Buldogi francuskie to psy, które przez długi czas nie były bardzo znane w Polsce, ale w ostatnim czasie przeżywają szczyt swojej popularności. Coraz częściej możemy zobaczyć na ulicach miast podczas spacerów z właścicielami. Zastanawiasz się nad zaopiekowaniem się tym uroczym psiakiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Buldog francuski – ogólne informacje

Buldogi francuskie klasyfikowane są jako małe psy molosowate. Zalicza się je do małych ras – w kłębie średnio mierzą 24-35 cm, a ważą od 8 kg do 14 kg. Ich pochodzenie nie jest do końca jasne – prawdopodobnie ich przodkami były buldogi angielskie, a w wyniku krzyżowania z innymi rasami (m.in. terrierami lub mopsami) powstały buldożki o obecnie znanym nam wyglądzie. Buldogi francuskie przybyły do Francji z Anglii, jednak to w kraju sera i winnej latorośli zostały zarejestrowane jako rasa, stąd ich nazwa. Najbardziej charakterystycznym elementem ich budowy jest duża, kwadratowa głowa z płaskim pyskiem i dużymi, stojącymi uszami. Co ciekawe, rasa ponoć prawie całkowicie zanikła po II wojnie światowej, jednak dzięki staraniom hodowców udało się odbudować populację.

Buldog francuski – dlaczego warto?

Buldożki można nazwać małymi psami o wielkich sercach. Ich charakterystyczną cechą jest niezwykle silne przywiązanie do opiekunów – są ogromnie oddane i chętnie towarzyszą im w codziennych czynnościach. Będą świetnymi kompanami do towarzystwa i członkami rodziny – także tych z dziećmi, gdyż buldogi je uwielbiają i pozwalają im zrobić ze sobą wszystko. Ta rasa czuje się odpowiedzialna za swoją rodzinę do tego stopnia, że w sytuacji zagrożenia ze strony człowieka lub innego psa bez zastanowienia stanie w jej obronie.

Legowisko dla buldożka

Te urocze psiaki to także ogromne pieszczochy – uwielbiają być głaskane i przytulane. Domagają się także ciągłej uwagi i okazywania uczuć ze strony opiekuna. Buldogi francuskie to rasa niezwykle wesoła i łagodna. Mają radosne usposobienie i są skore do zabawy o każdej porze. To też psy przyjazne w stosunku do ludzi. Jeśli w Twoim domu pojawi się nowy gość, Twój pupil będzie traktował go z rezerwą, ale nigdy nie będzie miał wobec niego wrogiego nastawienia. Kiedy pies przekona się, że gość nie ma złych zamiarów, sam podejdzie do niego i zacznie go traktować jak dobrego znajomego, domagając się pieszczot.

Buldożki to psy niezwykle inteligentne, które chętnie i szybko się uczą. Jeśli będziesz z nim łagodnie, ale konsekwentnie trenował od samego początku, nauczy się odpowiedniego zachowania, a Ty nie będziesz musiał w przyszłości zmieniać jego przyzwyczajeń. Co ważne, ta rasa świetnie dostosuje się do każdych warunków mieszkaniowych.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M brąz
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary
  • łóżeczko dla psa
    Legowisko dla psa – seria PLATINUM WHITE, rozmiar M

Ich zdecydowanym atutem jest to, że prawie w ogóle nie szczekają. Są jednak bardzo czujne, więc jeśli już to robią, to warto sprawdzić co się dzieje. Kolejną zaletą jest fakt, że buldogi nie są typem, który pozostawiony sam w domu będzie demolował mieszkanie i niszczył rzeczy właścicieli. Najlepiej świadczy o nich chyba to, że w innych krajach są wykorzystywane jako psy terapeutyczne, m.in. w leczeniu dzieci z autyzmem, w domach spokojnej starości czy nawet w procesie resocjalizacji więźniów.

Buldog francuski – co musisz wiedzieć?

Musimy wspomnieć jednak także o tych aspektach charakteru buldogów, na które trzeba zwrócić uwagę, a które mogą być uciążliwe dla niektórych osób. Po pierwsze, ich przywiązanie do właściciela może przerodzić się w zazdrość. Tym psiakom trzeba poświęcać dużo czasu i uwagi, jednak nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której buldog francuski jest od Ciebie całkowicie uzależniony i musisz się nim ciągle zajmować.

Po drugie, ta rasa bardzo nie lubi zostawać sama w domu, dlatego jeśli wiesz, że będzie taka konieczność, powinieneś przyzwyczajać swojego pupila do rozłąki od pierwszych dni. Buldogi nie są odpowiednimi psami dla osób, które wychodzą do pracy na 8 godzin – w tej sytuacji będą smutne i nieszczęśliwe. To psy niezwykle delikatne, które nie lubią hałasu i nerwowej atmosfery w domu. Nie można na nie krzyczeć, bo bardzo łatwo się stresują, a ze względu na przywiązanie do właściciela są bardzo wrażliwe na jego nastrój.

Legowisko dla buldoga

Buldogi są również uparte, a także mają skłonności do dominacji, przez co mogą stać się uciążliwe. Co więcej, to psy tak urocze, że przejęcie władzy w domu może zostać przez Ciebie nawet niezauważone – dlatego konieczne jest ustalanie hierarchii od pierwszych dni buldożka w domu i konsekwentne jej podkreślanie.

Jak wyglądają relację buldogów z innymi zwierzętami? Wobec psów są raczej nieufne, z wyjątkiem tych, z którymi wychowywały się od samego początku. Buldogi mają jednak tendencje do ustalania hierarchii także w tych relacjach, więc nie sprawdzą się w domu, w którym jest już inny dominujący pies. Dobrze dogadują się z kotami i innymi zwierzętami.

Buldog francuski: Idealny towarzysz rodzin z dziećmi

Kto powinien rozważyć zaproszenie buldożka francuskiego do swojej rodziny? Te towarzyskie psy doskonale odnajdą się w tych domach, w których zamieszkuje sporo osób, w tym także i dzieci. Jak wspomnieliśmy, są to pieski niesamowicie przyjacielskie i pogodne. Szybko obdarzają uczuciem zarówno dorosłych, jak i maluchy – oczywiście tylko wówczas gdy te traktują je z należytą czułością. Osoby posiadające małe dzieci muszą jednak pamiętać, że buldog to pies zabiegający o atencję; gdy jej nie otrzymuje, może stać się osowiały. Temu wyjątkowemu pieskowi każdego dnia należy okazywać miłość.

Co bardzo interesujące, ze względu na swoje usposobienie, buldogi francuskie nie mają potrzeby, by polować i gonić za zwierzyną. Właśnie dlatego nie atakują kotów oraz spokojne, (choć nieufnie) odnoszą się do innych psów. Pokojowo nastawiony do świata buldog może zamieszkać również w domu, w którym przebywają mniejsze zwierzęta: gryzonie, płazy czy ptaki.

Legowisko dla buldoga francuskiego

Buldog francuski – zdrowie i pielęgnacja

Nie ma co ukrywać, że buldogi będą wymagać od właściciela pewnych poświęceń, a przede wszystkim kontroli. Ze względu na swoją charakterystyczną czaszkę, mają specyficzną budowę układu oddechowego, przez co często chrapią, sapią, tracą dech i są słabo wytrzymałe fizycznie. Problemy z oddychaniem mogą się nasilać podczas wysokich temperatur, na które ta rasa jest niezwykle wrażliwa.

Jeśli na dworze jest bardzo ciepło, musisz bezzwłocznie schować psa do domu lub w inne chłodne miejsce, w którym będzie miał dostęp do świeżej wody. W innym wypadku możesz go narazić na udar słoneczny. Ważna jest tutaj Twoja kontrola nad pupilem – prawdopodobnie sam nie wróci do domu, gdyż buldogi uwielbiają wygrzewanie się na słońcu, a także zabawę na dworze, którą mogą kontynuować nawet pomimo kłopotów z oddychaniem.

Ze względu na wyjątkową budowę czaszki, buldogi mają także tendencje do bardzo szybkiego jedzenia, bez dokładnego pogryzienia pokarmu. Z tego powodu najlepiej podawać im karmę w większych kawałkach, gdyż mniejszymi mogą się zadławić. Fałdki na pyszczku muszą być regularnie pielęgnowane, gdyż nie odparowuje z nich woda i są narażone na odparzenia oraz infekcje skórne. Mają także skłonności do podrażnień skóry i alergii.

Sierść buldogów nie jest trudna w pielęgnacji – wystarczy wyczesywać ją regularnie odpowiednią szczotką. Przy niskich temperaturach trzeba im jednak zakładać specjalne, ciepłe ubranka, gdyż łatwo marzną.

Buldogi wymagają regularnych ćwiczeń. Ta rasa ma tendencje do nadwagi, dlatego trzeba dbać o ich ruch. Jest to o tyle łatwe, że te psiaki uwielbiają zabawę z właścicielami – pamiętajmy jednak, żeby ich nie przeforsować. Kiedy widzimy, że pies ma problemy z oddychaniem, natychmiast zaprzestańmy zabawę. Warto wybierać się także z pupilem na długie, energiczne spacery. Powinniśmy jednak unikać męczących biegów, skoków i zabaw w wodzie – buldożki nie lubią i prawdopodobnie nie umieją pływać. Uważa się nawet, że zbiorniki wodne są dla nich śmiertelnie niebezpieczne, gdyż ze względu na nieproporcjonalnie dużą głowę mogłyby utonąć.

Jak najłatwiej scharakteryzować buldogi francuskie? To radosne psiaki, które kochają swoich właścicieli do szaleństwa. Do szczęścia potrzebne jest im dobre jedzenie, wygodne i miękkie legowisko oraz ich pan. Musisz jednak pamiętać, że to także psy, które będą wymagały Twojej uwagi i opieki.