze odnajdą się w niewielkiej przestrzeni. Są lekkie, nie linieją intensywnie, a na dodatek są cierpliwe i łagodne, więc dobrze nadają się dla rodzin z dziećmi. Nie potrzebują także wyjątkowo dużo ruchu, a jedynie krótkich spacerów o regularnych porach, ale także systematycznych kąpieli i czesania. Podobnymi rasami nadającymi się do bloku będą także shih-tzu lub yorkshire terrier.

Chihuahua

Maleńkie pieski, głównie kojarzone z „maskotkami” gwiazd i celebrytek, choć niesłusznie — te maluchy mają bowiem swoje charakterki i są wyjątkowo energiczne. Na szczęście mają na tyle krótkie łapki, że już na krótkim spacerze można je porządnie zmęczyć. W mieszkaniu z pewnością znajdą swój kąt, choć najlepiej czują się oczywiście na kanapie. Ich minusem może być jednak skłonność do dość głośnego szczekania, szczególnie wtedy, gdy są w większej grupie.

Jack Russel Terriery

Idealne psy dla osób aktywnych — lubią długie spacery, a nawet bieganie. Są bardzo towarzyskie, choć bywają uparte i niecierpliwe, jeśli więc masz w mieszkaniu małe dzieci, warto nadzorować ich kontakt z pieskiem. Rasa ta nadaje się do mieszkania w bloku, ponieważ nie potrzebuje dużo terenu, aby się wyszaleć. Cenę za to mogą jednak zapłacić niektóre kruche przedmioty w mieszkaniu.