Kontuzje u psów wcale nie są rzadkością, zwłaszcza jeśli mówimy o rasach wyjątkowo aktywnych i tych uprawiających sporty. Psim sportowcom często zdarzają się zwichnięcia, stłuczenia, a nawet poważne złamania. Niestety, pies nie powie Ci jasno, co i gdzie go boli. To rolą właściciela jest prędkie zauważenie problemu i udzielenie stosownej pomocy.

Jak rozpoznać kontuzję u psa?

Jeśli pies doznaje urazu na naszych oczach, np. wskutek wypadku, sytuacja z reguły jest jasna. O wiele trudniej jest wtedy, gdy zwierzak o kontuzji daje znać z „opóźnionym zapłonem”. Jeszcze kilka godzin wcześniej radośnie hasał po parku, a teraz kuleje? To zupełnie normalna sytuacja: zwykle w momencie urazu poziom adrenaliny u zwierzęcia jest na tyle wysoki, że może ono nie odczuwać i nie objawiać bólu. Problemy dają o sobie znać znacznie później.

Najczęstsze kontuzje u psów

Pies aktywny jest narażony na szereg kontuzji, począwszy od złamań kości, skręceń stawów, bolesnych nadwyrężeń oraz pęknięć. Wiedzą o tym doskonale właściciele zwierzaków biorących udział w sportowych zawodach. Warto mieć tą świadomość, decydując się na adopcję psa rasy, która wymaga wiele ruchu. Uraz ortopedyczny może przydarzyć się jednak także zwykłemu „Burkowi”. Jak rozpoznać, że z kończyną psa dzieje się coś złego?

  • Pies nie pozwala dotknąć kończyny; warczy, piszczy i wyje.

  • Pies kuleje lub unosi kończynę podczas chodzenia.

  • Kończyna jest obrzęknięta, krwawi lub bezwładnie zwisa.

Jeśli podejrzewasz u swojego psa kontuzję, jak najszybciej musisz mu pomóc. Nie rób tego na własną rękę – zgłoś zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej. Zwlekanie z pomocą lekarza może spowodować, że pies nabawi się groźnych powikłań.

Bezpieczna podróż do weterynarza

Przed wyprawą do weterynarza, psa z kontuzją należy zachęcić do wejścia do transportera. W żadnym wypadku nie powinien biegać i skakać na chorej kończynie. Jeśli nie posiadasz transportera znajdź coś, co posłuży za nosze – np. duży koc – i poproś kogoś o pomoc w bezpiecznym przeniesieniu go do samochodu.

Co robić, kiedy pomoc weterynaryjna jest niemożliwa? Wówczas zaopatrz się w elastyczny bandaż i ustabilizuj kończynę swojego psa. Opatrunek należy owinąć zarówno w miejscu wystąpienia urazu, a także nad i pod nim. Pies po założeniu bandaża nie powinien swobodnie zginać chorej kończyny. Taki prowizoryczny opatrunek pozwoli mu przetrwać do najbliższej możliwej wizyty u weterynarza.

Leczenie psich urazów ortopedycznych

Sposób leczenia urazów u psa zależny jest od ich rozległości. Złamania i skręcenia wymagają opatrunku stabilizującego, który najczęściej wykonuje się z twardej lecz lekkiej żywicy. Czasem na miejscu okazuje się, że pies doznał jedynie lekkiego nadwyrężenia ścięgna i wystarczy unieruchomić nogę za pomocą bandaża.

Leczenie urazów kostnych dla psów jest zwykle stresującym wydarzeniem, dlatego wiąże się z zastosowaniem miejscowego znieczulenia.

Jak dbać o psa po urazie? Najważniejsze zasady

Po szczęśliwym powrocie do domu, powinieneś zapewnić swojemu pupilowi warunki do rehabilitacji.

  • Pies powinien wypoczywać w dużym i wygodnym legowisku dla psa. Chorej kończyny nie wolno nadwyrężać – zanim pies zacznie jej na nowo używać, minie co najmniej kilka dni.

  • Wraz z weterynarzem ustal strategię leczenia. Konieczna może okazać się fizjoterapia, w trakcie której pies powoli zacznie używać chorej kończyny na nowo. Rehabilitacja zapobiegnie zanikom mięśni i usprawni przepływ krwi oraz limfy.

  • Staraj się utrzymać prawidłową wagę psa. Dodatkowe kilogramy znacznie utrudnią mu powrót do formy, dlatego lekarze często zalecają zmniejszenie dawek karmy na czas leczenia. Zwierzak rehabilitowany jest mniej aktywny i więcej czasu spędza w legowisku dla psa, dlatego nie potrzebuje tak wiele kalorii jak wcześniej.

  • Monitoruj stan urazu – codziennie sprawdzaj, czy nie wystąpił obrzęk lub krwawienie. Jeśli weterynarz zalecił regularną zmianę opatrunków, rób to delikatnie i z wyczuciem.

  • Co ze spacerami? Jeśli twój pies jest lekki, możesz wynosić go na dwór na rękach, aby nie nadwyrężał chorej kończyny. Bardzo poważne kontuzje, które uniemożliwiają psu samodzielne załatwianie się mogą wymagać zastosowania podkładów higienicznych w domu lub na tarasie.

Jak chronić psa przed kontuzjami?

W wielu przypadkach kontuzji u psa można uniknąć. U większości zwierzaków do urazów dochodzi z powodu przetrenowania lub niedostatecznego przygotowania do treningów.

  • Jeśli twój pies jest sportowcem, zadbaj o regularność ćwiczeń oraz ich optymalny poziom trudności.

  • U psów sportowych dużą rolę odgrywa rozgrzewka przed treningiem. Wystarczy prosty bieg czy podskoki, aby rozgrzać mięśnie i przygotować psi organizm do wysiłku. Nigdy nie zachęcaj psa do karkołomnych akrobacji, gdy ten nie jest dostatecznie przygotowany.

  • Dbaj o zdrową dietę zwierzaka, podając mu wysokiej jakości karmę i nie dopuszczając do jego nadwagi.

  • Wygodne legowisko dla psa to sama dobroć dla psich kości i stawów.

  • Regularnie zabieraj psa na badania ortopedyczne, podczas których lekarz w porę odkryje rozwijające się problemy. Lepiej zapobiegać niż leczyć!