Nikogo nie zdziwimy, mówiąc, że wygodny i zdrowy to podstawy psiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pies, który się nie wysypia, jest narażony na wiele różnych chorób, w tym także psychicznych. Dowiedz się, jak legowisko dla psa i jakość snu wpływają na układ nerwowy Twojego zwierzaka.
Regeneracja jest ważna dla wszystkich organizmów żywych, w tym również dla psów. Czas spędzony na odpoczynku sprzyja regeneracji ciała i mózgu, dlatego tak ważne jest to, aby zwierzak mógł spać w wygodnym i ustronnym miejscu. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie o tym, że pies może spać dosłownie wszędzie.
Mając na uwadze zdrowie swojego zwierzaka, powinieneś pomyśleć o jego przyszłości. Czy wiesz, że psi seniorzy mogą cierpieć na choroby układu nerwowego wynikające z niedostatku snu? Jedną z nich jest dysfunkcja poznawcza, nazywana psim Alzheimerem.
Czym jest dysfunkcja poznawcza?
Jeśli Twój pies wkroczył właśnie w jesień życia i zachowuje się nietypowo, powinieneś przyjrzeć się mu bliżej. Niektóre zachowania, których pies nie przejawiał wcześniej, mogą świadczyć o demencji starczej. Zmiany postępują powoli i stopniowo, jednak ich prędkie zauważenie pozwala znacznie poprawić stan zdrowotny zwierzaka i zahamować postęp choroby.
Objawami dysfunkcji poznawczej u psa są:
- Spowolniony chód,
- Brak reakcji na wołanie,
- Zaburzenia rytmu dobowego,
- Stany lękowe.
Musisz wiedzieć, że tzw. psi Alzheimer jest stanem bardzo uciążliwym dla zwierzaka. Choć choroba nie została kompletnie zbadana, przypuszcza się, że psy – podobnie jak ludzie – w trakcie demencji tracą pamięć. Wiąże się to z wielkim lękiem i stresem. W skrajnych przypadkach zwierzaki snują się bez celu całymi dniami, utykają pomiędzy meblami i reagują agresywnie na dobrze znane im osoby.
Właściciel psa z dysfunkcją poznawczą powinien uzbroić się w wyrozumiałość i cierpliwość. Zwierzę dotknięte problemem może niszczyć meble i załatwiać się w domu – nawet jeśli do tej pory nigdy tego nie robiło.
Co przyczynia się do dysfunkcję poznawczej?
Psi Alzheimer to objaw starzenia się organizmu i bardzo trudno mu zapobiec. Udowodniono jednak, że niektóre czynniki mogą zwiększyć ryzyko zapadnięcia na dysfunkcję poznawczą. Należą do nich przede wszystkim źle dopasowana dieta oraz złej jakości wypoczynek, któremu dziś chcemy poświęcić nasz artykuł.
Legowisko dla psa i spokój – dla zdrowia psychicznego!
To absolutnie nieprawda, że pies zadowoli się kawałkiem dywanu pod stołem w gwarnym pokoju. Choć zwierzak nie powie Ci głośno, że takie warunki do odpoczynku mu nie odpowiadają, zaufaj nam: Twój pupil zasługuje na własne, spokojne miejsce do snu.
Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić w trosce o zdrowie psychiczne swojego psa, jest zakup legowiska. Koniecznie wygodnego, dopasowanego do jego rozmiarów. Legowisko dla psa jest jak schronienie przed światem, w którym może schować się, by szybko zregenerować siły.
Legowisko dla psa powinno być ustawione w cichym i przestronnym miejscu. Biegające dzieci czy ciągle przechadzający się goście zaburzają sen psa i mogą powodować niepotrzebny stres, który uniemożliwi zwierzakowi zapadnięcie w zdrowy dla jego psychiki sen głęboki.
Gwarantując swojemu zwierzakowi spokojny wypoczynek, pozwalasz zregenerować mu nie tylko siły. Sen jest niezbędny dla kondycji mózgu i odbudowy połączeń nerwowych. Można śmiało postawić tezę, że odpowiednia ilość snu zmniejszy ryzyko zapadnięcia na psią demencję w późniejszych latach.
Jak dbać o psa z demencją?
Pies, który już wykazuje objawy dysfunkcji poznawczej, wciąż potrzebuje bardzo silnej troski. Mimo, że zwierzak czasem może zachowywać się dziwnie, a nawet Cię nie rozpoznawać, zapewnij mu sporą dawkę zrozumienia i akceptacji.
- Wyeliminuj stresogenne czynniki – pies z dysfunkcją poznawczą nie powinien mieszkać w towarzystwie małych dzieci i zwierząt, które go nie akceptują.
- Często głaszcz psa i zwracaj się do niego przyjaznym tonem, aby czuł, że jest bezpieczny.
- Podawaj psu dobrą karmę dopasowaną do potrzeb seniorów. Na rynku znajdziesz sporo produktów, które wspierają działanie psiego układu nerwowego.
- Zorganizuj dla psa jego własny kąt, w którym znajdą się legowisko dla psa, miseczki z jedzeniem oraz wodą i ulubione zabawki.
- Częściej niż dotychczas odwiedzaj weterynarza, który przeprowadzi kontrolę zarówno stanu fizycznego, jak i psychicznego zwierzaka.
Legowisko dla psa chroni przed depresją
Demencja starcza to nie jedyna choroba psychiczna powodowana długotrwałym niedostatkiem snu. Psy, które sypiają w złych warunkach, są narażone na wiele innych schorzeń, w tym m.in. depresję. Niestety, niewielu właścicieli trafnie rozpoznaje ją u swoich zwierzaków.
Jak rozpoznać depresję u psa? Do najczęstszych objawów należą osowiałość, niechęć do jedzenia i zabaw, ospałość. Pies z depresją może nie sypiać prawie wcale bądź harcować w nocy.
Jeśli zauważyłeś podobne symptomy u swojego zwierzaka, upewnij się, że dbasz o wszystkie aspekty jego zdrowia. Zatroszcz się o jego dietę, odpowiednią dawkę ruchu oraz wygodne legowisko dla psa, które zachęci go do odpoczynku.