Czy psy mogą chorować na bezsenność? Okazuje się, że tak! Czworonogi, podobnie jak ich właściciele mogą cierpieć na zaburzenia snu spowodowane różnymi czynnikami. Zdradzamy, jakie powody stoją za złym samopoczuciem w posłaniu dla psa oraz co zrobić, aby zwierzakowi odpoczywało się o wiele lepiej.

Problemy z zasypianiem w legowisku dla psa

Dorosłe psy śpią z reguły 12-14 godzin na dobę, z kolei szczeniaki jeszcze dłużej. Jeśli psi sen trwa o wiele krócej (mniej niż6 godzin) można podejrzewać, że u zwierzaka zachodzą zaburzenia snu.

Długość snu nie jest jednak sztywną regułą – aby można było mówić o stuprocentowych kłopotach ze snem, trzeba zwrócić również uwagę na jego jakość. Aby była ona jak najlepsza, poszczególne jego cykle muszą odbywać się nieprzerwanie i płynnie.

Do zaburzenia cyklów snu u psa może przyczynić się wiele czynników. Do tych najczęstszych zalicza się nadpobudliwość ruchową, depresję i stany lękowe. Sen długotrwale przerywany obecnością tych dolegliwości jest niewystarczający do pełnego odpoczynku, czego skutkiem może być pogorszone samopoczucie zwierzęcia, a nawet problemy zdrowotne.

Jak zadbać o sen w psim legowisku?

W takim razie co zrobić, aby zwierzak pozbył się problemów ze snem? Jeśli zauważasz jego dziwne zachowanie nawet wtedy, gdy nie śpi, konieczna może okazać się konsultacja z weterynarzem lub behawiorystą. O ile złe samopoczucie związane np. z nieodpowiednią lokalizacją legowiska dla psa szybko można wyeliminować, o tyle depresja czy nadpobudliwość mogą wymagać specjalistycznej pomocy.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Jeśli Twój pies jest zdrowy, a mimo to nie śpi najlepiej, być może popełniasz jeden z popularnych błędów związanych z organizacją psiego snu.

  • Legowisko dla psa we właściwym miejscuPamiętaj, że posłanie dla psa musi znajdować się w spokojnym miejscu, w którym zwierzak będzie mógł wypocząć. Być może Twój pies nie śpi, bo legowisko jest ustawione w zbyt gwarnym otoczeniu?
  • Wygodne legowisko dla psaŁóżko dla psa musi być dopasowane do jego wielkości. Powinno być odpowiednio miękkie i wykonane z właściwych materiałów, by izolować psiaka od twardej podłogi. Błędem jest przekonanie, że „pies zaśnie wszędzie” – zwierzakom także może być niewygodnie!
  • Aktywność ruchowa psaZanim pupil odpocznie w posłaniu dla psa, dobrze jest wybrać się z nim na krótki spacer, a jeśli pogoda nie sprzyja – pobawić się w domu. Psy nie są przystosowane do biernego trybu życia. Potrzebują ruchu, który wyładuje nadmiar emocji i stresu.
  • Poczucie bezpieczeństwaAby spać zdrowo pies musi czuć, że znajduje się w bezpiecznym otoczeniu. Gdy pupil zasypia w legowisku dla psa możesz przez chwilę go pogłaskać i powiedzieć parę słów ciepłym głosem.

Pamiętaj, że odpowiednio długi i wygodny sen psa jest niezbędny dla jego zdrowia. Nie bagatelizuj objawów bezsenności u zwierzaka – gdy tylko nastąpią, spróbuj zniwelować je domowymi sposobami lub skonsultuj się z weterynarzem. W wielu przypadkach zmiana legowiska dla psa na nowszy model okazuje się wystarczająca.