Codziennie masz budzik ustawiony na 7 rano. Każda godzina snu jest na wagę złota, lecz niestety – Twój pies ma całkiem inne plany. Budzi Cię nad ranem, szczeka lub rozrabia w domu. Co robić? Dlaczego pies harcuje nocą, zamiast grzecznie spać w legowisku? Poznaj możliwe przyczyny.

Nie bez powodu wiele osób twierdzi, że życie z psem przypomina wychowywanie wiecznego dziecka. Zwierzak wymaga ogromnej troski na każdym etapie, a nieraz przejawia zachowania przypominające niesfornego niemowlaka. Jednym z problemów, z którym boryka się niejeden z właścicieli psów, jest nocne budzenie.

Psy potrzebują więcej snu niż ludzie – średnio 12-14 godzin na dobę. Bywa jednak, że pupil sypia głównie za dnia, a nocą urządza sobie wycieczki po mieszkaniu. Niekiedy pies może ostentacyjnie budzić właściciela, wskakując do łóżka i wyjąc.

Taka sytuacja jest bardzo męcząca zarówno dla człowieka, jak i dla psa, który nie żyje zgodnie z „prawidłowym” biologicznym zegarem. Zwierzak, który nie śpi nocą, jest zmęczony oraz osowiały w ciągu dnia. Dowiedz się, dlaczego pies rozrabia nocą, zamiast spać w legowisku.

Czemu pies nie śpi? Najczęstsze przyczyny bezsenności

Pupil budzący z nocy na noc może dać w kość wszystkim domownikom. Jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, dlaczego pies urządza Ci nocne pobudki i jak temu zaradzić.

Czynniki zdrowotne

Poszukiwania przyczyny problemu należy zacząć od wykluczenia kłopotów zdrowotnych. Jeśli Twój pies nocą budzi Cię i wyraźnie chce wyjść na spacer, być może boryka się z chorobą układu moczowego. Zwiększone parcie na pęcherz występuje u psów z chorymi nerkami, a także tych, które nabawiły się przeziębienia dróg moczowych.

Gdy pies nie sypia nocami, warto zabrać go do weterynarza, który wykona ogólne badania diagnostyczne. Może okazać się, że zwierzak cierpi na niegroźną infekcję, która pogarsza jego samopoczucie i powoduje bezsenność.

Zbyt daleko od Pana

Jeśli Twój pies długo spał z Tobą łóżku lub przynajmniej w Twojej sypialni, a Ty nagle przeniosłeś jego legowisko gdzie indziej… nie powinieneś być zaskoczony. Pupil przyzwyczajony do tego, że jesteś blisko, może czuć się przestraszony samotnością w nocy. To właśnie dlatego psy drapią do drzwi sypialni i uporczywie budzą swoich właścicieli.

Postaraj się zapewnić swojemu psu miejsce do spania, z którego będzie mógł Cię obserwować. Ustaw legowisko dla psa w sypialni – wówczas problem nocnego budzenia powinien ustąpić.

Pamiętaj, że jeśli pozwalasz psu spać w Twoim pokoju, drzwi na noc powinny pozostać otwarte – na wypadek, gdyby zwierzak chciał w nocy napić się wody lub po prostu zmienić miejsce wypoczynku.

Rozregulowany zegar biologiczny

Nie zapominaj, że psy to zwierzęta stworzone do aktywności. Nawet jeśli jesteś właścicielem leniwego mopsa, każdego dnia powinieneś zapewnić mu odrobinę ruchu i wysiłku. Nie musi być to męczący bieg lub długi spacer. Poświęć swojemu psu czas, organizując zabawę na macie węchowej. Będziesz zdziwiony, jak bardzo pies męczy się, używając swojego nosa!

Miej na uwadze, że zwierzak, który śpi całymi dniami, nocą może po prostu nie mieć na to ochoty. Aby pies nie budził domowników, należy go po prostu „zmęczyć” w ciągu dnia i uniemożliwić długie drzemki. Świetnym sposobem na to, by zwierzakowi zasypiało się lepiej, jest wieczorny spacer.

Nocne podjadanie

Pies może budzić właściciela z jeszcze jednego powodu: może być po prostu głodny! Jeśli po niemiłej pobudce zwierzak prowadzi Cię do miseczki to wiedz, że coś jest na rzeczy. Właściciele czworonożnych żarłoków powinni pamiętać o tym, aby nakarmić psa przed pójściem spać. Na noc warto pozostawić w misce odrobinę suchej karmy, którą pupil będzie mógł przekąsić, gdy obudzi się nocą.

Psie instynkty – czy można z nimi walczyć?

Jeśli pupil ani myśli spać w legowisku dla psa nocą, należy brać pod uwagę czynniki naturalne. Suki w cieczce mogą być nerwowe i miewać problemy ze snem. Podobne kłopoty dotyczą niewykastrowanych samców.

Jeśli jesteś właścicielem suczki, w okresie cieczki szczególnie zadbaj o zapewnienie jej spokojnych warunków i odpowiedniej diety. Suka w cieczce może zachowywać się dziwnie, w tym także ignorować polecenia właściciela. Ważne, aby w tym czasie legowisko dla psa było ustawione w ustronnym miejscu, z dala od gwaru.

Aby hormonalne burze ustały, warto rozważyć sterylizację psa – nie tylko ze względu na to, że ugasi ona jego temperament, ale z wielu innych przyczyn zdrowotnych.

Legowisko dla psa – podstawa zdrowego snu

Nie zapominaj, że Twój pies może mieć problemy z nocnym sen również wtedy, gdy jest mu niekomfortowo. Jeden zwierzak nie może zasnąć, gdy w domu jest za gorąco, inny – gdy brak mu wygodnego posłania. Legowisko dla psa wykonane z dobrych materiałów, cechujące się solidnym wypełnieniem zachęci każdego zwierzaka do długich drzemek również nocą.

Pamiętaj, że zamawiając legowisko dla psa, musisz brać pod uwagę jego wymiary. Aby zwierzakowi było naprawdę wygodnie, dopilnuj, by posłanie pozwalało mu na swobodne wyciągnięcie się.