Gdy w domu pojawia się radosny szczeniak, mało kto myśli o jego starości. Należy jednak pogodzić się z tym, że psy starzeją się szybciej niż człowiek, a prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć z dolegliwościami związanymi z wiekiem zwierzęcia. Jakie legowisko dla psa w starszym wieku wybrać? I co zrobić, aby psia jesień życia była czasem pełnym szczęścia?

Myślenie o psiej starości jest trudne dla każdego właściciela czworonoga. Trudno pogodzić się z faktem, że życie ukochanego pupila powoli dobiega końca. Warto jednak odrzucić negatywne myśli i postarać się zrobić wszystko, by ten czas był dla psa pełen szczęścia i miłości.

Kiedy pies zaczyna się starzeć?

Starość nie ominie nikogo – również twojego psa. Póki jest młody i pełen energii, z pewnością nie myślisz o jego jesieni życia. Pamiętaj jednak, że dotyczy ona każdego zwierzaka i warto być na nią właściwie przygotowanym. Nie określono, w jakim wieku pies zaczyna się starzeć – u każdej rasy moment ten pojawia się w nieco innym wieku. Zauważono jednak, że psy ras dużych, na przykład labradory, starzeją się szybciej niż małe pieski. Psy żyją średnio od 10 do 15 lat.

Jak rozpoznać, że pies zaczyna się starzeć?

Dobrze znający psa właściciel nie powinien mieć problemu z zauważeniem oznak starości. Pies mniej chętniej się bawi i częściej chce spędzać czas w legowisku. Staje się ospały i może mieć problemy z apetytem. W wieku podeszłym u psów mogą rozwinąć się również dolegliwości zdrowotne, związane z układem kostno-stawowym, sercem, wątrobą czy nerkami.

Wskutek zmniejszonej aktywności, starszy pies zaczyna tyć. Tak, jak i u ludzi, może dojść do osłabienia wzroku oraz słuchu, a także siwienia.

Jak dbać o psiego seniora?

Okres starości nie musi być dla psa nudny i przygnębiający. Wiele zależy od ciebie – wciąż możesz sprawić, że twój pupil będzie czuł się radosny i zadowolony. Poznaj nasze sposoby dbania o psa w starszym wieku.

Zadbaj o wygodne legowisko dla psa

Psi seniorzy chętniej wypoczywają w legowisku. Czasy, w których twój psiak zasypiał gdzie popadnie już dawno minęły – teraz wymaga dużej wygody. Podaruj mu legowisko dla psa z solidną poduchą wypełnioną silikonową kulką, która jest odporna na odkształcanie. Odtąd drzemki twojego psa będą o wiele przyjemniejsze.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Zdrowa dieta dla psiego seniora

Psom w wieku podeszłym warto podawać specjalną karmę, która posiada zwiększoną ilość mikroelementów. Karmy dla seniorów wzmacniają psie kości i wzrok, a także wspomagają pracę układu trawiennego.

Umiarkowana aktywność

Starszy pies potrzebuje dużo odpoczynku i należy mu to umożliwić. Nie oznacza to jednak, że zwierzę powinno całymi dniami wylegiwać się w posłaniu dla psa. Zapewnij mu codzienną, lekką aktywność, na przykład w postaci krótkiego spaceru. To bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia czworonoga.

Pamiętaj jednak, że psa w starszym wieku nie wolno forsować. Nie zmuszaj go do biegania, długiego chodzenia lub wdrapywania się na schody. Wszystko z umiarem!

Kontakt z naturą

Każdy pies w otoczeniu przyrody czuje się znakomicie. Zadbaj o to, by twój czworonóg możliwie jak najczęściej mógł wypoczywać na łonie natury, na przykład nad wodą lub w lesie.

Zabawy z psim seniorem

Co prawda nie jest do nich przekonany tak, jak szczeniak, ale na pewno nie odrzuca ich kategorycznie! Psi senior nadal może podejmować zabawy stymulujące jego spryt, cierpliwość i inteligencję. Bardzo dobrze sprawdzą się zabawki interaktywne, pozwalające na wypełnienie ich smakołykami. Poszukiwanie ich będzie dla psa relaksem i przyjemnością.

Poświęć uwagę przyjacielowi

Pomimo podeszłego wieku psa, poświęcaj mu tak dużo uwagi, jak wcześniej. Mów do niego, okazuj mu czułość, a jeśli zwierzak pozostaje w dobrej formie, trenuj wykonywanie komend. Poczucie, że wciąż o niego dbasz, jest niezbędne dla dobrej formy psychicznej starzejącego się psa!

Częstsze spotkania z weterynarzem

Psi senior jest bardziej narażony na szereg dolegliwości zdrowotnych niż młody pies. Problemy z zębami, trawieniem czy chodzeniem będą dotykać go coraz częściej. Nie bagatelizuj kłopotów psa; znajdź dobrego weterynarza i zabieraj go do niego regularnie. Specjalista powinien na bieżąco kontrolować zdrowie zwierzaka.

Usprawnij codzienne funkcjonowanie

Zadania, które niegdyś dla psa były błahostkami, na starość mogą być bardzo niebezpieczne. Starsze psy często mają problemy z wchodzeniem po schodach; to duży wysiłek dla ich stawów oraz serca. Jeśli do tej pory legowisko dla psa znajdowało się na piętrze, przenieś je na parter.

Spokój w psiej jesieni życia

Większość starszych psów źle znosi obecność małych dzieci oraz żywiołowych zwierzaków. Oczywiście, istnieją odstępstwa od reguły – wiele psiaków pomimo swojego wieku chętnie obcuje z maluchami lub innymi pupilami. Obserwuj zachowanie swojego psa; jeśli zauważysz, że czyjaś obecność bardzo mu nie odpowiada, postaraj się ograniczyć ją do minimum.

Psia starość może być fajna!

Przestań myśleć o psiej starości jako o smutnym schyłku życia. Ten okres wciąż może być dla twojego zwierzaka pełen radości i niespodzianek. Wiele zależy od ciebie!